Jupiler League(11/11): Εύκολα η Γκενκ

10/11/2018

Η 15η αγωνιστική της Jupiler League κρύβει μεγάλες αναμετρήσεις και σπουδαία ματς στο κλείσιμο της με την Γκενκ να έχει αναμενόμενα ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στη Μουσκρόν και την Άντερλεχτ να φιλοξενεί τη Γάνδη.

Άντερλεχτ - Γάνδη: Το παιχνίδι με τη Σερκλ Μπριζ στις 21 Οκτωβρίου ήταν το τελευταίο νικηφόρο για την Άντερλεχτ, που από τότε μετρούσε μια ισοπαλία με τη Φενέρμπαχτσε για το Γιουρόπα Λιγκ, μια ήττα από την Έουπεν και ακόμα μια ισοπαλία με τη Λόκερεν για το πρωτάθλημα Βελγίου. Απέναντι στην Μπέβερεν για τη 14η αγωνιστική, η Άντερλεχτ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας 2-1 εκτός έδρας. Ο Ντιμάτα με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 12' και στο 83' ο Τρεμπέλ έγραψε το 2-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με το αυτογκόλ του Σανέχ. Όλα αυτά και ενώ ηττήθηκε με 2-0 μεσοβδόμαδα απο τη Φενέρ, με την πρόκριση να τελειώνει οριστικά αφού οι Βέλγοι έμειναν εκτός συνέχειας.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τη Γάνδη που επικράτησε με 3-1 της Κορτράικ. Η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Στοϊάνοβιτς στο 41ο λεπτό και στο 55’ ο Γιάρεμτσουκ έκανε το 1-1. Και μάλιστα στο 71’ ο Λιμπομπέ με πέναλτι διαμόρφωσε το 2-1 για να κλειδώσει στο 88'  με ένα θαυμάσιο τέρμα, ο Γιάρεμτσουκ το ματς πραγματοποιώντας το 3-1. Πλέον, η Γάνδη είναι στην 5η θέση, μέσα στην εξάδα και ακριβώς κάτω απο την Άντερλεχτ.

Εκτίμηση: Η Άντερλεχτ παίζει απέναντι στην ομάδα που είναι ακριβώς απο κάτω της. Αν κερδίσει οχι απλά κλειδώνει την θέση της αλλά κοιτά και για πιο ψηλά. Παρόλα αυτά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη και η Γανδη είναι ζημιάρα. Θα πάμε με το g/g και over 2.5 στο 1.91 της stoiximan.

Κόρτραϊκ - Σταντάρ Λιέγης: Τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα μετρά η Κόρτραϊκ που μετά τις ισοπαλίες με Βάασλαντ Μπέβερεν και Σερκλ Μπρίζ ηττήθηκε με 3-1 απο την Γάνδη. Μπήκε μπροστά στο σκορ λίγο πρίν το φινάλε του πρώτου μέρους, έδειχνε να πατά καλά όμως μέσα σε ένα μισάωρο στην επανάληψη δέχτηκε τρία γκολ και δεν πήρε ούτε τον πόντο!

Με γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου και του δευτέρου ημιχρόνου η Αντβέρμπ πήρε σημαντική νίκη στο "Μορίς Ντουφράσν". Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Σταντάρ, μετά την αποτυχία την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στη Ζούλτε Βάρεγκεμ. Το σκορ άνοιξε ο Ισραηλινός Λιόρ Ρεφαέλοφ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το δεύτερο γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις του ματς με τον 22χρονο Γάλλο Ντιντιέρ Λαμκέλ Ζε, για το τελικό 2-0.

Εκτίμηση: Η Κορτράικ και ειδικά στην έδρα της μπορεί να πάρει σπουδαία νίκη απέναντι στη Σταντάρ που δεν πείθει. Ματς που θα προκύψει κάτι σίγουρα στο live, απο τώρα όμως οχι. Θα απέχουμε.

Μουσκρόν - Γκενκ:

Η Σερκλ κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Γκουλάν αλλά ο Καρντόνα δε σκόραρε από την άσπρη βούλα. Μάλιστα στο 37’ η Μουσκρόν άνοιξε το σκορ χάρις σε αυτογκόλ του Ταραβέλ. Ωστόσο η Σερκλ πίεσε και ισοφάρισε στο 82ο λεπτό με τον Αζάρ και στο 90’ ο Ντε Μπέλντερ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή. Η Μουσκρόν κρατούσε μια υπερπολύτιμη νίκη στα χέρια της ως το 82' αλλά πάλι δεν πήρε τίποτα. Είχε ένα σερί τριών ματς αήττητη αλλά δεν κατάφερε να το διευρύνει.

Ισόπαλες με σκορ 1-1 ήρθαν Γκενκ και Κλαμπ Μπριζ, στο ντέρμπι κορυφής για τη 14η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 10’ με τον Ν’ Ντογκαλά και κράτησαν άνετα το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Όμως, στο 53’ ήρθε η «απάντηση» των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ισοφάρισαν με τον Σράιβερς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, η Γκενκ διεύρυνε το αήττητο σερί της και παρέμεινε στο ρετιρέ της βαθμολογίας, διατηρώντας το +3 από την αντίπαλό της. Για το Europa League αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στη Μπεσίκτας. Η Μπεσίκτας αν και προηγούνταν μέχρι το 87’ στο Βέλγιο δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, με τον Μπεργκέ μα σκοράρει ένα πανέμορφο γκολ και να κρατάει τους Βέλγους στην κορυφή του ομίλου.

Εκτίμηση: Δεν γκελάρει η Γκενκ που δεν γκελάρει, δύσκολο να αφήσει βαθμούς σε μια έδρα που έχουν περάσει τόσες ομάδες φέτος . Η Μουσκρόν δεν είναι στα καλύτερα της και όσο κι αν έχει ανεβάσει στροφές, δεν μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την Γκενκ. Διπλό και over 2.5 στο 1.93 της stoiximan.