Jupiler League (12/5): «Καθαρίζει» και... ελπίζει η Σίντ Τρούιντεν, ελπίδες για Μπρίζ

11/05/2019

«Σφαγή» στο Βέλγιο για την κούπα του πρωταθλητή λίγο πρίν το φινάλε αλλά και για την πρωτιά στα πλέι οφ ΙΙ που οδηγούν στο Europa League.

Άντβερπ - Άντερλεχτ: Αντί να εκμεταλλευτεί την τσάμπα - ήττα της Σταντάρ και να κλειδώσει ουσιαστικά την τρίτη θέση, η Άντβερπ έχασε με 4-0 απο την Γκενκ σε ένα ντέρμπι που ήταν μόνο στα... χαρτιά. Ο Μαλινόφσκι έβαλε μπροστά την Γκενκ στο πρώτο μέρος ενώ στην επανάληψη ακολούθησε καταιγισμός. Δεν της βγήκε το σκληρό παιχνίδι πάντως και ενδεικτικό είναι το γεγονός πως η ομάδα της Αμβέρσας δέχτηκε τόσες πολλές κάρτες. Η διαφορά της είναι στους δύο βαθμούς απο το σύνολο του Πρεντόμ όμως θα πρέπει να βρεί ξανά την επιθετική της πνοή καθώς έχει σκοράρει μόλις δύο φορές στα πλέι οφ. Mακροχρόνια η απουσία του Μπουτά, τιμωρημένος ο Μποκανί.

Οι «μωβ» έμειναν με παίκτη λιγότερ στο 11ο μόλις λεπτό του παιχνιδιού, όταν ο Μπόρναου είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Αυτό δεν ήταν αρκετό, όμως, για να τους... φρενάρει αφού ο Φερσκέρεν τους έδωσε το προβάδισμα στο 37’, όταν ντρίμπλαρε και τον Οτσόα και σκόραρε σε κενή εστία, μετά από εξαιρετική ασίστ του Μπολασιέ. Στην επανάληψη, με τρομερό σουτ του Καρσελά η ομάδα της Λιέγης έφερε το ματς στα ίσα στο 50’, αλλά η Άντερλεχτ αντέδρασε ξανά με γκολ του Σαντινί στο 57’, από εκτέλεση φάουλ του Τρεμπέλ. Με το τρίποντο αυτό η Άντερλεχτ βγήκε από το τέλμα που είχε βρεθεί και πλησίασε στους έξι βαθμούς την Σταντάρ, που βρίσκεται στην τέταρτη θέση, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε των πλέι οφ. Μποντζί και Λόουρενς τα δύο νέα προβλήματα.

Εκτίμηση: Η Άντερλεχτ μπορεί να κέρδισε με 10 παίκτες την Σταντάρ όμως είναι πολύ μέτριο σύνολο και «κομπλεξικό». Ειδικά στα εκτός. Ασφαλής επιλογή ο άσος στο 2.30 με την σταθερότητα που βγάζει φέτος η Άντβερπ.

Μπρίζ - Γκενκ: Η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Γάνδης για την έβδομη αγωνιστική των πλέι οφ της Jupiler League για την κατάκτηση του τίτλου και μείωσε στο -6 στη δεύτερη θέση της ειδικής βαθμολογίας από την πρωτοπόρο Γκενκ τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε των αγώνων κατάταξης και της σεζόν, διατηρώντας τις μαθηματικές ελπίδες για την υπεράσπιση του περυσινού της τίτλου και θέλοντας μόνο νίκες ως το φινάλε και κάποιες απώλειες της πρώην ομάδας του Νίκου Καρέλη για να της «κλέψει» τον τίτλο. Ντιατά, Ρεζάι και Βλιέτνικ απόντες για το ντέρμπι τίτλου.

Με εμφατικό τρόπο, η Γκενκ διέλυσε την Αντβέρπ εντός έδρας 4-0 για την έβδομη αγωνιστική των πλέι οφ της Jupiler League για τον τίτλο και βρίσκεται μία «ανάσα» από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το πέναλτι του Μαλινόφσκι στο 25’ έδωσε το έναυσμα και στην επανάληψη τα τέρματα των Σαμαρά στο 55’, Ιτο στο 57’ και το πέναλτι του Χέινεν στο 91’ έδωσαν πανηγυρικό τόνο στη συνάντηση. Χωρίς μεγάλα προβλήματα η Γκενκ.

Εκτίμηση: Μάχη δίνουν αμφότερες για τον τίτλο με τους φιλοξενούμενους να είναι ήδη στο +6 απο τους Μπριζουά. Οι φιλοξενούμενοι θα παίξουν και για δύο αποτελέσματα απόψε όμως η Μπρίζ είναι τρένο στα πλέι οφ. Έμπνευση η νίκη των γηπεδούχων και... φωτιά στα πλέι οφ. Ο άσος στο 2.17.

Σίντ Τρούιντεν - Έουπεν: Ήταν αήττητη η Σίντ Τρούιντεν μετρώντας 3-3-0 στα έξι τελευταία παίζοντας μπαλάρα. Φάνταζε ως το ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά όμως άφηνε μέσω ισοπαλιών πόντους. Η ήττα με 2-0 απο την Σαρλερουά που είναι ανεβασμένη στο 100% απέδειξε τα τρωτά σημεία της ομάδας της Λιμβουργίας. Στο 4ο μόλις λεπτό ο Χέντριξ έκανε το 1-0 με την Σίντ Τρούιντεν να παλεύει ως το τέλος. Μια αμυντική αδράνεια ωστόσο λίγο πρίν το φινάλε αρκούσε για το 2-0 που την έστειλε στο -1 απο την κορυφή! Επιστροφή για Μπολί και Ακολάτσε, πρόβλημα με Τένα.

Η Έουπεν μετά απο τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, έκαμψε την αντίσταση της Οστάνδης με σκορ 3-2. Δύο γκολ του Τογιοκάβα έβαλαν αμφότερες μπροστά την Έουπεν που ισοφαρίστηκε στο 77ο λεπτό και ένα αργότερα με τον Εμσακινί απο την άσπρη βούλα πήρε το τρίποντο. Αδιάφορη πάντως ως το φινάλε. Μόνο πρόβλημα ο Ντιαλό.

Εκτίμηση: Η Σίντ Τρούιντεν είναι ανώτερη αλλά το 1.50 του άσου πολύ μικρό. Καίγεται μάλιστα για τη νίκη την ώρα που γίνεται σφαγή με τη Σαρλερουά. Κάνουμε combo τον άσο με το οver 1.5 για το 1.70.