Jupiler League (1/12): Μεγάλο ματς στην Αμβέρσα

01/12/2018

Μπορεί να μην παίζουν τα μεγαθήρια του ποδοσφαίρου της χώρας, ωστόσο η 17η αγωνιστική της Jupiler League κρύβει σημαντικές αναμετρήσεις. Η Σαρλερουά πάει για την 6η σερί της νικη, ενώ η Άντβερπ θέλει να κρατηθεί στο κόλπο της πρώτης θέσης.

Σαρλερουά - Σερκλ Μπρίζ: Μετά το μεγαλο τρίποντο επί της Μπρίζ, η Σαρλερουά συνέχισε απτόητη παίρνοντας ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της Λόκερεν. Το τελικό 2-4 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τους «ασπρόμαυρους» να είναι κυρίαρχοι σε όλο το ματς. Ο Γκολιζαντέ βρήκε απάντηση στο τέρμα του Χούπερτς δύο λεπτά αργότερα, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 1-1. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές σκόραραν δύο φορές με τους Μποναβέντε και Οσίμχεν, είδαν την αντίπαλο να βγάζει αντιδραση και να σκοράρει, αλλά στο φινάλε ήρθε το 2-4 με τον Περμπέ. Μια Σαρλερουά που ξεκίνησε με τρείς ήττες εντός αλλά συνέχισε με πέντε σερί νίκες!

Τρίτη σερί νίκη για την Σερκλ Μπρίζ που ξαφνικά είναι στο -4 απο την εξάδα! Η τρίτη νίκη όμως ήταν και η φαρμακερή διότι έσπασε το αήττητο της Γκενκ που πάει δυνατά για την πρώτη θέση. Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος έχασε 1-2 από την Σερκλ Μπριζ στην «Λούμινους Αρένα» του Γκενκ (Τροσάρ 96΄ - Αιντό 26΄, Γκακπέ 35΄) σε ένα αποτέλεσμα που έκανε πολύ θορυβο στα ΜΜΕ της χώρας.

Εκτίμηση: Η Σαρλερουά είναι εξαιρετική τον τελευταίο καιρό και παρουσιάζει φανταστικό πρόσωπο στην έδρα της οπου και μετρά πέντε σερί νίκες! Η Σέρκλ Μπρίζ έχει ένα πρόβλημα στο σκοράρισμα να λύσει αν θέλει να πάρει αποτέλεσμα σε μια τέτοια έδρα. Άσος σε combo με οver 1.5 στο 1.87.

Ζούλτε Βαρεγκεμ - Οστάνδη: Ένα τεράστιο διπλό πέτυχαν στις Βρυξέλλες οι παίκτες της Ζούλτε Βάρεγκεμ με 3-1! Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-0 με γκολ των Χαρμπαουί στο 12΄ (πέναλτι) και Μπονγκοντά στο 45ο και 51ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 78΄ με αυτογκόλ του Ντε Φο. Αυτη ήταν η δεύτερη σερί νίκη της και η τρίτη συνολικά στα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς της κάτι που έχει σαν αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +5 απο την τελευταία θέση απο εκεί που έμοιαζε καταδικασμένη!

Ο Βερέγιεν, απο την άλλη μεριά είδε την ομάδα του να χάνει άδικα στην Αμβέρσα με 2-0 σε μια κακή νυχτα για τους διαιτητές της συνάντησης, αλλά στο 1-2 απο την Κορτράικ δεν είχε δικαιολογίες. Ο Ζίβκοβιτς στο 18' έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ αλλά ως το 60' η κατάσταση είχε αντιστραφεί πλήρως. Δεν είναι τόσο κακή ομάδα η Οστάνδη που μοιάζει περισσότερο ως... κυκλοθυμικο σύνολο. Έχει να κερδίσει πάντως εκτός έδρας απο τον Σεπτέμβρη.

Eκτίμηση: Η Ζούλτε έπαθε μπλακ άουτ και έμοιαζε «στην εντατική» για αρκετό καιρό. Ωστόσο, αναθάρρησε, με σκοπό να παρουσιάσει ένα διαφορετικό πρόσωπο στο πρωτάθλημα δείχνοντας πως δεν της αξίζει να είναι ουραγος. Η Οστάνδη δεν πάει καλά, περνά κριση και οι γηπεδούχοι ονειρεύονται την τρίτη σερί νίκη τους. Δε θα μπλέξουμε με σημεία, αφού ο άσος έχει φτάσει σε κωμικα επίπεδα, το οver 3.5 στο 2.35 είναι στο μπλοκάκι.

Κορτράικ - Μουσκρόν: Τεράστιο διπλό πήρε η Κορτράικ στην έδρα της Οστάνδης, το πρώτο μετά τον Μάρτιο του τρέχοντος έτους. Μετά απο τέσσερα ματς χωρίς νίκη, οι κόκκινοι με τους Αβενάτι και Μ'Μπογιό πήραν ένα μεγάλο διπλό που βαθμολογικά τους έδωσε μεγάλη ανάσα καθώς τους ρίζωσε στη 10η θέση σε απόσταση ασφαλείας (προς το παρόν) απο την τελευταία θέση, απο την οποία απέχει εννιά βαθμούς. Ήταν το πρώτο ματς στον πάγκο για τον Βαντερχάχε, και πλέον καλείται να δείξει χαρακτήρα εντός έδρας όπου μετρα μόλις μια νίκη.

Μεγάλη νίκη επί της Βάασλαντ εκτός έδρας για τη Μουσκρόν (1-2), νίκη που της έδωσε μεγάλη ανάσα. Πιερό και Μπένσον ήταν οι σκόρερ με τη Βάασλαντ απλά να μειώνει λίγο πρίν το φινάλε. Η Μουσκρόν είναι ανεβασμένοι, παίρνει βαθμούς και αυξάνει τη διαφορά απο την τελευταία θέση στη προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία. Ηταν η πρώτη της νίκη εκτός έδρας και πλέον έχει ένα ακόμα δύσκολο τεστ να δώσει.

Εκτίμηση: Ο Βαντερχάχε έχει δώσει νέα πνοή στην ομάδα του που δείχνει πως παίρνει σιγά σιγά τα πάνω της. Αμφότερες προσπαθούν να αποφύγουν τον υποβιβασμό και η Μουσκρόν δείχνει σε καλό φεγγάρι τελευταια. Έχει πολύ ισοπαλία το ματς, δε θα ρισκάρουμε όμως κάπου.

Άντβερπ - Σίντ Τρούιντεν: Με σπασμένα τα φρένα πορεύεται η Άντβερπ στο -3 απο την κορυφή και τη Γκενκ, δεν σταματα πουθενά. Αν είχε λίγο καλύτερη πορεία τελευταία θα ήταν και πρώτη, έχοντας μόλις μια νίκη σε πέντε ματς προσφάτως. Δεν χάνει όμως... Αυτό επιβεβαίωσε και το πιο πρόσφατο ματς με την Γάνδη. Είχε πολλές φάσεις, σκόραρε δίς (ακυρώθηκαν μέσω VAR αμφότερα) και στις καθυστερήσεις ο Μπολάτ έπιασε πέναλντι του Οφόε με τον Μπόλονι στον πάγκο να τρίβει τα χέρια του με τις επιδόσεις της ομάδας του.

Μια τεράστια νίκη με τέσσερα μάλιστα γκολ πανηγύρισε η Σίντ Τρούιντεν επί της Άντερλεχτ (4-2). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δυνατό συρτό σουτ του Μπέζους στο 8’, στην πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού. Στη συνέχεια η Άντερλεχτ, αφού ξεπέρασε το αρχικό σοκ αντέδρασε και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 38'. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (52’), με τον Σαντινί να ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε ο Αμαζού, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στη βραδιά. Όμως η Σεντ Τρούιντεν δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Στο 62’ ο Καμαντά εκμεταλλεύτηκε μια ασταθή απόκρουση του Ντιντιγιόν και από πολύ κοντά έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια, ενώ ο ίδιος παίκτης, τέσσερα μόλις λεπτά αργότερα (66’), νίκησε τον τερματοφύλακα από πολύ πλάγια θέση, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στην ανατροπή! Το τελικό 4-2, διαμόρφωσε στο 90’+3’, μετά από αντεπίθεση και λάθος έξοδο του Ντιντιγιόν, ο Μπολί. Πλέον βρίσκεται στην 5η θέση με 27 πόντους!

Εκτίμηση: Ομάδες που σκοράρουν μανιωδώς αμφότερες. Στο σπίτι της η Άντβερπ είναι άτρωτη ενώ τα «καναρίνια» βρίσκουν δίχτυα στις 6/8 εξόδους τους. Επιθετικά είναι φωτιά και οι δύο. Όπου κι αν κάτσει η μπίλια, είτε κερδίσει η ομάδα της Αμβέρσας (που κάνει πορεία πρωταθλητισμού φέτος) είτε η ομάδα της Λιμβουργίας, το g/g έχει μεγάλες πιθανότητες επαλήθευσης στο καλοπληρωμένο 1.80.