Η ισορροπία στο προσκήνιο

02/07/2021

Καλημέρα σε όλους. Φτάσαμε αισίως στην φάση των ημιτελικών και το πρόγραμμα σήμερα έχει δύο παιχνίδια.

Ξεκίνημα στις 19:00 και το Ελβετία - Ισπανία που θα διεξαχθεί στην Αγία Πετρούπολη. Έβγαλε ψυχικά αποθέματα στο πιο σημαντικό σημείο του αγώνα, κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα απέναντι στην Γαλλία ισοφαρίζοντας (3-3) και έτσι η Ελβετία μπόρεσε να πάρει μεγαλειώδη πρόκριση στα πέναλτι με 5-4. Απέκρουσε το πέναλτι του Εμπαμπέ ο Σόμερ, τεράστια εμφάνιση από τους Τσάκα, Ζούμπερ και Σεφέροβιτς που βοήθησαν με όλες τις δυνάμεις τους. Από την άλλη πλευρά, σε ένα ματς «ροντέο» που έληξε με το ίδιο σκορ (3-3), η Ισπανία κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην παράταση νικώντας με 5-3 την Κροατία. Τραγικό λάθος του Σιμόν κόστισε το πρώτο γκολ του ματς για τους τυπικά φιλοξενούμενους, στη συνέχεια μπορεί να έκαναν την ανατροπή ωστόσο τα αμυντικά κενά οδήγησαν το ματς στην παράταση. Στην αναμέτρηση στη Ρωσία περιμένω έναν αρκετά ισορροπημένο αγώνα ανάμεσα στις δύο εθνικές. Η Ελβετία θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Τσάκα που είναι τιμωρημένος, περιμένω να δώσουν χώρο στον αντίπαλο με την Ισπανία να παίζει με το γνωστό τίκι τάκα και το 4-3-3. Δεν αναμένονται σκοπιμότητες ιδίως στο πρώτο μέρος, Χ ημίχρονο σε απόδοση 2.18.

Δεύτερο ματς της μέρας το ντέρμπι ανάμεσα σε Βέλγιο και Ιταλία, στις 22:00 στο Μόναχο. Αρκετά τυχερό στάθηκε το Βέλγιο που νίκησε στη προηγούμενη φάση την Πορτογαλία με 1-0. Ένα εκπληκτικό σουτ του Θόργκαν Αζάρ διαμόρφωσε το σκορ, από εκεί και έπειτα η ομάδα του Μαρτίνεζ δεν έδειξε τίποτα στο επιθετικό κομμάτι ενώ στάθηκε σε αρκετές περιπτώσεις και τυχερή στην άμυνα. Όσο για την Ιταλία, νίκησε στην παράταση, σκοράροντας δύο τέρματα (2-1), την Αυστρία δίχως να εντυπωσιάσει σε όλο το ματς, δείχνοντας να δυσκολεύεται αρκετά απέναντι στην Αυστρία. Δύο μεγάλα ερωτηματικά έχει το Βέλγιο καθώς Έντεν Αζάρ και Ντε Μπρούινε είναι αμφίβολοι δίχως να έχουν μεγάλες πιθανότητες να βρίσκονται στην αρχική ενδεκάδα. Ο Μαντσίνι θα παίξει και πάλι σκληρή άμυνα βασιζόμενος στο πάθος αλλά και την ποιότητα των παικτών του. Οι Βέλγοι, αν και εφόσον λείψουν οι δύο σταρ, δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούν να πρωταγωνιστήσουν στο επιθετικό κομμάτι. Επιλογή θα αποτελέσει το Χ σε απόδοση 3.15.