Jupiler League (16/2): Η αντίδραση της Σαρλερουά

15/02/2019

Η 26η αγωνιστική της Jupiler League συνεχίζεται με αμείωτη ένταση και αυτή την εβδομάδα περιλαμβάνοντας σπουδαίες αναμετρήσεις.

Koρτράικ - Σαρλερουά: Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα της Κορτράικ και συνολικά τρίτη στα τελευταία πέντε. Αυτή τη φορά κέρδισε εκτός έδρας την Έουπεν έπειτα απο ένα όμορφο τέρμα που σημείωσε ο Αβενάτι στο 43ο λεπτό της συνάντησης. Πλέον, είναι στη μέση της βαθμολογίας, έχει ήδη εξασφαλίσει την παραμονή της και είναι στο -4 απο την πρώτη εξάδα!

Για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη παρέμεινε η Σαρλερουά που αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Οστάνδη. Στο 78ο λεπτό ο Περμπέ κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 1-0 με πέναλντι αλλά οι «ασπρόμαυροι» δεν άξιζαν το τρίποντο και δίκαια ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις. Είναι πεσμένη εδώ και καιρό, χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ μετά απο πολλά σερί αρνητικά αποτελέσματα, εντούτοις το τρένο του πρώτου γκρουπ δεν χάθηκε ακόμα.

Εκτίμηση: Η Κορτράικ είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση αγωνιστικά και οι μπουκ έχουν καταλάβει πως η πτώση της Σαρλερουά επηρεάζει και τις αποδόσεις. Η αλήθεια είναι πως η Σαρλερουά θα βγάλει καποια στιγμή αντίδραση και η Κορτράικ δεν φοβίζει. Δεν είναι για τοσο φαβοριτισμό η γηπεδούχος, πάμε με το Χ2 στο 1.70.

Ζούλτε Βάρεγκεμ - Σίντ Τρούιντεν: Η Ζούλτε Βάρεγκεμ ήξερε πως η Άντερλεχτ θέλει πάση θυσία τη νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι διότι έχει μείνει βαθμολογικά πολύ πίσω. Άπαντες γνώριζαν τη δυσκολία αλλά ήξεραν πως θα έπρεπε να αγωνιστούν με αμυντικούς προσανατολισμούς για να κερδίσουν κάτι. Έτσι κι έγινε. Το μεταξύ τους 0-0 άφησε άκρως ικανοποιημένους τους ανθρώπους της Ζούλτε που είναι στο +10 απο την τελευταία θέση και μοιάζει να ανασαίνει.

Παρέμεινε στην πρώτη πεντάδα η Σεν Τρούιντεν, η οποία νίκησε εντός έδρας 2-1 την προτελευταία Μπέβερεν και την άφησε στην αγωνία. Ο Μποτακά άνοιξε το σκορ με πέναλντι στο 18' αλλά απο την άσπρη βούλα ισοφάρισε και η Βάασλαντ πέντε μόλις λεπτά αργότερα. Στο 88ο λεπτό της συνάντησης όμως η Σίντ Τρούιντεν προηγήθηκε στο σκορ έπειτα απο αυτογκόλ της αντιπάλου και πήρε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο.

Εκτίμηση: Αμφότερες θα παρουσιαστούν με ανεβασμένη ψυχολογία. Οι γηπεδούχοι «φρέναραν» την Άντερλεχτ και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν ξανα. Σίγουρα βγάζει γκολ η μονομαχία, goal & over 2.5 στο 1.90 της stoiximan, απλά αποδεκτό.

Oστάνδη - Έουπεν: «Πεισματάρα» η Οστάνδη στη συνάντηση με την Σαρλερουά, απεδειξε πως μπορεί να βγάλει αντίδραση. Στις καθυστερήσεις της συναντησης βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει και να αποκομμίσει ένα σημαντικό πόντο παρόλο που ένα περίπου τέταρτο νωρίτερα είχε μεινει πίσω στο σκορ.

Ο Αβενάτι ήταν ο άνθρωπος που κατάφερε να στερησει απο την Έουπεν τον πόντο καθώς στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου σκόραρε και εξουδετέρωσε την αντίπαλο. Η ομάδα της Εουπεν είναι μεν χαμηλά στην βαθμολογία όμως θεωρειται σχεδόν απίθανο να κινδυνεύσει. Παρόλα αυτά θα πρέπει να ανεβάσει την απόδοση της καθώς ήταν η τρίτη της ήττα σερί.

Εκτίμηση: Οστάνδη και Έουπεν είναι ομάδες που βρίσκουν συχνά δίχτυα αν και η γηπεδούχος τελευταία εφαρμόζει πιο αμυντική τακτική για να χτυπήσει τα ματς παγώνοντας τον ρυθμό. Δεν βγαίνει άκρη, τριπλή.

Βάασλαντ Μπέβερεν - Γάνδη:  Προσπάθησε η Βάασλαντ, ισοφάρισε στο 23ο λεπτό με πεναλντι την Σίντ Τρούιντεν, με τον ίδιο δηλαδή τρόπο πουυ ο αντίπαλος είχε προηγηθεί αλλά προδώθηκε απο την ίδια την άμυνα της με αυτογκόλ στο φινάλε και δεν πήρε ούτε βαθμό. Παραμένει στην προτελευταία θέση στο +5 απο την ουραγό Λόκερεν.

Για τη Γάνδη η ήττα απο τη Μουσκρόν με 2-1 εντός έδρας ήταν η δεύτερη σερί βαθμολογική απώλεια. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με τον Αβονίγι (43’) και στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Φρίντε (51’) και έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη. Στο 60’ η Γάνδη αντέδρασε και μείωσε (1-2) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρον, όμως η Μουσκρόν άντεξε μέχρι τέλους, παρότι στο 85’ ο Μπάκιτς αποβλήθηκε.

Εκτίμηση: Δεν βγάζει καλή εικόνα προσφάτως η Γάνδη και η Βάασλαντ είναι ιδιαιτέρως μαχητική. Δεν προκύπτει bet σε σημείο, ειδικά στο 1.65 του διπλού. Έχει γκολ η Βάασλαντ, G/G στο 1.80!