Jupiler League (20/10): Δεν χάνει η Σίντ Τρούιντεν

19/10/2018

Λίγο πρίν την 11η στροφή της Jupiler League του Βελγίου, τα πάντα επισκιάζει το σκάνδαλο των στημένων αγώνων και του μαύρου χρήματος που ξέσπασε το προηγούμενο διάστημα. Μπλεγμένες ήταν οι περισσότερες ομάδες της Λίγκας καθώς και ατζέντηδες αλλά και προπονητές. Το πρωτάθλημα συνεχίζεται κανονικά εντούτοις, με 4 αναμετρήσεις για το Σάββατο.

• Στα 5/10 πιο πρόσφατα ματς ανάμεσα σε Μουσκρόν και Σταντάρ Λιέγης σημειώθηκε over 2.5
  • Δύο νίκες και μία ισοπαλία μετρά η Άντβερπ στα πιο πρόσφατα εντός έδρας ματς της.
  • Με over 3.5 έλληξαν τα πέντε πιο πρόσφατα ματς της Γκενκ.
  • Αήττητη στα 4/5 εκτός έδρας ματς της είναι φέτος η Σίντ Τρούιντεν.

Μουσκρόν – Σταντάρ Λιέγης

Mετά τη νίκη της επί της Κόρτραϊκ πρίν από τέσσερις αγωνιστικές, η Μουσκρόν μετρά τρία σερί αποτυχημένα αποτελέσματα (0-1-2). Μάλιστα, έχασε και τα δύο τελευταία της ματς με πιο πρόσφατο το 3-1 από την Σίντ Τρούιντεν εκτός έδρας. Ο Γκοντό ισοφάρισε για την ομάδα του στο 43’ εντούτοις δεν έφτανε για να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, δεχόμενη δύο γκολ στην επανάληψη. Μόλις μία νίκη και τέσσερις ήττες είναι ο εντός έδρας απολογισμός της φέτος. Για τον Μπέρντ Στόρκ ο καταρτισμός της 18άδας πάντως μόνο εύκολη υπόθεση δεν είναι με πολλούς παίκτες να έχουν αργήσει να επιστρέψουν από τις εθνικές τους ομάδες. Γκουλάν, Πιερό και Βοϊβόντα είναι κάποιοι ενδεικτικά ενώ ο Γκαλίτσιος είναι τραυματίας.

Από την άλλη μεριά, Το τρένο της Μπριζ σταμάτησε στη Λιέγη, όπου η Σταντάρ κέρδισε με 3-1 κι έβαλε φωτιά στην κρυφή. Η Σταντάρ άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Καρσελά ενώ στο 62’ ο Εμόντ έκανε το 2-0. Η Μπριζ μείωσε προσωρινά στο 67’ χάρις σε αυτογκόλ του Λουγινταμά αλλά στο 79’ ο Μαρίν διαμόρφωσε το 3-1. Έτσι η Μπρίζ έφτασε στην Πέμπτη θέση στο -8 από την κορυφή. Εκτός από τη μακροχρόνια απουσία του Μαξίμ Λεστιέν, όλοι οι υπόλοιποι είναι στα πλάνα του Πρεντόμ.

Εκτίμηση: H Σταντάρ Λιέγης παίζει στην έδρα της Μουσκρόν που είναι ουραγός και μοιάζει καμμένο χαρτί φέτος δεδομένου οτι τα προβλήματα είναι ατέλειωτα και το ρόστερ μοιάζει πολύ φτωχό για να βγεί ολη η χρονιά. Η ομάδα της Λιέγης προέρχεται απο τριάρα στο ντέρμπι με την Μπρίζ και με το ηθικό ανεβασμένο αναμένεται να περάσει με το διπλό στο 1.60 της stoiximan.

Αντβέρπ – Λόκερεν

Η Αντβέρπ είναι ίσως η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος, καθώς με όπλο της τη «σφιχτή» της άμυνα, καταφέρνει να παίρνει πάντα αυτό που θέλει. Έχει ηττηθεί μόλις μια φορά σε δέκα αναμετρήσεις (5-4-1) ενώ στο γήπεδο της στην Αμβέρσα παρουσιάζεται πάντα πολύ ισχυρή. Πρίν τη διακοπή πάντως κατάφερε να κλείσει με νίκη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στην έδρα της Έουπεν, αλλά με δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο στο β' κέρδισε 2-1 και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Α' Βελγίου.

Με μόλις πέντε βαθμούς, βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας η Λόκερεν έχοντας μία νίκη στο πρωτάθλημα (1-2-7) ενώ προέρχεται από δύο συνεχόμενες αποτυχίες. Πρίν τη διακοπή ηττήθηκε με 1-3 από την Κορτράικ στην έδρα της παρόλο που βρέθηκε μπροστά στο πρώτο μέρος. Το χειρότερο από όλα βέβαια είναι το γεγονός πως από τους 15 βαθμούς που έχει διεκδικήσει εκτός έδρας φέτος έχει πάρει μόνο… ένα βαθμό!

Εκτίμηση: Στις 4/5 αναμετρήσεις της εκτός έδρας, η Λόκερεν δέχεται πάνω απο ένα γκολ και γενικότερα βρίσκεται σε πολύ κακή κατάσταση. Η Άντβερπ είναι αήττητη φέτος και με 5-4-1 ρεκόρ, είναι το απόλυτο φαβορί για την επικράτηση. Παίζει όμορφο στρωτό ποδόσφαιρο που αποδίδει. Στο 1.65 της stoiximan ο άσος με over 1.5.

Κόρτραϊκ – Σίντ Τρούιντεν

Η Κορτράικ πέρασε από την έδρα της Λόκερεν με 3-1, παρ' όλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο α' μέρος. Εκμεταλλεύτηκε την άθλια κατάσταση του αντιπάλου και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο με καλό ποδόσφαιρο στην επανάληψη. 0-1-3 εντός έδρας για μια Κορτράϊκ που είναι στο +7 απο την τελευταία θέση και έχει καλύτερα αποτελέσματα μακριά απο το σπίτι της παρά στην έδρα της.

Mπορεί στις πρώτες πέντε αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα, η Σίντ Τρούιντεν να μην είχε καμία νίκη, εντούτοις στις πέντε πιο πρόσφατες αγωνιστικές έχει κερδίσει τους 13 απο τους 17 συνολικά βαθμούς της στην φετινή Jupiler League. Πήρε μια σπουδαία ισοπαλία στην έδρα της Άντερλεχτ καταφέρνοντας να κλείσει τους διαδρόμους (0-0) προς την εστία της μπλοκάροντας τον αντίπαλο, ενώ επικράτησε με 3-1 της ουραγού Μουσκρόν πρίν την διακοπή. Μπορεί λίγο πρίν απο το φινάλε του πρώτου μέρους να ισοφαρίστηκε αλλά με γκολ των Μπολί και Καμαντά πήρε το χρυσό τρίποντο.

Εκτίμηση: H Kορτράϊκ επέστρεψε στις νίκες εκμεταλλευόμενη την πολύ κακή κατάσταση της Λόκερεν, ωστόσο η γενική εικόνα είναι πως φέτος δεν πείθει. Η Σίντ Τρούιντεν είναι πιο ποιοτική ομάδα και έχει όλα τα προσόντα να μη χάσει στην έδρα της εν λόγω αντιπάλου. Στο 1.64 της novibet το Χ2.

Γκενκ - Έουπεν

Μετά την ήττα σοκ απο την Σάρσμποργκ στην δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League, η Γκενκ ξέσπασε στην Γάνδη με εκτός έδρας πεντάρα (1-5). . Και αφού«ξετύλιξε» με μεγάλη ευχαρίστηση το… δώρο της Μπρίζ, έφτασε στην εντυπωσιακή αυτή νίκη.  Σε δύο λεπτά (17’ και 18’) πέτυχε ισάριθμα τέρματα με τους Σαμάτα και Πέιντσιλ, ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Στο 27’ ο Ν’Ντογκαλά πέτυχε και τρίτο τέρμα, για να έρθει στο 39’ ο Μπρον να μειώσει σε 3-1. Όμως, τρία λεπτά αργότερα, ο Ντεγιάγκερε αποβλήθηκε, αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, επιδιώκοντας να πετύχουν όσο περισσότερα τέρματα μπορούσαν. Στο 67’ ο Μαλινόφσκι σκόραρε για τέταρτη φορά, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Πέιντσιλ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 1-5.

Η Έουπεν πέταξε στα σκουπίδια το μεγάλο διπλό στην έδρα της Κορτράϊκ χάνοντας με 2-1 εντός έδρας απο την Άντβερπ. Άξιζε να πάρει έστω τον πόντο, αλλά είδε την ατυχία να της χτυπάει την πόρτα και παρά το γεγονός οτι προηγήθηκε με τον Φολ στο 38', στην επανάληψη ξέμεινε απο δυνάμεις. Η Έουπεν έχει φτάσει τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ωστόσο ακόμα η θέση της είναι επιφοβη. Στις τρείς τελευταίες αναμετρήσεις της μακριά απο το σπίτι της είναι αήττητη, ωστόσο τώρα σε μια έδρα όπως της Γκενκ τα πραγματα θα είναι πιο δύσκολα.

Εκτίμηση: Η Γκενκ είναι αυτή τη στιγμή η πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος και παρά το γεγονός πως στην Ευρώπη υπήρξε η «ανορθογραφία» με την ήττα απο την άσημη Σάρσμποργκ, έδειξε τη δυναμική της με πεντάρα στην έδρα της Γάνδης. Η Έουπεν, είναι 2η στην κατηγορία με τα περισσότερα over στην κατηγορία, με την Γκενκ να ακολουθεί ακριβώς απο κάτω. Στο 1.96 της betshop το combo του άσου με το over 3.5, ,μπορούν να συμβάλλουν και οι φιλοξενούμενοι, θα αγοράσουμε.