Jupiler League (1/9): Κουρασμένη η Μπρίζ στο ντέρμπι τίτλου

31/08/2019

Με δύο μεγάλα ντέρμπι πέφτει η αυλαία για την αγωνιστική καθώς η Μπρίζ θα υποδεχτεί τη Γκενκ και η Άντερλεχτ τη Σταντάρ.

• 3/4 NG στα τελευταία εντός της Μπρίζ.
  • Απο τέσσερα σερί over 2.5 η Σταντάρ.

Μπρίζ - Γκενκ: Η Μπριζ επικράτησε με 2-1 στο Βέλγιο τη Λίντσερ στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και, σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου παιχνιδιού στην Αυστρία την περασμένη εβδομάδα, πήρε την μεγάλη πρόκριση για τους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι Βέλγοι μπήκαν «λυσασμένοι» και έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και να «καθαρίσουν» την πρόκριση, με τους Αυστριακούς να απειλούν στις φαρμακερές τους αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη οι «μπριζουά» έφτιαξαν πολλές ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να βρούν το δρόμο προς τα δίχτυα νωρίς και να αποβάλλουν το άγχος. Στο 70ο όμως λεπτό, ο Βόρμερ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βάνακεν με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με πέναλτι λίγο αργότερα, εντούτοις στα τελευταία λεπτά ο Μποναβεντούρε έκρινε το παιχνίδι για το τελικό 2-1. Στο -2 απο την κορυφή η Μπρίζ (3-1-0) που έχει πάντως δύο ματς λιγότερα. Οι «μπριζουά» συμφώνησαν με την Τότεναμ για την απόκτηση του διεθνούς Κενυάτη χαφ, Βίκτορ Ουανγιάμα. 'Απαντες παρόντες στους Μπριζουά.

Δεύτερη σερί νίκη για την Γκενκ καθώς μετά το 4-0 στην έδρα της Βάασλαντ, επικράτησε στο ντέρμπι απέναντι στην Άντερλεχτ με 1-0! Ένα ματς στο οποίο καμία απο τις δύο ομάδες δεν βλεπόντουσαν αλλά η Γκενκ έμοιαζε πιο σοβαρή. Εκεί όπου οι Αντερλεχτουά πίεζαν και έβγαζαν φάσεις, η Γκενκ άντεχε και όταν έπρεπε βρήκε το γκολ της νίκης με τον Σαματά στην επανάληψη. Δύσκολα φέτος θα μπορέσει να κάνει το repeat αν δεν βελτιώσει τα κακώς κείμενα. Εκτός ο κίπερ Βούκοβιτς και ο φορ Μπονκοντά.

Εκτίμηση: Το μεγάλο ντέρμπι του Βελγίου. Η Μπρίζ προέρχεται απο μια μεγάλη πρόκριση αλλά η Γκενκ είναι η πρωταθλήτρια και έχει πάντα σφιγμο. Το επιβεβαίωσε και στο παιχνίδι με την Άντερλεχτ. Κουρασμένη η Μπρίζ, καλύτερο το αμφίτερμα στο 1.65.

Άντερλεχτ - Σταντάρ Λιέγης: Η... κατρακύλα και τα προβλήματα δε σταματούν για την Άντερλεχτ, αφού έχασε εκ νέου στο ντέρμπι με την Γκενκ με 1-0. Οι «Αντερλεχτουά», πάντως, μπήκαν πολύ πιο δυναμικά στο γήπεδο, πραγματοποιώντας πολλές  καλές φάσεις έως το 13ο λεπτό με τους Βλαπ, Αμουζού και Τσαντλί. Το πρώτο ημίχρονο της ανήκε ολοκληρωτικά , με τους επιθετικούς της να μην καταφέρνουν να βρουν επίσης στόχο αργότερα. Στην επανάληψη, όμως, όλα άλλαξαν. Οι πρωταθλητές πήραν την μπάλα και φάνηκαν πιο αποτελεσματικοί, με έναν ωραίο συνδυασμό να φέρνει το γκολ του Σαματά στο 55' και να τους βάζει μπροστά στο σκορ. Κατά τα άλλα, παρελθόν από τον πάγκο της Αντερλεχτ αποτελεί από την Πέμπτη ο Βενσάν Κομπανί μετά το κακό ξεκίνημα στη φετινή Jupiler League. Θα συνεχίζει να αγωνίζεται ως παίκτης της ομάδας ενώ αντικαταστάτης θα είναι ο Σάιμον Ντέιβις, βοηθός του πρώην αρχηγού της Μάντσεστερ Σίτι στον πάγκο. Oι αμυντικοί Ελ Καμπαμπρί, Λουτοντά, οι χαφ Ναγιάρ, Μακαρένκο και ο φορ Ντιματά θα αποσιάσουν.

Μόνη πρώτη έμεινε η Σταντάρ, νικώντας 2-1 στη Λιέγη την Κορτράικ για την πέμπτη αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν τους πάντες και προηγήθηκαν με τον Οκάνσεϊ στο 34΄, όμως οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τους Λαΐφη στο 82’ και Αμαλιά στο 89’ πήραν τη νίκη. Έπαιζαν μάλιστα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα με παίκτη λιγότερο. Εκτός ο αμυντικός Ντουσέν, γνωστά τα υπόλοιπα.

Εκτίμηση: Η άθλια φετινή Άντερλεχτ δεν έχει καταφέρει να πάρει τρίποντο φέτος και δυσκολα θα μπορέσει να αλλάξει άρδην τα δεδομένα φετος. Η Σταντάρ είναι ανώτερη ομάδα απο την Άντερλεχτ αλλά καλύτερα να μη μπλέξουμε. Ίσως βγάλουν αντίδραση οι γηπεδούχοι.

Γάνδη - Σερκλ Μπρίζ: Ισόπαλη 1-1 εξήλθε η Γάνδη απέναντι στην Ριέκα μέσα στην Κροατία και με συνδυασμό τη νίκη με 2-1 στον πρώτο αγώνα πήρε την πρόκριση της στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα που απέκλεισε την ΑΕΚ Λάρνακας από τη συνέχεια του θεσμού θα είναι στο κορυφαίο επίπεδο. Το γκολ για τη Γάνδη σημείωσε ο Πλαστούν στο 33΄.  Aνεβασμένη κατά τα άλλα η Γάνδη που προέρχεται και απο την επικράτηση με 2-0 επί της Οστάνδης. Μακροχρόνια απών μόνο ο Χακβετάζ.

Μεγάλη νίκη, η πρώτη απέναντι στη Βάασλαντ Μπέβερεν με 1-0 με γκολ του Πέτερς στο 82'. Δεν έπεισε πάντως με την απόδοση της  παρότι προηγήθηκε στο ματς, έχοντας παθητικό ρόλο στην επανάληψη. Τραγική η εκκίνηση φέτος, είχε μόνο ηττες, η διοίκηση ασπάστηκε τις απαιτήσεις των οπαδών και προχώρησε στη στελέχωση της ομάδας με 3-4 μεταγραφές.  Εκτός οι αμυντικοί Ταραβέλ, Βιτίνιο, ο χαφ Ομολό και ο βασικότατος φορ Ντε Μπέλντερ.

Εκτίμηση: Η Γάνδη είναι σε πολύ καλύτερο φεγγάρι απο την Σερκλ, είναι πολύ ανώτερη ομάδα αλλά είναι κουρασμένη απο την υπερπροσπάθεια με την Ριέκα. Η Σερκλ μπορεί να συμβάλει στο σκορ, καλό το over 3.5 στο 2.00.

Εκτίμηση: Εδώ το ακλόνητο φαβορί είναι θεωρητικά η Άντβερπ όμως η ψυχολογία απο τον αποκλεισμό της στο τέλος με την Άλκμααρ είναι στο ναδήρ. Αν η Ζούλτε πάει το ματς στο χαμηλό τέμπο τότε μπορεί να επιβεβαιωθει το under 2.5 όμως καλύτερη η αποχή και εδώ.