Α' Ιταλίας 26-1: Εκατέρωθεν γκολ στη Νάπολη

Από: Siciliano

25/01/2015

Aνάλυση και προγνωστικά για τις αναμετρήσεις Έμπολι-Ουντινέζε και Νάπολι-Τζένοα που κλείνουν το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής στη Serie A.

Έμπολι - Ουντινέζε (20:00 - OTE Sport 2)

Eίχε αρκετές ευκαιρίες η Έμπολι να σκοράρει απέναντι στην Ίντερ και να πάρει μια μεγάλη νίκη, όμως τελικά ο πρώτος γύρος έκλεισε με λευκή ισοπαλία. Αυτή ήταν η 10η ισοπαλία για τους Τοσκανούς, οι οποίοι έχουν τις περισσότερες στην κατηγορία μαζί με τη Σασσουόλο, γι' αυτό και παρά την καλή τους εικόνα δεν είναι μακριά από τη γραμμή του υποβιβασμού. Ακολούθησε άλλη μια ψυχωμένη εμφάνιση στη Ρώμη, όπου χρειάστηκε η παράταση κι ένα αμφισβητούμενο πέναλτυ για να λυγίσουν από τη Ρόμα με 2-1. Δανεικός με οψιόν αγοράς ο Σαπιονάρα από τη Μίλαν, επέστρεψε στις προπονήσεις μετά από 4 μήνες ο Σκυλάτζε. Ως επί το πλείστον ισοπαλίες κι εντός έδρας για την Έμπολι (2-5-3). Εξαιρετικά αμφίρροπη ήταν η εντός έδρας αναμέτρηση της Ουντινέζε με την Κάλιαρι, αφού οι Σάρδοι προηγήθηκαν δίκαια πριν την ανάπαυλα αλλά οι γηπεδούχοι σε ένα δυνατό τρίλεπτο πήραν το προβάδισμα με τέρματα των Άλαν και Τερό, για να γίνει το τελικό 2-2 στις καθυστερήσεις. Εξακολουθεί να βρίσκεται στα μέσα της βαθμολογίας η Ουντινέζε με δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες μακριά από το Ούντινε. Ακολούθησε μεγάλη εμφάνιση στη Νάπολι για το Κύπελλο, με την κανονική διάρκεια να λήγει 1-1, στην παράταση η ομάδα του Ούντινε είχε τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει σε 2-2 παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο χάρη σε υπέροχο τέρμα του Παναγιώτη Κονέ αλλά στα πέναλτυ επικράτησαν οι παρτενοπέι με 5-4.

Εκτίμηση: Εθισμένη στις ισοπαλίες η Έμπολι, η οποία συνηθίζει να μπαίνει δυνατά στα ματς και μετά να κουράζεται. Αντίθετα, η Ουντινέζε συνηθίζει να χτυπά στο β' μέρος και ως εκ τούτου, θα επιλέξω το άσσος ημίχρονο-ισοπαλία τελικό που πληρώνει 14,25 στον stoiximan!

Nάπολι - Τζένοα (22:00 - OTE Sport 1)

Μεγάλο διπλό για τη Νάπολι μέσα στο Ολίμπικο επί της Λάτσιο, χάρη σε τρομερό γκολ του Ιγκουαίν στο πρώτο μέρος, με τους παρτενοπέι να κρατούν τη νίκη ως το τέλος. Έτσι προσπέρασαν τους Ρωμαίους στην τρίτη θέση, η οποία και είναι ο στόχος τους για τη φετινή χρονιά όπως έχει ξεκαθαρίσει και ο Ράφα Μπενίτεθ.  Πάντως οι Ναπολιτάνοι θα πρέπει να βελτιώσουν τις εντός έδρας εμφανίσεις τους καθώς στο Σαν Πάολο δεν έχουν κερδίσει ούτε τους μισούς φετινούς τους αγώνες (4-3-2). Πολύ δύσκολη ήταν η πρόκριση κόντρα στην Ουντινέζε καθώς χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτυ (5-4) για να προκριθεί η Νάπολι στους 8 του θεσμού (1-1 κ.δ.,2-2 παράταση)! Στις προπονήσεις επέστρεψε ο Ζούνιγκα. Φοβερή εξέλιξη είχε και ο αγώνας Τζένοα-Σασσουόλο που έληξε ισόπαλος με 3-3! Πρωταγωνιστής για τους Γενοβέζους δεν ήταν άλλος από το Γιάννη Φετφατζίδη, ο οποίος με δύο τέρματα του βοήθησε τους γηπεδούχους να μην ηττηθούν. Πάντως συνεχίστηκε το αρνητικό σερί χωρίς νίκη για την Τζένοα που έχει ως αποτέλεσμα την βαθμολογική της υποχώρηση στην 7η θέση, με 4 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες εκτός Γένοβας. Προχωρημένες οι συζητήσεις για την απόκτηση του Νιανγκ από τη Μίλαν, ο Τίνο Κόστα θα λείψει τελικά ως τα τέλη του Φλεβάρη.

Εκτίμηση: Τόσο η Νάπολι, όσο και η Τζένοα έχουν χτυπητές αδυναμίες στην άμυνα και θεωρώ πως η καλύτερη επιλογή για απόψε είναι το goal/goal στο 1,90, ενώ προς αποφυγή είναι ο πολύ χαμηλός άσσος.