Γκολ και έδρα

19/10/2018

Καλημέρα σε όλη την παρέα του Bet-planet. Επιστροφή στα πρωταθλήματα, επιστροφή και στην προσπάθεια για κέρδος. Συνεχίζουμε με πίστη και σύστημα. Σήμερα ξεχώρισα δύο παιχνίδια. Το πρώτο από την δική μας Σουπερλίγκ, ενώ το δεύτερο από τον φανταστικό κόσμο της Πρέμιερ Λιγκ.

Ξεκίνημα από το πρωτάθλημα μας και πιο συγκεκριμένα από τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Πανιώνιο. Πρώτο ματς για το «Τριφύλλι» χωρίς να πάρει νίκη. Εκτός έδρας ισοπαλία στην Τρίπολη με τελικό σκορ το 1-1. Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τον ρυθμό όμως να πέφτει μετέπειτα. Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί έπειτα από γκολ του Μανιά στο 47ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός στην συνέχεια απείλησε με το γκολ να έρχεται στο 91’ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα. Από την άλλη πλευρά σημαντικό τρίποντο για την ομάδα του Πανιωνιού απέναντι στον ποιοτικό Άρη με 1-0. Το γκολ ήρθε έπειτα από κόρνερ και κεφαλιά του Ντομίνγκιεζ στην δεξιά γωνία του Κουέστα. Ο Άρης απείλησε στην συνέχεια χωρίς όμως να έχει απάντηση και έτσι οι τρεις βαθμοί πήγαν στην ομάδα από την Νέα Σμύρνη. Η ομάδα του Δώνη πραγματοποιεί εξαιρετική χρονιά μέχρι στιγμής και δίκαια βρίσκεται στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη πλευρά ο Πανιώνιος έχει ποιότητα δείχνοντας το στα ματς απέναντι σε Ολυμπιακό και Άρη. Το αμφίτερμα σε απόδοση 2.15 μπήκε στο παιχνίδι μου.

Τελειώνω με το ματς της Μπόρνμουθ απέναντι στην Σαουθάμπτον. Εξαιρετική εμφάνιση και τρίποντο για την ομάδα του Χάουι σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή της Γουότφορντ με 0-4. Προηγήθηκε με τον Μπρουκς ενώ η δεύτερη κίτρινη του Καμπασέλε για τους γηπεδούχους απλούστευσε τα πράγματα. Εκεί έπιασαν δουλειά οι σταρ της Μπόρνμουθ με τον Κίνγκ να πετυχαίνει δύο γκολ και τον Γουίλσον να συμπληρώνει με ένα δικό του την τρομερή εμφάνιση της Μπόρνμουθ. Από την άλλη πλευρά ήττα με κάτω τα χέρια δέχθηκε η Σαουθάμπτον από την Τσέλσι εντός έδρας με σκορ 0-3. Έτσι ολοκλήρωσε 4 συνεχόμενα παιχνίδια μακριά από τις νίκες δίχως να παίζει καθόλου καλό ποδόσφαιρο. Δικαίως βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Υπάρχει διαφορά ποιότητας αλλά και ψυχολογίας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Μπόρνμουθ βρίσκεται στην 6η θέση παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο με τους Γουίλσον – Φρέισερ – Κινγκ να είναι τα «βιολιά» της ομάδας. Πολλά τα αμυντικά κενά για την Σαουθάμπτον. Το 2.05 του άσσου κρίνεται δίκαια και μπήκε στο παιχνίδι μου.