Jupiler League (19/1): Ανεβασμένη η Σταντάρ Λιέγης

18/01/2019

Επιστροφή στο πρωτάθλημα της Jupiler League μετά τη διακοπή για τις γιορτές με σπουδαίες αναμετρήσεις και την Σταντάρ να φιλοξενεί την Κορτράικ με στόχο να πιάσει τη 2η θέση.

Σταντάρ Λιέγης - Κορτράϊκ: Με γκολ του πρώην ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού, η Σταντάρ Λιέγης πέρασε (0-1) και από την έδρα της Σαρλερουά για την 21η αγωνιστική. Ο Πολ Εμποκού βρήκε δίχτυα στο 31ο λεπτό και η ομάδα της Λιέγης διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας την 3η διαδοχική νίκη. Βασικός αγωνίστηκε για τη Σαρλερουά ο Στέργος Μαρίνος. Με το 10ο φετινό «τρίποντο» η Σταντάρ έφτασε τους 36 βαθμούς και μείωσε κι άλλο την απόσταση από τη δεύτερη, Άντβερπ.

Η Κορτράικ ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, κατάφερε μια επική ανατροπή και τελικά πήρε τη νίκη με 4-2 από την Ζούλτε Βάρεγκεμ. Η Ζούλτε Βάρεγκεμ άνοιξε το σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ενώ στο 59' ο Φέικ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Η Κορτράικ μέσα σε εννιά λεπτά (65'-73') πέτυχε την ολική ανατροπή αρχής γενομένης από το 65' που ο Εμπογιό σκόραρε για το 1-2. Το 2-2 ήρθε στο 71' με τον Λεπουά μετά από ασίστ του Εμπογιό ενώ ο τελευταίος πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ δύο λεπτά αργότερα για το 3-2. Η Κορτράικ μάλιστα,πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 89' με τον Τσεβαλιέ!

Eκτίμηση: Η Σταντάρ έχει πάρει τα πάνω της και πορεία που πραγματοποιεί τον τελευταίο καιρό είναι άκρως ανοδική. Η Κορτράικ πήρε μια μεγάλη νικη κόντρα στη Ζούλτε όμως δύσκολα θα έχει τύχη. Άσος και over 1.5 στο 1.73.

Βάασλαντ Μπέβερεν - Σερκλ Μπρίζ: Μετά απο ένα εκπληκτικό σερί τριών νικών για την Βάασλαντ Μπέβερεν κερδίζοντας τη Λόκερεν και τη Μπρίζ στην έδρα της και παίρνοντας ένα εκπληκτικό διπλό στην Άντβερπ, ηττήθηκε απο την Άντερλεχτ με 3-0. Μπορεί να μην ήταν ανταγωνιστική σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, ωστόσο η δουλειά έγινε και το +6 απο την τελευταία θέση αφήνει περιθώρια αισιοδοξίας για τη συνέχεια.

Κάκιστη η Σερκλ Μπρίζ, έκλεισε με το χειρότερο τρόπο το 2018 με ήττα στην έδρα της απο την Έουπεν με 1-0. Δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική. Έχει την δεύτερη χειρότερη άμυνα στην κατηγορια και δύσκολα θα μπορέσει να διεκδικήσει κάτι πιο αξιόλογο στη συνέχεια πέραν της σωτηρίας.

Εκτίμηση: Η Βάασλαντ πήρε τρείς σερί νίκες και ανέβηκε. Ξεκόλλησε επιτέλους απο την τελευταία θέση και αύξησε τη διαφορά της. Η ήττα απο την Άντερλεχτ ήταν μηδαμινού κόστους. Ουτε όμως η Σερκλ Μπρίζ δείχνει καλά, γι αυτό στο 2.45, ο άσος παίζεται.

Έουπεν - Λόκερεν:  Με το φτωχό 0-1 η Έουπεν πήρε τη νίκη στην έδρα της Σερκλ Μπριζ και την ''έπιασε'' στην 10η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς. Το γκολ για την εκτός έδρας νίκη της Έουπεν πέτυχε στο 17' ο Φολ Μαμαντού.

Ακόμα μια ηττα για τη Λόκερεν, έφτασε τις πέντε στα τελευταία επτά στα οποία έχει νικήσει μόλις μια φορά. Ο Σόλιντ στο ματς με τη Μπρίζ, ζήτησε απο τους παίκτες του να προσπαθήσουν να ρίξουν τους ρυθμούς και να πάνε με αμυντικογενείς προσανατολισμούς. Το πλάνο της Λόκερεν ήταν εξαιρετικό ως το 70' όπου ο Βόρμερ σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Έτσι η Λόκερεν είναι ουραγός με μόλις τρείς νίκες και 14 βαθμούς.

Εκτίμηση: Η Αλήθεια είναι πως στην κατάσταση της Λόκερεν τα πράγματα είναι δύσκολα. Ο υποβιβασμός δύσκολα θα αποφευχθεί αν και οι διαφορές στη βαθμολογία είναι ακόμα μικρές. Αν η Έουπεν βρεί χώρους στη κλειστή άμυνα των φιλοξενούμενων, ο άσος αξίζει ακόμα και στο 1.90.

Ζούλτε Βάρεγκεμ - Άντβερπ: Ενώ βρέθηκε με δύο γκολ μπροστά στο σκορ, η Ζούλτε δεν πήρε τίποτα απο την αναμέτρηση με την Κορτράικ. Η Ζούλτε Βάρεγκεμ άνοιξε το σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 42' με τον Νισιλά μετά από ασίστ του Μπορζοντάλ. Στο 59' ο Φέικ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Η Κορτράικ μέσα σε εννιά λεπτά (65'-73') πέτυχε την ολική ενώ πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ δύο λεπτά αργότερα για το 3-2. Η Κορτράικ πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 89' με τον Τσεβαλιέ.

Με δύο γκολ του Εμποκανί, η Αντβέρπ πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Μουσκρόν και πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση με 38 βαθμούς. Η Αντβέρπ άνοιξε το σκορ στο 23' μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμποκανί και στο 57' ο ίδιος παίκτης έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων μετά από ασίστ του Γιαταμπαρέ. Στο 65' ο Εμπομπό μείωσε σε 2-1 για την Μουσκρόν μετά από ασίστ του Μπογιά.

Εκτίμηση: Η Ζούλτε είναι απο τη φύση της πολύ επιθετική ομάδα και βρίσκει δίχτυα με μεγάλη άνεση. Απο την άλλη μεριά, το σύνολο της Αμβέρσας είναι αρκετά δυναμικό φέτος αλλά το σημείο είναι για αποφυγεί. Ένα γκολ το έχουν αμφότερες πάντως, συνεπώς το over 2.5 στο 1.75 έχει μεγάλες πιθανότητες επαλήθευσης.