Jupiler League (12/12): Έχει την ποιότητα η Μουσκρόν

12/12/2020

• 4/5 G/G & over 2.5 στα πέντε πιο πρόσφατα μεταξύ τους ματς ανεξαρτήτως έδρας.

Μουσκρόν - Μπίρσοτ: Σε ματς εξ αναβολής που έλαβε χώρα την Τρίτη ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από τη Λέουβεν. Το πάλεψε πάρα πολύ και πιθανώς το τελικό σκορ να την αδικεί καθώς είχε φάσεις για να βρεί δίχτυα. Κάκιστο το ξεκίνημα της στο πρωτάθλημα, συνεχόμενα παιχνίδια μέχρι στιγμής (λόγω των πολλών αναβολών λόγω ιού), παραμένει ουραγός απο το ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Τιμωρημένος ο χαφ Μπάκιτς.

Την σοκαρε η Έουπεν κερδίζοντας τη εντός έδρας με 1-0. Η Μπίρσοτ ήταν ανταγωνιστική, ωστόσο δεν είχε πολλές φάσεις μπρόστά απο την αντίπαλη εστία. Ο τερματοφύλακας της ωστόσο κατέβασε κυριολεκτικά ρολά κρατώντας τη στο ματς, ενώ το τεράστιο πρόβλημα της δείχνει να είναι η άμυνα, δεχόμενη 34 γκολ σε 15 ματς ως τώρα!

Εκτίμηση: Η Μουσκρόν είναι πολύ καλή στην έδρα της, μπορεί να εκμεταλλευτεί τα πολλά αμυντικά λάθη που θα κάνει ο αντίπαλος της και να φτάσει σε αυτή τη σπουδαία επικράτηση. To μόνο σίγουρο είναι πως μπορεί να πάρει αποτέλεσμα, πάμε με το 1Χ στο 1.90.

Σίντ Τρούιντεν - Σαρλερουά: Με υπηρεσιακό στον πάγκο, μετά και την απόλυση του Αυστραλού τεχνικού Μάσκατ, ηττήθηκε 1-0 εκτός έδρας από την πρωταθλήτρια Κλαμπ Μπριζ σε ματς που πάντως έπαιξε καλά και ήταν αξιοπρεπέστατη. Ωστόσο, δεν απέφυγε την ήττα η οποία την διατήρησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Εδωσε συνέχεια στις κακές εμφανίσεις που πραγματοποιεί το τελευταίο δίμηνο παραχωρώντας λευκή ισοπαλία στην Κόρτραϊκ. Tο χειρότερο απο όλα ήταν το γεγονός πως δεν πραγματοποίησε ούτε μια τελική στην εστία στο παιχνίδι, ενώ αν δεν είχε τον τερματοφύλακα της σε καλή ημέρα σίγουρα θα έχανε. Τιμωρημένος ο πολύτιμος χαφ Ιλαϊμαχαρίτρα , εκτός ο «μπόμπερ» Ρεζάϊ.

Εκτίμηση: Η Σαρλερουά ξεκίνησε με 7/7, απο εκεί και πέρα όμως είναι εξαιρετικά ντεφορμέ. Η Σίντ Τρούιντεν απο την άλλη μεριά, με τον Μας στον πάγκο έχει πραγματοποιήσει ένα νέο ξεκίνημα. Πάει στον άσο το παιχνίδι (2.70).

Σερκλ Μπριζ – Οστάνδη: Πήγε στην έδρα της νεοφώτιστης Λέουβεν για ματς - τελικό όμως έχασε ξανά με κάτω τα χέρια (2-1).  Βρέθηκε πίσω στο σκορ, έπαιξε άκρως αμυντικά και με το ξεκίνημα της επανάληψης δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Προσπάθησε πολύ, βρήκε και αριθμητικό πλεονέκτημα όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις, φτάνοντας με αυτά και με αυτά τις πέντε ήττες στις έξι πιο πρόσφατες αγωνιστικές. Εκτός οι μπακ Μπιανκόν και Ντεκόστερε.

Έλαβε τέλος το αρνητικό σερί που έτρεχε το τελευταίο διάστημα (0-1-4 στις 5 τελευταίες αγωνιστικές) και παρά το οτι το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για εκείνη (πίσω στο σκορ στο 5ο λεπτό της συνάντησης), ήρθε η ανατροπή.Απειλήθηκε, αλλά δεν επηρεάστηκε ψυχολογικά και σκοράροντας δις στο δεύτερο ημίχρονο (61’, 73’) έκανε την ανατροπή. Πρόκειται αναμφίβολα για μια ομάδα που μπορεί κάλλιστα να βρεθεί στο πρώτο μισό της βαθμολογίας φέτος.Εκτός ο μεσοεπιθετικός Μπόουνεν  και ο επιθετικός Τιάμ.

Εκτίμηση: Οστάνδη: Ας το κρατήσουμε αυτό το όνομα διότι έχει βαλθεί να μας τρελάνει. Απο την άλλη, η Σερκλ έχει πραγματοποιήσει ελέυθερη πτώση και προσφέρεται για μεγάλο κοντράρισμα.