Jupiler League (16/5): Δύο διπλά κι ένας άσος

15/05/2019

Λίγο πρίν το φινάλε στη Jupiler League, στη μάχη των πλέι οφ τίτλου κανένα ματς δεν είναι αδιάφορο. Αυτό συμβαίνει πολύ απλά γιατί η Μπρίζ έβαλε φωτιά στην κούρσα του πρωταθλήματος αλλά και για τον απλούστατο λόγο πως τόσο η Άντβερπ όσο και η Σταντάρ Λιέγης κάνουν ότι μπορούν για να... μετατρέψουν σε καρδιακούς τους φίλους τους όσον αφορά την τρίτη θέση!

Άντερλεχτ - Γκενκ: Άνευρη και αδιαφορη παρουσιάστηκε στην έδρα της Άντβερπ η Άντερλεχτ που έδειξε πως δεν ήθελε κάτι απο το ματς.Οι φιλοξενούμενοι, που έχουν απογοητεύσει φέτος τους φίλους τους, προηγήθηκαν μόλις στο 5’με τον Σαντινί, όμως η Ανβέρπ απάντησε με το ίδιο νόμισμα. Δηλαδή με ένα γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (48’ Λαμκελ), με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 1-1. Περιμένει βασανιστικά να τελείωσουν τα πλέι οφ έχοντας εκτός τους γνωστούς  μακροχρόνιους τραυματίες.

Μέχρι το 53ο λεπτό της αναμέτρησης Μπριζ-Γκενκ οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν το αποτέλεσμα που ήθελαν προκειμένου να κατακτήσουν και μαθηματικά το πρωτάθλημα Βελγίου. Ο Ντεβέστ είχε βάλει μπροστά την ομάδα του απο το 4ο λεπτό της συνάντησης και το μόνο που χρειαζόταν η Γκενκ ήταν να διατηρήσει το προβάδισμα της. Παρόλα αυτά οι «μηχανές»  της ομάδας ξάφνου έμειναν απο βενζίνη με αποτέλεσμα να έρθει η ολική ανατροπή για το 3-2! Ακόμη κι έτσι η Γκενκ παραμένει το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο καθώς είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με διαφορά όμως μόλις τριών βαθμών από τους «μπριζουά» και για να αισθάνεται σίγουρη χρειάζεται να συγκεντρώσει 4 πόντους στα δύο ματς. Ν' Ντονγκαλά και Σκρέτσιου εκτός.

Εκτίμηση: H Γκενκ είναι η καλύτερη ομάδα στο Βέλγιο και η πιο σταθερή φέτος. Στην έδρα της Μπρίζ ωστόσο δεν ήταν καλή και δεν άντεξε χάνοντας με 3-2. Έγινε ντέρμπι το πρωτάθλημα αλλά θα μιλάμε για την απόλυτη αυτοκτονία αν χαθούν τώρα στο φινάλε οι κόποι όλης της χρονιάς. Η Άντερλεχτ κέρδισε την Σταντάρ με δέκα παίκτες, άντεξε στην Αμβέρσα με δέκα επίσης και δείχνει οτι ξύπνησε στο φινάλε. Τώρα είναι αργά για δάκρυα όμως. Το διπλό στο 1.91 έχει αξία. Δεν θα ρισκάρει τον τίτλο η Γκενκ και η διαφορά ποιότητας είναι μεγάλη.

Άντβερπ - Γάνδη: Τον βαθμό της ισοπαλίας που της εξασφαλίζει τουλάχιστον την τέταρτη θέση και την έξοδο στην Ευρώπη, πήρε η Αντβέρπ η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Άντερλεχτ. Έτσι, οι γηπεδούχοι που είχαν σκόρερ τον Λαμκέλ στο 47΄, στις δύο αγωνιστικές που απομένουν δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθούν κάτω από την τέταρτη θέση, που χαρίζει έξοδο στην Ευρώπη μέσω του Europa League. Τραυματίας ο Μπουτά.

Έκοψε τα φτερά της Σταντάρ η Γάνδη με μια φανταστική εμφάνιση στη Λιέγη που δεν είχε ωστόσο αντίκρισμα μιας και οι Γανδουά είχαν επτά ήττες και μια ισοπαλία στα πλέι οφ βγαίνοντας νοκ άουτ απο νωρίς! Ο Ντεγιάχερε και ο Ντέιβιντ έβαλαν δύο φορές μπροστά τους φιλοξενούμενους στην έδρα της Σταντάρ με την αντίπαλο να βρίσκει δύο φορές τη λύση σκοράροντας. Στο 94ο λεπτό όμως ο θρίαμβος της Γάνδης ολοκληρώθηκε με το δεύτερο γκολ του Ντέιβιντ στο ματς για το τελικό 3-2. Παραμένει αδιάφορη. Τα γνωστά πολλά προβλήματα τραυματισμού παραμένουν στη Γάνδη.

Εκτίμηση: Τίποτα δεν λέει το διπλό της Γάνδης στη Λιέγη και η Άντβερπ δεν είναι καθόλου αδιάφορη. Θέλει να κλειδώσει σιγά σιγά την τρίτη θέση απο τη Σταντάρ που όσο πεσμένη κι αν είναι, παραμένει στο κόλπο. Ο άσος άνω του διπλασιασμού είναι στο παιχνίδι μας και εδώ τον βρίσκουμε στο 2.12.

Σταντάρ Λιέγης - Μπρίζ: «Θάλασσα» τα έχει κάνει η Σταντάρ Λιέγης καθώς παρά το γεγονός πως είχε τρείς σερί ήττες ήρθε και η 4η στη σειρά, απο την αδιάφορη και τραγική φέτος Γάνδη, για να δέσει το γλυκό. Η Γάνδη είχει 0-1-7 μέχρι να ταξιδέψει στη Λιέγη όμως πήρε διπλό παρά το οτι δεν έπαιζε για... κανένα στόχο με τους γηπεδούχους να καίγονται για την τρίτη θέση! Όχι απλα δεν έπαιξε καλά λοιπόν η Σταντάρ, είδε και την Άντβερπ να γκελάρει με αποτέλεσμα να πετιέται στα σκουπίδια μια μεγάλη ευκαιρία για προσπέραση. Το εισητήριο της τρίτης θέσης όμως είναι μεγάλο δέλεαρ για τον Πρεντόμ και τους παίκτες του και το μόνο σίγουρο είναι πως η μάχη θα συνεχιστεί λυσσαλέα στο κυνήγι της τριάδας μέχρις εσχάτων. Τζενεπό, Γκονσάλες και Έμοντ τα νέα προβλήματα.

Η Μπριζ παίζοντας ποδόσφαιρο για σεμινάριο στο δεύτερο ημίχρονο πήρε (3-2) το ντέρμπι με την πρωτοπόρο Γκενκ, μείωσε την διαφορά στους 3 βαθμούς κι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα Βελγίου. Μπορεί η Γκενκ να είχε προηγηθεί μόλις στο 4' και πολλοί να πίστεψαν πως όλα τέλειωσαν στη μάχη του τίτλου, οι παίκτες της Μπρίζ όμως έδωσαν απαντήσεις. Ο Χανς Βάνακεν ισοφάρισε και μέσα στα επόμενα 15 λεπτά οι συμπαίκτες του βρήκαν δίχτυα άλλες δύο φορές (63’ Οπεντα, 68’ Ντιατα), δίνοντας ουσιαστικά τη νίκη στην Μπριζ, αφού το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι αντίπαλοί της ήταν να μειώσει με τον Γκάνο στο 87’ στο τελικό 3-2. Παρόλα αυτά όμως η ολική ανατροπή στο σκηνικό του πρωταθλήματος θα κριθεί -οχι απο τα πόδια της Μπρίζ. Ρεζάι, Βλιέτνικ και Μίτροβιτς σταθερά εκτός. Κανένα νέο πρόβλημα τραυματισμού.

Εκτίμηση: Η Σταντάρ δεν κατάφερε τίποτα ξανά και η τρίτη θέση δείχνει να απομακρύνεται έπειτα απο τέσσερις ήττες σερί. Η Μπρίζ πήρε τεράστιο τρίποντο στην έδρα της κόντρα στη Γκενκ όμως το 1.90 του διπλού εδώ είναι -έστω κι οριακά- στο παιχνίδι μας.