Jupiler League (17/2): Ντέρμπι επιβεβαίωσης για Γκενκ

16/02/2019

Mε στήριγμα τα γκολ στο ντέρμπι της Μπρίζ με τη Γκενκ και την επικίνδυνη έξοδο της Άντερλεχτ στην Αμβέρσα, σε ένα μενού με ματσάρες θα κυνηγήσουμε δυνατά bet στο κλείσιμο της αγωνιστικής.

Μπρίζ - Γκενκ: Κι άλλο έδαφος έχασε η Κλαμπ Μπριζ σε σχέση ε την πρωτοπόρο, Γκενκ, καθώς κόλλησε στο 2-2 στο τοπικό ντέρμπι με τη Σερκλ. Η Κλαμπ Μπριζ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 23ο λεπτό ο Ντιατά έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα και ο Γουέσλεϊ με τακουνάκι έγραψε το 0-1. Ωστόσο στο 27’ η Σερκλ Μπριζ ισοφάρισε χάρις σε αυτογκόλ του Αμραμπάτ. Στο 41ο λεπτό της συνάντησης πάντως ο Σκράιβερς έβαλε ξανά τους «μπριζουά» μπροστά στο σκορ οι οποίοι δεν άντεξαν και ισοφαρίστηκαν στο 65'. Στο Europa League πάντως η Μπρίζ πήρε μια τεράστια νίκη ανατρέποντας το 0-1 της Σάλτσμπουργκ. Οι γηπεδούχοι, δεν έδειξαν διάθεση να... παραδοθούν. Αφού γλίτωσαν σε μία δύο φάσεις, «χτύπησαν» στο δεύτερο μέρος και... τούμπαραν τους αντιπάλους τους με γκολ των Ντένσβιλ (64’) και Γουέσλι (81’) για την ανατροπή και το προβάδισμα πρόκρισης.

Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Γκενκ ''καθάρισε'' και την Σταντάρ Λιέγης και πλέον έχει διαφορά 12 βαθμών από την 2η Μπριζ. Τα δύο γκολ για τη νίκη της Γκενκ πέτυχε ο Σαματά στο 68' και 87'.  Όσον αφορά το Ευρωπαϊκό κάλεσμα των πρωτοπόρων -στο Βέλγιο- , η Γκενκ κατορθωσε να πάρει τη «λευκή» ισοπαλία στην Πράγα και το ζευγάρι να έχει ανοικτούς λογαριασμούς εν όψει του δεύτερου αγώνα στο Βέλγιο. Έπαιξε σφιχτά και αν και χειρότερη της αντιπάλου δεν το πλήρωσε.

Εκτίμηση: Mατς για γερά νεύρα αναμεσα στις δύο πιο ποιοτικές ομάδες της χώρας και σίγουρα δεν θα είναι κλειστό το ματς. Περιμένοντας εκατέρωθεν τέρματα, το over 2.5 ειναι καλό στο 1.70.

Άντβερπ-Άντερλεχτ: Ήττα σοκ για την Αντβέρπ, που έχασε με 2-1 από την ουραγό Λόκερεν, η οποία μετρούσε πέντε σερί ήττες. Ο Μουσονά άνοιξε το σκορ στο 33’ και ο Μίριτς διπλασίασε τα γκολ της Λόκερεν στο 67’. Το μόνο που κατάφερε η Αντβέρπ ήταν να μείωσε στο 90’ με πέναλτι του Ρεφαέλοβ.

Δύο ήττες, μία νίκη και μια ισοπαλία είναι ο απολογισμός της Άντερλεχτ στα τελευταία της ματς. Οι «μωβ» δεν τα κατάφεραν ούτε στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Ζούλτε-Βάρεγκεμ και με το 0-0 έχασαν κι άλλο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να έχει ένα καλό… πλασάρισμα στη βαθμολογία. Διότι, ο στόχος της κατάκτησης του τίτλου έχει ουσιαστικά «πετάξει». Αυτή ήταν η τρίτη απώλεια για την ομάδα του Ρουτέν στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Εκτίμηση: Η Άντερλεχτ δεν είναι καθόλου καλά τελευταία και σίγουρα έχει ανάγκη για επιστροφή στις νίκες. Το ζήτημα είναι αν μπορεί και με τις τωρινές της εμφανίσεις μόνο έτοιμη δεν έχει δείξει. Απο την άλλη και η Άντβερπ μοιάζει πεσμένη. Τριπλή.

Μουσκρόν - Σερκλ Μπρίζ: Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Γάνδη πανηγύρισε η Μουσκρόν παρότι ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Αβονίγι (43’) και στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Φρίντε (51’) και έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη. Στο 60’ η Γάνδη αντέδρασε και μείωσε (1-2) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρον, όμως η Μουσκρόν άντεξε μέχρι τέλους, παρότι στο 85’ ο Μπάκιτς αποβλήθηκε. Έτσι, πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη της και «σκαρφάλωσε» στην πρώτη δεκάδα

Απο τα μέσα του Δεκέμβρη έχει να κερδίσει η Σερκλ Μπρίζ, μετά το μεγάλο τρίποντο επί της Άντερλεχτ. Μετά απο δύο συνεχόμενες ήττες ωστόσο, πήρε ένα πόντο σημαντικό πόντο στο ματς με τη Μπρίζ στο μεταξύ τους 2-2. Δύο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ η Σερκλ αλλά και στις δύο περιπτώσεις βρήκε την κατάλληλη απάντηση. Στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας αλλά σε απόσταση ασφαλείας απο τον υποβιβασμό.