Jupiler League (10/2): Σκοράρουν και οι δύο στο Μπρίζ

10/02/2019

Με τις Μπρίζ, Άντερλεχτ και Γάνδη να έχουν τρείς δύσκολες δοκιμασίες κλείνει η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Jupiler League που δείχνει τον τελευταίο καιρό να έχει πάρει φωτιά.

Άντερλεχτ - Ζούλτε Βάρεγκεμ: Σταντάρ Λιέγης και Άντερλεχτ βρέθηκαν ισόπαλες 1-1 από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα γκολ στη λήξη του παιχνιδιού πήραν το τρίποντο. Η Σταντάρ Λιέγης άνοιξε το σκορ στο 22' με τον Ραζβάν Μαρίν ενώ έξι λεπτά αργότερα η Άντερλεχτ έκανε το 1-1 με τον Κουμς. Η λύτρωση για την Σταντάρ ήρθε στο 88' με τον Εμποκού να κάνει το 2-1. Στην  6η θέση πλέον με 37 βαθμούς η Άντερλεχτ.

Αρμπαουΐ και Ντε Πο έβαλαν μπροστά στο σκρο την ομάδα της Ζούλτε Βάρεγκεμ στην αναμέτρηση με την Σερκλ Μπρίζ. Ενδιάμεσα ο αντίπαλος είχε καταφέρει να ισοφαρίσει αλλά η Ζούλτε βρήκε το ψυχικό σθένος να μπεί ξανά οδηγός στο παιχνίδι. Στην επανάληψη ισοφαρίστηκε σε 2-2 αλλά ο Σιλά στο 83ο λεπτό της συνάντησης κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο που ήταν το δεύτερο σερί για το πρωτάθλημα κάτι που της εξασφαλίζει τη σωτηρία με άνεση ως τώρα και την βοηθά να κοιτά ακόμα και τα πιο υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Εκτίμηση: Tόσο η Άντερλεχτ όσο και η Ζούλτε είναι ομάδες που παρουσιάζουν μεγάλα αμυντικά προβλήματα και δέχονται γκολ με το τσουβάλι. Απλά δικαιο μοιάζει στα μάτια μου το over 3.5 στο 2.40 της stoiximan αφού σίγουρα δεν θα κλειστούν κι όλας.

Σερκλ Μπρίζ - Μπριζ: Η Σερκλ Μπρίζ το πάλεψε κόντρα στην ομάδα της Ζούλτε αλλά η ατυχία και η κόκκινη κάρτα που δέχτηκε λίγο πριν το φινάλε ήταν αρκετές για να της στερήσουν κάθε ελπίδα για να πάρει έστω τον πόντο. Ακόμα κι αν κατάφερε να φέρει στα ίσια (2-2) το σκορ στην επανάληψη, στο 83' έμεινε πίσω στο σκορ χάρις σε τέρμα του Σιλά και έτσι έφυγε με άδεια χέρια απο τη συνάντηση. Έτσι έμεινε στην 13η θέση και τους 26 βαθμούς.

Η Μπριζ έχασε κι άλλο έδαφος σε ό,τι αφορά την κορυφή, κάνοντας ένα απρόσμενο δώρο στην Γκενκ, με το 1-1 που έφερε απέναντι στην ομάδα της Γάνδης εντός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 62’ λόγω δεύτερης κίτρινης στον Εσιτί, ενώ 12 λεπτά μετά αποβλήθηκε με τον ίδιος τρόπο κι ο Ντενίς.

Εκτίμηση: Πρόκειται για ομάδες της ίδιας πόλης και αυτό απο μόνο του μαζί με το οτι έχουν την ίδια έδρα κάνει το ματς, ντέρμπι έστω και αν δεν προκύπτει κάτι τέτοιο τόσο ιστορικά όσο και απο τα αγωνιστικά κριτήρια. Παρολα αυτά στην κατάσταση που βρισκεται η Μπρίζ τελευταία είναι δύσκολο να μη δεχτεί γκολ. Στο 1.70, τίμιο το αμφίτερμα.

Γάνδη – Μουσκρόν: H Γάνδη έκανε ένα μεγάλο ματς στην έδρα της Κλαμπ Μπρίζ και στις λεπτομέρειες δεν κατάφερε να φύγει με ένα μεγάλο διπλό απο μια πολύ δύσκολη έδρα. Μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Ντέιβιντ στο πρώτο μέρος, είχε μεγάλες ευκαιρίες για να κλειδώσει τη νικη όμως δεν το έπραξε και περίπου ένα τέταρτο μετά την έναρξη της επανάληψης έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Κάπου εκεί η Μπρίζ έβγαλε αντίδραση και έφτασε στο 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ αλλά η πορεία της Γάνδης είναι εξαιρετική μέσα στο 2019.

Απο εκεί που η Μουσκρόν έμοιαζε να είναι ίσως το πιο δυνατό φαβορί για τον υποβιβασμό, πλέον προσπαθεί να κλειδώσει και την υπόθεση σωτηρίας. Έχει τέσσερις νίκες στα πιο πρόσφατα πέντε της ματς και συνεχίζει την επέλαση. Επικράτησε πολύ άνετα με 3-0 της Σαρλερουά δείχνοντας απο πολύ νωρίς το ποια ομάδα είναι το απόλυτο αφεντικό.

Εκτίμηση: Ανώτερο συνολο η Γάνδη, αλλά η Μουσκρόν μοιάζει πολύ ανεβασμένη και δύσκολα προκύπτει ασφαλές συμπέρασμα για ποντάρισμα. Καλύτερα να περιμένουμε το live.