Jupiler League (17/5): Δεν ρισκάρει τη πρωτιά η Κορτράικ

16/05/2019

Η Κορτράικ μπορεί να έχασε απο τη Ζιλουάζ και να έκανε ντέρμπι την πρώτη θέση όμως δεν σκοπεύει να την κάνει και... δώρο. Δύσκολη έξοδος πάντως για την δεύτερη της βαθμολογίας στο Βάρεγκεμ.

Ζούλτε Βάρεγκεμ - Σίντ Ζιλουάζ: Mια απίστευτη Ζούλτε Βάρεγκεμ παρακολουθήσαμε στην αναμέτρηση με την Μπέβερεν. Εκπληκτικό ποδόσφαιρο, πέντε γκολ αλλά νίκη χωρίς αντίκρισμα ανάμεσα σε δύο αδιάφορες ομάδες. Παρόλα αυτά, η ανωτερότητα της Ζούλτε δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης σε κανένα σημείο της συνάντησης. Στο πρωτο μέρος το σκορ ήταν 0-1 καθώς ο Αρμπαουί ευστόχησε απο την άσπρη βούλα λίγο πρίν το ημίχρονο, όμως στην επανάληψη σε ένα εικοσάλεπτο περίπου μέχρι το 83', η Ζούλτε σκόραρε άλλες τέσσερις φορές για το τελικό 0-5! Tιμωρημένος ο Αρμπαουί.

Η Ζιλουάζ ήταν πολύ ανώτερη και νίκησε εύκολα με 2-0 την Κορτράικ εντός έδρας για την ένατη αγωνιστική των πλέι οφ της Jupiler League στη μάχη με φόντο την έξοδο στο επόμενο Europa League και μείωσε στο –1 στη δεύτερη θέση από την πρωτοπόρο αντίπαλό της μια αγωνιστική πριν τη λήξη της πρώτης φάσης και την τελευταία αγωνιστική την ερχόμενη Παρασκευή θα διεκδικήσουν το «εισιτήριο» για τον τελικό κόντρα στο νικητή του πρώτου γκρουπ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και έκαναν το 1-0 με τον Ντιακατέ στο 9’ για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Σταμένκοβιτς στο 57’ ! Χωρίς προβλήματα η αποστολή.

Εκτίμηση: Η Ζιλουάζ έκανε τη μισή δουλειά κερδίζοντας την Κορτράικ και τώρα περιμένει το μεγάλο θαύμα να ολοκληρωθεί με γκέλα του αντιπάλου. Αν θέλει να ελπίζει πρέπει να φύγει με διπλό απο το Βάρεγκεμ που αποτελεί μια δύσκολη έδρα.

Κορτράικ - Σερκλ Μπρίζ: Ήττα - σοκ για την Κορτράικ στην έδρα της Ζιλουάζ που αποτελεί ομάδα δεύτερης κατηγορίας και μετά απο οκτώ νίκες σε εννιά παιχνίδια, η κατάκτηση της πρώτης θέσης στην πρώτη φάση των πλέι οφ γίνεται ντέρμπι! Η Ζιλουάζ πήρε προβάδισμα νωρίς νωρίς με τους παίκτες της Κορτράικ να εμφανίζονται κουρασμένοι και άνευροι με αποτέλεσμα να χάνουν με κάτω τα χέρια! Τραυματίες οι Αβενάτι και Στογιάνοβιτς.

Τραγωδία η Σερκλ Μπρίζ, αυτή τη φορά έχασε και απο τη Μουσκρόν. Το 0-3 στο ματς αντικατωπτρίζει με τον καλύτερο τρόπο το πόσο κακή ήταν στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Μπρίζ που άντεξε για ένα ημίχρονο (με τον Λεγέ των φιλοξενούμενων να αστοχεί απο την άσπρη βούλα λίγο πρίν την εκπνοή). Έτσι, η Σερκλ έμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με μόλις 7 βαθμούς και περιμένει πως και πως να τελειώσει το αγωνιστικό μαρτύριο. Αζάρ, Μπασέ και Τραορέ τα νέα προβλήματα.

Εκτίμηση: Τραγική η Κορτράικ στο ντέρμπι κορυφής με τη Ζιλουάζ αλλά παραμένει πρώτη. Ωστόσο, η λέξη γκέλα είναι απαγορευμένη. Αν θέλει να πάρει την πρωτιά πρέπει απλά να καθαρίσει την Σερκλ που έχει καταντήσει σάκος του μποξ στα πλέι οφ. Άσος στο 1.65.

Μουσκρόν - Βάασλαντ Μπέβερεν: Μεγάλη νίκη με καλό ποδόσφαιρο τώρα που έχουν λυθεί τα πόδια στην έδρα της Σερκλ Μπρίζ. Eξαιρετική στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού δεν άφησε στον αντίπαλο κανένα απολύτως δικαίωμα να πιστέψει στο ματς. Με τον Λεγέ να σκοράρει δύο φορές και τον Πιερό ακόμα μία, όλες στην επανάληψη, η πιο άνετη νίκη στα πλέι οφ ήρθε έστω κι αργά. Έχει πάντως εξασφαλίσει την αδειοδότηση για τη νέα χρονιά και μπορεί να δουλέψει στο πρότζεκτ της νέας σεζόν απο τώρα. Εκτός μόνο ο τραυματίας Γκοντό.

Διασυρμός για τη Βάασλαντ απο την Ζούλτε. Δέχτηκε πέντε γκολ (!) σε ένα αδιάφορο ματς ενώ δεν μπόρεσε να βγάλει ούτε συνδιασμό της προκοπής στην αναμέτρηση για να φτάσει στα αντιπαλα καρέ. Ακόμα κι αν δεχτεί κανείς πως δεν υπήρχε κίνητρο, εμφανίσεις σαν αυτές χτυπουν καμπανάκια. Μπόλιεβιτς, Μπανζό και Βερστράτε εκτός.

Εκτίμηση: Mατς ανάμεσα σε δύο αδιάφορους που... διασύρθηκαν στα πρόσφατα παιχνίδια που έδωσαν. Ματς που δεν έχει ουσία αφού αμφότερες θα δώσουν την προτελευταία παράσταση ... αγγαρείας για φέτος. Και στα γκολ; Τι να παίξει κανείς όταν το over 2.5 είναι στο 1.35;