Jupiler League (15/8): Φουλ του... άσου στο Βέλγιο!

14/08/2020

Με τρία ματς όπου οι γηπεδούχοι έχουν... τον πρώτο λόγο συνεχίζεται η χρονιά στη Pro League με την δεύτερη αγωνιστική.

• Απο τέσσερα goal/goal η Γκενκ.
  • Δέκα σερί ήττες η Οστάνδη μακριά απο την έδρα της!

Γκενκ - Λέουβεν:  Η Γκενκ σημείωσε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ με 2-1 στην πρεμιέρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 41’ με τον Ντεσάτ, όμως οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο εικοσάλεπτο έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης, χάρη στα τέρματα των Ονουάτσου (73’) και Ντεσέρ (80’, πέναλτι). H νέα χρονιά ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και ματς σαν αυτό με τη Λέουβεν θα πρέπει να τα «καθαρίζει» η Γκενκ με στόχο να φτάσει μέχρι τα πλέι οφς στην υψηλότερη δυνατή θέση της κατάταξης.

Aπέναντι στη «σκληροτράχηλη» Έουπεν, η Λέουβεν έδωσε απαντήσεις και απέδειξε πως φέτος θα είναι άκρως ανταγωνιστική στο πρωτάθλημα δείχνοντας με το καλημέρα τις προθέσεις της. Η νεοφώτιστη Λέουβεν αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι σε μια παραδοσιακά δυσκολοκατάβλητη ομάδα όπως η Έουπεν. Λίγο πρίν τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Κότισχ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του αλλά στο 72' ήρθε η απάντηση με το σκορ να μένει έτσι ως το τέλος. Ο Μαρκ Μπρις θα έχει όλους τους παίκτες διαθέσιμους για το παιχνίδι.

Εκτίμηση: Αν η Γκενκ είναι σοβαρή θα μπει απο το πρώτο λεπτό αποφασισμένη να διεκδικήσει τη νίκη και αν μπορέσει να «καπαρώσει» απο νωρίς τους βαθμούς. Πάμε με το ενδεχόμενο να επικρατεί απο το ημίχρονο στο 1.80.

Γάνδη - Κορτράικ: Ήττα - σοκ για τη Γάνδη στο πρόσφατο παιχνίδι με τη Σίντ Τρούιντεν εκτός έδρας στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 2-1. Ο Σουζούκι στο 2ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Πλαστούν ισοφάρισε στο 43’ και ο Κολίντιο στο 60’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Μαυρα χάλια η άμυνα της, χρειάζεται ενίσχυση αν θέλει να βγάλει τη χρονιά αξιοπρεπώς. Κρίσιμο το ματς με Κορτράικ, αν δεν κερδίσει μπλέκει απο νωρίς. Εκτος ο Ντε Μπρον (Μ).

Πολύ κακή εμφάνιση και εύλογη ήττα με 3-1 εντός έδρας για τη Κορτράικ. Ο Χέιμανς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 10΄, για να ισοφαρίσει -προσωρινά- για τους γηπεδούχους με πέναλτι ο Μπόγιο στο 54΄. Ωστόσο, 14 λεπτά αργότερα ο Κοϊτά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, βάζοντας και πάλι τη Μπέβερεν σε τροχιά νίκης, η οποία «σφραγίστηκε» με πρωταγωνιστή και πάλι τον Χέιμανς στο 90. Θα προσπαθήσει να ρίξει σε χαμηλό τεμπο το παιχνίδι με σκοπό να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Εκτός ο χαφ Στογιάνοβιτς.

Εκτίμηση: Ακόμα ψάχνεται η Κορτράικ ενώ η Γάνδη θέλει τη νίκη με σκοπό να της φύγει απο πάνω το άγχος μετά την ήττα της πρεμιέρας. Μπορεί αλλά οι αποδόσεις είναι ένα πρόβλημα...

Σαρλερουά - Οστάνδη: Με... βόμβα ξεκίνησε το απόγευμα του Σαββάτου  η βελγική Jupiler League, καθώς στο πρώτο κιόλας παιχνίδι της σεζόν, η Σαρλερουά «σόκαρε» την πρωταθλήτρια Μπριζ, επικρατώντας στην έδρα της με 1-0, χάρις σε ένα γκολ του Γιαπωνέζου Ριότα Μαριόκα στο 78’. Μεγάλη νίκη απο μια ομάδα που μοιάζει έτοιμη για την υπέρβαση φέτος και -γιατί οχι- ακόμα και να φτάσει ως την κορυφή του Βελγίου. Εκτός ο μέσος Μάσσιμο Μπρούνο και ο αμυντικός Ντιαγιέ.

Η Μπερσότ σόκαρε την Οστάνδη στην πρεμιέρα σε ακόμα μια έκπληξη στην εκκίνηση του πρωταθλήματος. Η Οστάνδη ήταν απο το ξεκίνημα κάκιστη με αποτέλεσμα να υποπέσει σε πολλά τραγικά λάθη στην άμυνα και να γνωρίσει μια εύκολη ήττα. Σήμερα αναμένεται να πιεστεί πολύ απο τη Σαρλερουά και φυσικά το να ξεκινήσει με δύο ήττες σε μια χρονιά που θα δώσει σκληρή μάχη για τη σωτηρία, μόνο θετικό δεν είναι. Όλοι μέσα όσον αφορά την αποστολή.

Εκτίμηση: Άλλη κλάση η Σαρλερουά που κάθε χρόνο κάνει κι ένα βήμα παραπάνω φτάνοντας ολοένα και πιο κοντά στον τίτλο. Ο άσος σε συνδιασμό με το over 1.5 είναι στο 1.72 και φυσικά στο μπλοκάκι μας.