Jupiler League (2/12): Με δύο ντερμπάρες κλείνει η 17η αγωνιστική

02/12/2018

Σπουδαία ματς περιλαμβάνει το φινάλε της 17ης αγωνιστικής καθώς μεταξύ των τριών αναμετρήσεων υπάρχουν δύο σπουδαία ντέρμπι στο μενού. Άσος στο ματς της Κλαμπ Μπρίζ, το παλεύει η Άντερλεχτ.

Kλαμπ Μπρίζ - Σταντάρ Λιέγης: Ήττα - σοκ με 1-3 γνώρισε στο «Jan Breydel» η Μπριζ από τη Ζούλτε Βάρεγκεμ, στον εναρκτήριο αγώνα της 16ης ημέρας στο Βέλγιο, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει στο -1 από την πρωτοπόρο Γκενκ. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-0 με γκολ των Χαρμπαουί στο 12΄ (πέναλτι) και Μπονγκοντά στο 45ο και 51ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 78΄ με αυτογκόλ του Ντε Φο. Μεσοβδόμαδα έμειναν στο 0-0 με την Ντόρντμουντ εκτός έδρας με την τρίτη θέση να τους ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό.

Δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για την Σταντάρ Λιέγης που μετά το διπλό με 2-0 στην έδρα της Κορτράικ, σκόρπισε με 3-0 την Έουπεν. Κοινώς παρανομαστής οτι δεν δέχτηκε γκολ και έπαιξε πολυ καλό ποδόσφαιρο ξεκινώντας την αναρρίχηση βαθμολογικά. Έχει αποκτήσει τεράστια ψυχολογία, καθώς επικράτησε με 1-0 της Σεβίλλης για το Europa League και έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης. Το μοναδικό γκολ στο ματς σημείωσε ο Εντζεπό στο 62ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια η ομάδα της Ανδαλουσίας έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Σαράμπια.

Εκτίμηση: Η Μπρίζ είναι πεσμένη, έχει προβλήματα και η Σταντάρ πάει τρένο τον τελευταίο καιρό. Είναι όμως σαφέστατα μια ανώτερη ομάδα οι γηπεδουχοι. Κι αν η ομάδα της Λιέγης πάει με τεράστια ψυχολογία, οι μπριζουά μπορούν να βρούν χώρους και να τιμωρήσουν την κακή αμυντική λειτουργία του αντιπάλλου. Στην επίθεση πάντως οι φιλοξενούμενοι είναι ποιοτικοί. Άσος σε combo με g/g στο 3.15.

Άντερλεχτ - Γκενκ: Εκεί που έδειχνε να βρίσκει τον καλό της εαυτό, η Άντερλεχτ επέστρεψε στις κακές εμφανίσεις και ηττήθηκε 4-2 από τη Σεντ Τρούιντεν για την 16η αγωνιστική του Βελγικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βανχάερμπρουκ αιφνιδιάστηκε, αφού από το 8’ βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, όμως δεν πτοήθηκε. Στο 38’ ο Σαντίνι ισοφάρισε σε 1-1 και στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ίδιος παίκτης έβαλε την Άντερλεχτ μπροστά στο σκορ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Σεντ Τρούιντεν βρήκε δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών με τον Καμαντα (62’, 66’) και ο Μπολί στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στο Europa League έμεινε στο «στείρο» 0-0 με τη Σπαρτάκ Τρνβα.

Χρειάστηκε να φτάσει η 16η αγωνιστική για να ηττηθεί για πρώτη φορά η Γκενκ στο πρωτάθλημα του Βελγίου. Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος έχασε 1-2 από την Σερκλ Μπριζ στην «Λούμινους Αρένα» του Γκενκ (Τροσάρ 96΄ - Αιντό 26΄, Γκακπέ 35΄) και έχασε την ευκαιρία να ανεβάσει τη διαφορά της από την Κλαμπ Μπριζ. Στην Ευρώπη πάντως έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσουν την πρόκριση. Αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τη Μάλμε και σε συνδιασμό με το 3-2 της Μπεσίκτας στη Νορβηγία επί της Σάρπσμποργκ όλα είναι ανοικτά. Οι Βέλγοι ξεκίνησαν δυνατά και πίεζαν «ασφυκτικά» την αντίπαλη εστία, την οποία έσωζε ο Νταλίν. Έτσι, στο 42’ ο Ποθουέλο συνδυάστηκε με τον Μπεργκέ μέσα στην περιοχή και έκανε το 0-1. Στο 53’ ο Πέιντσιλ συνδυάστηκε με τον Ποθουέλο και έκανε το 0-2 μέσα από την περιοχή. Αφού ο Μαλινόσκι και Τροσάρ έχασαν ευκαιρίες για το 0-3, ο Λεβίτσκι στο 65’ με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 1-2. Ο Ντογκαλά απάντησε με ευκαιρία στο 66’ για την Γκενκ και στο 67’ ο Αντονσον συνδυάστηκε με τον Αϊντού και ισοφάρισε.

Εκτίμηση: Η Άντερλεχτ έχει μεγάλα προβλήματα και ελλείψεις παικτών λόγω τραυματισμού και η Γκενκ έμοιαζε άτρωτη το τελευταίο διάστημα. Ωστόσο κάποιες αγωνιστικές «σφαλιάρες» την επανέφεραν. Σίγουρα οι φιλοξενούμενοι είναι το φαβορί, αλλά το τις αποδόσεις στο σετ, δε τις λές και φυσιολογικές. Ειδικά για ένα ντέρμπι σε μια έδρα που η Άντερλεχτ δεν εχει ηττηθεί ποτέ φέτος. 1DNB στο 2.4ο.

Έουπεν - Βάασλαντ Μπέβερεν: Ήταν κακή και παθητική στη Λιέγη και δίκαια δεν διεκδίκησε κάτι απο το ματς με την Σταντάρ η οποία την καθήλωσε σκοράροντας τρείς φορές. Το γκολ του Κασάνοβιτς λίγο πρίν το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν καθοριστικό με την Έουπεν να ξεμένει απο δυνάμεις και να δέχεται άλλα δύο τέρματα. Με 16 πόντους ως τώρα τα πάντα είναι ανοικτά και θα πρέπει να παλέψει πολύ για να αποφύγει το μοιραίο.

Ο Τσούστοβιτς ανέλαβε να μαζέψει τα ασυμάζευτα αλλά η αλλαγή στην ψυχολογία της ομάδας του δεν βοήθησε σε βαθμολογικό επίπεδο. Η Μουσκρόν ήταν πολύ ανώτερη, σκόραρε δίς και πέταξε την Βάασλαντ απο τη διεκδίκηση της νίκης. Η αλλαγή του Βέλλιου στο ματς βοήθησε, αλλά σε δέκα λεπτά δεν μπορούσε να κάνει και πολλά ο Έλληνας φορ που σκόραρε για να μειώσει σε 1-2. Χωρίς νίκη σε επτά ματς και ο κλοιός αρχίζει να στενεύει επικίνδυνα.

Εκτίμηση:  H oμάδα που χτίζει ο Μακελελέ είναι σε καλύτερο φεγγάρι απο τη προβληματική Βάασλαντ αλλά ο άσος είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Δεν πείθουν οι φιλοξενούμενοι που μπορούν ωστόσο να σκοράρουν στην τραγική άμυνα των γηπεδούχων. Over 2.5 στο 1.70