Jupiler League (17/3): «Καθαρίζει» η Γκενκ

16/03/2019

Περνά αέρας η Γκενκ απο το Βάρεγκεμ , όπως και η Γάνδη. Προκαλεί το over ανάμεσα σε Σαρλερουά και Έουπεν, καλύτερα στο live η Άντερλεχτ.

Ζούλτε Βάρεγκεμ - Γκενκ: Στο 68ο λεπτό της συνάντησης με τη Βάασλαντ ο Μπονγκόντα έβαλε μπροστά τη Ζούλτε, η οποία έξι λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκε. Δεν άντεξε για το τρίποντο, εντούτοις δεν κυνηγούσε κάτι απο την αναμέτρηση ούσα πρακτικά αδιάφορη.

Μετά από τρία σερί ματς χωρίς νίκη, επιτέλους η Γκενκ πήρε το τρίποντο που χρειαζόταν για να μην επιτρέψει στους διώκτες της να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή. Η πρωτοπόρος του βελγικού πρωταθλήματος, δυσκολεύτηκε απέναντι στην ουραγό Λόκερεν, αλλά τελικά με το τέρμα το Μέλε στο 77’ επικράτησε με 1-0 και έβαλε στο σακούλι τρεις βαθμούς που είχε ανάγκη.

Εκτίμηση: H Zoύλτε είναι σίγουρα μια μαχητική ομάδα αλλά σίγουρα δεν μπορεί να βάλει σοβαρά εμπόδια σε μια Γκενκ που θέλει το ματς. Οι φιλοξενούμενοι θέλουν να κλειδώσουν την πρώτη θέση και... δεν αστειεύονται. Διπλό, έστω και στο 1.67.

Κόρτραϊκ - Άντβερπ: Στην 9η θέση με 40 βαθμούς βρίσκεται η Κόρτραϊκ που είχε για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με την Άντερλεχτ τον Χαρίση αλλά είδε τον Κούμς να σκοράρει δύο φορές και να την αφήνει με άδεια χέρια απο την αναμέτρηση. Χωρίς βαθμολογικό όφελος πάντως, το μυαλό της είναι στα πλέι οφ.

Η Άντβερπ έχασε έδαφος στη μάχη που δίνει να βρεθεί ψηλότερα στη βαθμολογία και είδε την Σταντάρ να την προσπερνά με ένα βαθμό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπαμπί στο 24 όμως η ομάδα του Στέργου Μαρίνου κατάφερε να πάρει τη νίκη με ανατροπή. Στο 31 ο Οσίμεν με πέναλτι ισοφάρισε και ο Μπρούνο στο 77 έγραψε το τελικό 2-1.

Εκτίμηση: Μονόπλευρο το ενδιαφέρον αλλά με την εικόνα της Άντβερπ τελευταία δεν μπορούμε να την εμπιστευτούμε στο διπλό σε καμία περίπτωση. Στο 1.75 το G/G, η πιο safe επιλογη.

Λόκερεν - Σερκλ Μπρίζ: Δεν μπορούσε να έχει τύχη με μόλις 17 βαθμούς συγκομειδή στο πρωτάθλημα η Λόκερεν και όλοι το γνώριζαν αυτό. Δεν ήρθε τώρα ο υποβιβασμός της, ήταν κάτι που είχε επιβεβαιωθεί εδώ και πολύ καιρό. Προσφάτως, και χωρίς καμία διάθεση σκοπιμότητας, η Λόκερεν ηττήθηκε με 1-0 απο την Γκενκ περιμένοντας μαρτυρικά να τελειώσει η σεζόν.

Το γκολ του Καρντονά απέναντι στη Σταντάρ Λιέγης στο 66ο λεπτό της συνάντησης, για το 2-1, δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετό για να της δώσει κάτι απο το ματς αφού το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Η Σερκλ Μπριζ με 28 βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Εκτίμηση: Αδιανόητο να είναι σε τέτοιες τιμές φαβοριτισμού η απόδοση της υποβιβασμένης Λόκερεν. η Σερκλ Μπρίζ είναι σίγουρα ανώτερη ακόμα και αν δεν πατά καλά. Το Χ2 έχει λογική στο 1.73.

Μπρίζ - Μουσκρόν: Η Μπριζ ευελπιστούσε σε στραβοπάτημα της Γκενκ για να μειώσει την διαφορά από την κορυφή. Αν και η πρωτοπόρος δεν απώλεσε βαθμούς η ομάδα του Λέκο έκανε αυτό που έπρεπε και συνέτριψε εκτός έδρας την Έουπεν με 4-0. Ο Βάνακεν άνοιξε τον χορό των γκολ στο 22 και ένα λεπτό αργότερα ο Ντιατά έκανε το 2-0. Στο 45 ο Βόρμερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και το τελικό 4-0 σημείωσε ο Βάνακεν που έφτασε τα 11 στο πρωτάθλημα. Η Μπριζ παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 56 βαθμούς.

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το ματς ανάμεσα σε Μουσκρόν και Σιντ Τρούιτεν. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους στο 15 ο Καμαντά, ενώ ισοφάρισε ο Αγουονίγι στο 33ο λεπτό. Ο Γκαλίτσιος αγωνίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης μιας και αντικατέστησε τον Βοϊβόντα και η ομάδα του ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη οι Μπόγια(79`) και Γκουλάν(72`).

Εκτίμηση: Η Μπρίζ μπορεί να καθαρίσει όμως στο 1.33 δεν υπάρχει καμία αξία. Απο την άλλη η Μουσκρόν δεν κρίνεται ικανή να κοντράρει τους Μπριζουά. Πάσο.

Οστάνδη - Άντερλεχτ: Ο Νάστιτς στο 43 ισοφάρισε για την Οστάνδη στο ματς απέναντι στη Γάνδη, αλλά αυτό το γκολ δεν ήταν αρκετό για την ισοπαλία με τη Γάνδη να σκοράρει με το ξεκίνημα της επανάληψης και να παίρνει το τρίποντο. Σημαντική εμφάνιση όμως πάλι φεύγει με άδεια χέρια κάτι που προβληματίζει έντονα στο στρατόπεδο της.

Η Άντερχελτ με πρωταγωνιστή τον Κουμς που πέτυχε δύο γκολ επικράτησε με 2-0 της Κορτράικ του Χάρη Χαρίση που αγωνίστηκε για 78 λεπτά. Η Άντερλεχτ βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 48 βαθμούς και εξακολουθεί να κυνηγά ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Εκτίμηση: Δύσκολο να περάσει η Άντερλεχτ απο κάθε έδρα. Η φετινή Άντερλεχτ. Παρόλα αυτά, η Άντβερπ δείχνει να έχει καταλάβει το ρόλο της στο φινάλε της Jupiler League. Θα περιμένουμε λαβράκι στο live.

Σαρλερουά - Έουπεν: Μια τεράστια ανατροπή πραγματοποίησε η Σαρλερουά επί της Άντβερπ, μιας ομάδας με πολύ ποιότητα. Η ομάδα της Αμβέρσας προηγήθηκε μόλις στο 24' όμως στο 31 ο Οσίμεν με πέναλτι ισοφάρισε και ο Μπρούνο στο 77 έγραψε το τελικό 2-1. Ανεβασμένη και πολύ υψηλά στη βαθμολογία, απο τις καλύτερες χρονιές της η φετινή.

Στη 12η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς η Έουπεν, που δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική ούτε για λίγο στο ματς με την Μπρίζ και δικαιως ηττήθηκε με 4-0. Δεν ενδιαφέρθηκε για το ματς κάτι που αποτυπώθηκε απο νωρίς στο χορτάρι.

Εκτίμηση: Η Σαρλερουά δεν φημίζεται για το επιθετικό της παιχνίδι όμως σκοράρει, ενώ η Έουπεν που θα παίξει ελεύθερα φέρνει πολύ υψηλά σκορ. Το over 2.5 στο 1.80 είναι μια ελκυστικότατη επιλογή.

Σίντ Τρούιντεν - Γάνδη: Ο Καμαντά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο ματς με τη Μουσκρόν αλλά η αντίπαλος βρήκε το ψυχικό σθένος να ισοφαρίσει και να φύγει με τον πόντο απο το ματς. Στο 33' ήρθε η ισοφάριση και απο εκεί και έπειτα έδειξε να βολεύεται με τον πόντο.

Σε ευρωπαϊκή τροχιά συνέχισε να βρίσκεται και η Γάνδη, που επικράτησε δύσκολα της προτελευταίας Οστάνδης με 2-1. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν ο Γιάρεμτσουκ στο τρίτο λεπτό και ο Ντομπέ στο 50ο. για την Οστάνδη είχε ισοφαρίσει ο Νάστιτς στο 43.

Εκτίμηση: Η Σίντ Τρούιντεν έχει κάνει κοιλιά ενώ η Γάνδη θα κυνηγήσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Τίμιο το 2.00 του διπλού.

Σταντάρ Λιέγης - Βάασλαντ Μπέβερεν: Η Σταντάρ Λιέγης μετά την ισοπαλία κόντρα στη Μουσκρόν , επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας εκτός έδρας της Σερκλ Μπριζ με 2-1. Με πρωταγωνιστή τον Έμοντ που πέτυχε δύο γκολ, στο 18 και 35 η Σταντάρ προηγήθηκε με 2-0 και αυτό που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Καρντονά στο 66. Η Σταντάρ Λιέγης πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση με 50 βαθμούς.

Χωρίς νικητή τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Μπέβερεν και Ζούλτε Βάρεγκεμ. Στο 68 προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπονγκοντά και ισοφάρισε ο Αντριγιάσεβιτς στο 74. Οι γηπεδούχοι παραμένουν στην προτελευταία θέση την οποία μοιράζονται με την Οστάνδη με 27 βαθμούς.

Εκτίμηση: Πολλά γκολ και απο τις δύο, αν σκοράρει η Βάασλαντ τότε το over 3.5 στο 2.25 είναι πολύ πιθανό να επιβεβαιωθεί. Όπως και να δούμε τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν δίχτυα.