Jupiler League (10/11): Μόνο για το διπλό η Μπρίζ

09/11/2018

Η 15η αγωνιστική της Jupiler League κρύβει μεγάλες αναμετρήσεις και σπουδαία ματς με την Κλαμπ Μπρίζ να έχει μια δύσκολη έξοδο στην έδρα της σκληροτράχηλης Σαρλερουά. Οι «μπριζουά» έχουν ωστόσο, ανεβασμένη ψυχολογία μετά την τεσσάρα στην έδρα της Μονακό.

Σαρλερουά - Μπρίζ: Η Σαρλερουά σκόραρε στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης με την Οστάνδη κάνοντας το 1-1 και όλα έδειχναν οτι θα έπαιρνε ένα σπουδαίο πόντο σε μια βραδιά που μάλλον δεν άξιζε τίποτα με βάση την εμφάνιση της. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 26’ με τον Ζίβκοβιτς. Οσο περνούσαν τα λεπτά, η εστία τους παρέμενε ανέπαφη, αλλά το 1-0 που παρέμενε, ήταν ένα αποτέλεσμα εύθραυστο. Ετσι, λοιπόν, η Σαρλερούα κατάφερε να βρει δίχτυα στο 86’ με τον Χένεν. Και τελικά, όντως δεν πήρε τίποτα δεχόμενη γκολ στο φινάλε. Το γκολ του Κανεσίν στις καθυστερήσεις έδωσε τη σπουδαία νίκη στην ομάδα και έστειλε τους οπαδούς της στα ουράνια! Έτσι, η Σαρλερουά έμεινε στους 17 και την 9η θέση.

Δεν άλλαξε τίποτα στην κορυφή του βέλγικου πρωταθλήματος, με τις Γκενκ και Μπριζ να μένουν στο 1-1 στο μεγάλο ντέρμπι. Η Γκενκ άνοιξε το σκορ με τον Ντονγκαλά στο 10ο λεπτό αλλά στο 53’ ο Σκράιβερς έκανε το 1-1 σε ένα άκρως μοιρασμένο ματς. Οι «μπριζουά» ωστόσο είχαν και Ευρώπη μεσοβδόμαδα πετυχαίνοντας μια μεγάλη νίκη με 0-4 επί της Μονακό! Η εμφάνιση των Μονεγάσκων ήταν ντροπιαστική και τα πάντα είχαν τελειώσει από το πρώτο μέρος. Μόλις στο 12’ ο Βάνακεν από κοντά έκανε το 0-1 σε μία φάση που η άμυνα της Μονακό ήταν απλά ανύπαρκτη. Μόλις 5’ αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 0-2 και στο 24’ ο Γουέσλεϊ έκανε το 0-3 με δυνατό σουτ! Όσο και να προσπάθησαν οι παίκτες του Ανρί δεν κατάφεραν να μπουν ποτέ ξανά στο παιχνίδι και στο τέλος δέχθηκαν και τέταρτο γκολ με τον Βόρμερ στο 85' «παίζοντας μόνη της» για την τρίτη θέση.

Εκτίμηση: Πολύ δύσκολη η έδρα της Σαρλερουά, για όλες τις ομάδες αλλά η Μπρίζ έχει τους λόγους της απόψε. Αρχικά, θέλει να μείνει στο κόλπο της πρωτιάς αφού με νέα ήττα η Γκενκ θα απομακρυνθεί κι άλλο. Επίσης προέρχεται απο ένα τεράστιο διπλό στην έδρα της Μονακό με 0-4! Μπορεί να καθαρίσει την Σαρλερουά έστω και δύσκολα. Στο 1.99 της Betshop το διπλό.

Ζούλτε Βάρεγκεμ - Λόκερεν: Η Σιντ Τρούιντεν βύθισε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας τη Ζούλτε Βάρεγκεμ, επικρατώντας 2-1. Η Ζούλτε Βάρεγκεμ προηγήθηκε στο 29΄με τον Μπογκοντά και μάλιστα το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται. Η Σιντ Τρούιντεν ισοφάρισε στο 62' με τον Καμαντά και πήρε το προβάδισμα για το τελικό 2-1 με τον Ακολάτσε στο 85'. Έτσι, η ομάδα του Βάρεγκεμ γνώρισε ακόμα μια ήττα μετά απο δύο ματς στα οποία είχε μείνει αήττητη. Είναι τελευταία με 9 μόλις βαθμούς.

Σημαντικό βήμα για να αποφύγει την τελευταία θέση της βαθμολογίας έκανε η Λόκερεν στο ντεμπούτο του Τροντ Σόλιντ, κερδίζοντας 2-0 την Έουπεν. Ήταν υπόθεση δύο λεπτών το τρίποντο, καθώς στο δέκατο λεπτό ο Μάρετσεκ έκανε το 1-0 και ένα λεπτό αργότερα ο Μίριτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Πλέον, αντιμετωπίζοντας την Ζούλτε έχει την ευκαιρία να ανέβει ακόμα περισσότερο βαθμολογικά.

Εκτίμηση: Χαμός απο γκολ στο εν λόγω ματς με τη Ζούλτε να σκοράρει κατα ριπάς ασχέτως αν δεν κερδίζει ούτε με ... τάμα. Η Λόκερεν είναι ανεβασμένη με τον Σόλιντ και θα τα πάιξει όλα για όλα. Στο 1.55 της Betshop το over 2.5.

Έουπεν -Σίντ Τρούιντεν: Η Έουπεν ηττήθηκε απο τη Λόκερεν που δείχνει πως ανεβάζει ψυχολογία μετά την έλευση του Σόλιντ στον πάγκο της, με 2-0. Μέσα σε λίγα λεπτά η Έουπεν δέχτηκε δύο γκολ και κάπου εκεί τελείωσε το ματς αφού δεν βρήκε αντίδραση ποτέ. Μπήκε έτσι τέλος σε δύο σερί νικηφόρους αγώνες αλλά με τους 16 βαθμούς και τη 10η θέση που βρίσκεται, δύσκολα θα βρεθεί σε κίνδυνο άμεσα.

Η Σιντ Τρούιντεν κέρδισε και έστειλε στον πάτο την Ζούλτε, επικρατώντας 2-1 εντός έδρας και σε συνδυασμό με την ήττα της Σταντάρ Λιέγης, βρέθηκε στην έκτη θέση που οδηγεί στο Γιορόπα Λιγκ. Η Ζούλτε Βάρεγκεμ προηγήθηκε στο 29΄με τον Μπογκοντά και μάλιστα το ημίχρονο έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται. Η Σιντ Τρούιντεν ισοφάρισε στο 62' με τον Καμαντά και πήρε το προβάδισμα για το τελικό 2-1 με τον Ακολάτσε στο 85'.

Εκτίμηση: Aπο δύο σερί ήττες στα τελευταία της εκτός έδρας ματς η Σίντ Τρούιντεν που αντιμετωπίζει μια Έουπεν που έχει τρείς νίκες στα τελευταία τέσσερα εντός. Μπορεί και να μη δυσκολευτεί για τη νίκη η Έουπεν, δεν θα την εμπιστευτώ ομως και θα πάω με το over 2.5 στο 1.74 της Betshop.

Σερκλ Μπρίζ - Βάασλαντ Μπέβερεν: Μετά απο τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα, η Σερκλ Μπρίζ επικράτησε με 2-1 της Μουσκρόν. Η Σερκλ κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Γκουλάν αλλά ο Καρντόνα δε σκόραρε από την άσπρη βούλα. Και μάλιστα στο 37’ η Μουσκρόν άνοιξε το σκορ χάρις σε αυτογκόλ του Ταραβέλ. Ωστόσο η Σερκλ πίεσε και ισοφάρισε στο 82ο λεπτό με τον Αζάρ και μάλιστα στο 90’ ο Ντε Μπέλντερ ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή για μια Σερκλπ Μπρίζ που έχανε μέχρι το 82'.

Δεν δυσκολεύτηκε πολύ η Άντερλεχτ πάντως να φύγει με το διπλό απο την έδρα της Μπέβερεν με το 2-1 να είναι κάπως πλασματικό. Η Βάασλαντ το πάλεψε ωστόσο σε αυτές τις ομάδες πρέπει να δίνεις το κάτι παραπάνω. Ο Ντιμάτα με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 12' και στο 83' ο Τρεμπέλ έγραψε το 2-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με το αυτογκόλ του Σανέχ. Αν συνεχίσει έτσι η Βάασλαντ Μπέβερεν θα έχει πρόβλημα, ενώ εκτός των άλλων, έχει να κερδίσει απο τα τέλη του Σεπτέμβρη.

Εκτίμηση: Η Σερκλ Μπρίζ έιναι πιο ποιοτική και πιο σταθερή ομάδα απο την Μπέβερεν. Έχει καλύτερο σύνολο, παίζει καλύτερο ποδόσφαιρο και παίρνει αποτελέσματα.  Αντιθέτως η Βάασλαντ Μπέβερεν είναι σε κάκιστη κατάσταση τελευταία και δύσκολα θα βρεί πόντο σε μια τέτοια έδρα. Στο 1.93 της stoiximan ο άσος.