Jupiler League (21/10): Μένει στο «κόλπο» η Άντερλεχτ

20/10/2018

Συνεχίζεται η δράση στην Jupiler League με τις τρείς αναμετρήσεις που κλείνουν την 11 «στροφή» στην κατηγορία στο Βέλγιο.

• Έξι σερί νίκες κόντρα στην Σερκλ Μπρίζ μετρά η Άντερλεχτ ως γηπεδούχος, με την τελευταία γκέλα να είναι το 2009 όταν η αντίπαλος είχε «αποδράσει» με 2-1.
  • 4/5 G/G μετρούν στα πιο πρόσφατα μεταξύ τους Οστάνδη και Γάνδη σε επίπεδο πρωταθλήματος.
  • 4/5 εντός έδρας G/G για την Οστάνδη φέτος, 4/5 G/G και για την Γάνδη μακριά απο το σπίτι της.

Άντερλεχτ – Σέρκλ Μπρίζ

Η φετινή χρονιά είναι πρωτόγνωρη για την Άντερλεχτ, καθώς η κακή αγωνιστική κατάσταση ανάγκασε τους οπαδούς να τα ψάλλουν σε διοίκηση και παίκτες. Το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με την Ζούλτε Βάρεγκεμ εκτός έδρας, είχε παρατράγουδα πολύ πριν ξεκινήσει, καθώς εκατοντάδες αγανακτισμένοι οπαδοί της Άντερλεχτ περίμεναν το λεωφορείο της ομάδας στο παρκινγκ του «Regenboogstadion». Ευτυχώς η κατάσταση δεν εκτραχύνθηκε αλλά στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, αρκετοί οπαδοί των «μωβ» μπήκαν στο γήπεδο και φώναζαν συνθήματα κατά του προέδρου της ομάδας και κατά των νέων μεταγραφών.  Φαίνεται όμως πως η γκρίνια έφερε αποτέλεσμα καθώς η ομάδα του Βανχέζεμπρουκ πήρε σπουδαίο διπλό με 2-1 στην έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ κι επέστρεψε στις νίκες.

Μετά από πέντε αγώνες στους οποίους είχε ρεκόρ τεσσάρων ηττών και μιας ισοπαλίας, η Σερκλ Μπρίζ επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας την πολύ ποιοτική φέτος, Σαρλερουά, με 2-1! Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 31’ με τον Ντε Μπέλντερ, όμως ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Στέργου Μαρίνου απάντησε με τον Οσιμέν και ισοφάρισε σε 1-1. Η Σερκλ Μπριζ, πάντως, είχε την τύχη με το μέρος της, αφού στο 48’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα (2-1) χάρη σε αυτογκόλ του Μάρτος και το διατήρησε μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Εκτίμηση: Η Άντερλεχτ επέστρεψε σε τροχιά επιτυχιών μετά το διπλό στην έδρα της Ζούλτε με μια νίκη που της έδωσε μπόλικη... ψυχολογία για την συνέχεια. Θέλει ωστόσο να συνεχίσει τις καλές της εμφανίσεις και να το εξαργυρώσει με νέο τρίποντο κόντρα στην αδύναμη -πλην- ανεβασμένη Σερκλ Μπρίζ. Πάμε με τον άσο και over 1.5 στο 1.60 της stoiximan.

Οστάνδη - Γάνδη

Μετά το διπλό στην έδρα της Έουπεν, η Οστάνδη έχει δύο σερί αποτελέσματα χωρίς νίκη που την κράτησαν στο -3 από την πρώτη εξάδα. Αφού ηττήθηκε από την Σταντάρ με 3-1 εντός, αγωνίστηκε πρίν τη διακοπή με την Βάασλαντ Μπέβερεν μακριά από την έδρα της και παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με τον Κανεσίν, «κόλλησε» στο 1-1. Το ρεπορτάζ των ΜΜΕ του Βελγίου, τονίζει πως η Οστάνδη τη νέα χρονιά θα βασιστεί στις ακαδημίες ακόμα περισσότερο, ενώ ήδη χτίζει προπονητικό κέντρο αλλά και κέντρο αποκατάστασης, ένα έργο που θα κοστίσει πολλά εκατομμύρια ευρώ στο σύλλογο.

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η Γάνδη. Μετά από τις ήττες με Μπρίζ και Σίντ Τρούιντεν εντός έδρας, τη γκέλα στην Αμβέρσα με την τοπική Άντβερπ, ήρθε και ο διασυρμός από την φορμαρισμένη Γκενκ με 5-1 στην έδρα της να επιβεβαιώσει την κάκιστη αγωνιστική πορεία του συλλόγου. Στην εν λόγω αναμέτρηση, οι παίκτες της Γάνδης είδαν τον αντίπαλο να μπαίνει αφηνιασμένος και να προηγείται με 3-0, στο 39’ ο Μπρόν μείωσε όμως ο Ντεγιάχερε άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες και κάπου εκεί τέλειωσαν όλα. Μετά και από αυτή την ήττα η Γάνδη έμεινε στην 7η θέση και τους 14 βαθμούς πληρώνοντας τα συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Εκτίμηση: Σε κακό φεγγάρι αμφότερες, σε λίγο καλύτερη κατάσταση η Οστάνδη. Θα επιδιώξουν την νίκη, ωστόσο με σημεία δεν θα μπλέξουμε. Με βάση τα τρέχοντα στατιστικά, το αμφίτερμα είναι μονόδρομος στο 1.75 της novibet.

Σαρλερουά – Ζούλτε Βάρεγκεμ

Στην ήττα με 3-1 από την ομάδα της Γκενκ, η Σαρλερουά έδειξε καλά στοιχεία και έπαιξε καλό ποδόσφαιρο όμως πληγώθηκε από την ποιότητα του αντιπάλου του. Ο τεχνικός των «ζεβρών» Γιανίκ Φερέρα, έκρινε πως το ματς με την Σερκλ Μπρίζ, είναι η απόλυτη ευκαιρία να πάρει τη νίκη και τα πάνω της η ομάδα του που έδειχνε να ανεβάζει στροφές. Ο Οσιμχέν στις Βρυξέλλες έβαλε στο παιχνίδι την ομάδα του σκοράροντας στο πρώτο ημίχρονο, όμως η Σαρλερουά μάλλον ξέχασε να κατέβει στην επανάληψη και έχασε με 2-1. Έτσι έμεινε χαμηλά, μόλις στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Την έβδομη σερί ήττα της στο πρωτάθλημα πραγματοποίησε η Ζούλτε Βάρεγκεμ που δεν λέει να σηκώσει κεφάλι. Έμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 5 βαθμούς, μόλις στο +1 από την τελευταία Μουσκρόν, χάνοντας με 1-2 από την Άντερλεχτ. Η Ζούλτε στο 42’ ζήτησε σωστά πέναλντι, στο 43’ δέχτηκε γκολ και στην επανάληψη η Άντερλεχτ σκόραρε ξανά τελειώνοντας το ματς. Ο Μπουφέλ μείωσε απλά στο 93’ για το 1-2.

Εκτίμηση: H Σαρλερουά δεν πατάει καλά τελευταία, έχει συνολικά τρείς ήττες σε πέντε ματς στο σπίτι της και απέναντι της θα βρεί μια Ζούλτε που έχει να πάρει πόντο εδώ και επτά ματς. Δεν είναι τόσο μεγαλύτερο φαβορί η γηπεδούχος απέναντι σε ένα σύνολο που τελευταία έχει δείξει πως μπορεί βαθμούς να μην παίρνει, όμως παίζει με το μαχαίρι στα δόντια. Στο 1.95 της stoiximan η διπλή, Χ2.