Jupiler League (17/1): Η ξέφρενη πορεία της Λέουβεν και οι... εκπλήξεις

16/01/2021

• 3/4 NG πρόσφατα για τη Γάνδη.

Γάνδη - Άντβερπ: Η Γάνδη τη προηγούμενη αγωνιστική δεν μπόρεσε να περάσει με νίκη από την έδρα της Μπίρσοτ, αφού οι δύο ομάδες «κόλλησαν» στο 1-1. Έτσι μετά και την ήττα με 1-0 απο τη Κορτράικ, έμεινε για δεύτερο παιχνίδι χωρίς επιτυχία.  Στη βαθμολογία βρίσκεται στη 12η θέση με 26 βαθμούς και χρειάζεται άμεσα νίκες για να φτάσουν τα ευρωπαϊκά εισητήρια.

Σοκαριστική εκτός έδρας ήττα με 3-0 απο τη Μαλίν και έτσι διεκόπη το σημαντικό της σερί δύο αναμετρήσεων με νίκες.  Στη βαθμολογία βρίσκεται στην 6η θέση με 31 βαθμούς και στο σημερινό αγώνα θέλει να επανέλθει στις καλές εμφανίσεις, να φτάσει στη μεγάλη νίκη για να τονώσει τη ψυχολογία της.

Εκτίμηση: Σε δύσκολη αγωνιστική κατάσταση βρίσκονται οι δύο ομάδες που προέρχονται απο άσχημα αποτελέσματα και επιζητούν την ανάκαμψη. Δύσκολη μονομαχία και όλα τα αποτελέσματα μοιάζουν ανοικτά.

Σερκλ Μπρίζ - Σταντάρ Λιέγης: Mεγάλο αποτέλεσμα πήρε στην έδρα της Μπίρσοτ η Γάνδη (1-1) και έτσι πανηγύρισε ένα σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για σωτηρία.  Έτσι επέστρεψε στα καλά αποτελέσματα, αφού πρώτα είχε 7 συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα ενώ στη βαθμολογία βρίσκεται στη 16η θέση με 19 βαθμούς. Σκόρερ της ομάδας της Σερκλ ήταν ο Μουσαμπά στο 89ο λεπτό ισοφαρίζοντας το γκολ του Σουζούκι που είχε ανοίξει το σκορ για την ομάδα του απο το 22'.

Η Σταντάρ νίκησε 3-1 την Μπέβερεν στη Λιέγη για την 30ή αγωνιστική της Jupiler League και βρέθηκε στο -1 από την προνομιούχο οκτάδα που οδηγεί στα μπαράζ για την έξοδο στο επόμενο Europa League και την Κορτράικ, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο +1 από τις δύο τελευταίες θέσεις. Η Σταντάρ ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ με τον Αμαλιά στο 31’. Στην επανάληψη, «φόρτσαρε» και έφτασε στο 3-0 με τα τέρματα των Αμαλιά στο 66’ και Μποναντί στο 74’, πριν μειώσει στο 88’ ο Βάιτενς.

Eκτίμηση: Πρόκειται για ομάδες που βρίσκουν δίχτυα με μεγάλη ευκολία και μπορούν να απειλήσουν με μεγάλη συνέπεια την αντίπαλη εστία. Σκοράρει εύκολα και η Σερκλ, όμως δεν διαθέτει την ποιότητα της ομάδας της Λιέγης, αξίζει το διπλό σε απόδοση διπλασιασμού.

Μπίρσοτ - Κλαμπ Μπρίζ: Μετά το σπουδαιο εντός έδρας 1-1 με τη Γάνδη, η Μπίρσοτ Ουΐλρικ πήρε σημαντικό βαθμό - ανάσα και κόντρα στη Σερκλ Μπρίζ. Στη βαθμολογία βρίσκεται στην 7η θέση με 30 βαθμούς και σήμερα θέλει να κοιτάξει στα μάτια τη Μπρίζ για να φτάσει... εξάδα αλλά και να πάρει πολύ μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει συνέχειας.

Η Κλαμπ Μπριζ ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο 45λεπτο, περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο την αντίπαλο της. Προηγήθηκε 2-0, με το γκολ του Μπας Ντόστ στο 14ο λεπτό, σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Ολλανδός επιθετικός και του επίσης Ολλανδού Λανγκ στο 35ο λεπτό. Στην επανάληψη όμως η Σεντ Τρουίντεν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, μείωσε με κεφαλιά του Μπουατού στο 55΄και δημιούργησε φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε. τη βαθμολογία βρίσκεται σταθερά στη 1η θέση με 42 βαθμούς, στο +4 από τη 2η Γκενκ.

Εκτίμηση: Κερδίζει αλλά  μπάλα δεν παίζει η Μπρίζ και αυτό είναι κάτι που δεδομένα προβληματίζει αρκετούς το τελευταίο διάστημα. Η Μπίρσοτ παίζει δίχως άγχος και μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα σε κάθε αντίπαλο. Πάσο.

Σεντ Τρούιντεν - Λέουβεν: Δεν ήταν τόσο κακή ώστε να μην αξίζει ούτε βαθμό κόντρα στη Κλαμπ Μπρίζ η ομάδα των «καναρινίων». Έμεινε νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0, στην επανάληψη όμως η Σεντ Τρουίντεν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, μείωσε με κεφαλιά του Μπουατού στο 55΄και δημιούργησε φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση, με κορυφαία, το δοκάρι του Ναζόν στο 63, ο Ναζόν που στο 86΄αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Κοσουνού. Αυτή ήταν η 9η ήττα (έχει και 2 ισοπαλίες) σε 11 ματς απέναντι στη Μπρίζ.

Ούτε η Άντερλεχτ δεν μπόρεσε να σταματήσει την ξέφρενη πορεία της Λέουβεν στην πρώτη κατηγορία του βελγικού πρωταθλήματος, αφού οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 1-0 της ομάδας του Βινσέντ Κομπανί και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Την κατά τα άλλα φτωχή σε θέαμα νίκη των γηπεδούχων, «σφράγισε» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 87ο λεπτό ο Τόμας Ανρί. Έτσι η Λέουβεν με την σημερινή της νίκη για την 20η αγωνιστική της Belgian Pro League, διεύρυνε το σερί που την θέλει από την αρχή της σεζόν να σκοράρει σε όλα της τα ματς.

Εκτίμηση: Με τη μέχρι στιγμής εκπληκτική πορεία της Λέουβεν στο πρωτάθλημα το διπλό σηκώνει ακόμα και... βαρύ ποντάρισμα. Δείχνει οτι εχει ταβάνι η Σίντ Τρούιντεν και αργά ή γρήγορα θα το πιάσει. Διπλό στο 3.60!