Europa League 27/2: Ρουμπίν Καζάν-Μπέτις & Λυών-Τσερνομόρετς

Οι επαναληπτικοί του Γιουρόπα Λιγκ είναι προ των πυλών και Ρουμπίν Καζάν και Λυών είναι τα φαβορί για δύο θέσεις στους 16 της διοργάνωσης. Είναι φαβορί όμως και στοιχηματικά οι άσσοι η μήπως δεν έχουν αξία ;

Ρουμπίν Καζάν – Μπέτις (27/2 19:00 )

* Αγορά : Υποχώρησε ο άσσος από το 1.67 στο 1.57 απόδοση

* Όποια ομάδα κερδίσει θα αντιμετωπίσει είτε την Μάριμπορ είτε την Σεβίλη

Μια εβδομάδα έχει περάσει από τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην Ισπανία όπου αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, σ΄ έναν αγώνα που είχε αρκετή ένταση και εναλλαγές συναισθημάτων για την κάθε ομάδα.

Η Μπέτις αιφνιδίασε στο 3ο μόλις λεπτό με τον Ντιντάκ να βάζει ένα πολύ όμορφο γκολ με ατομική προσπάθεια. Δύο λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο μισάωρο του αγώνα ο Προυντνίκοφ άφησε την Ρουμπίν με 10 παίχτες αφού μέσα σε 2 λεπτά δέχθηκε 2 κίτρινες και αποβλήθηκε .

Η Ισπανική ομάδα πίεσε για να πετύχει ένα 2ο γκολ (15 τελικές ), όμως το πλήρωσε στο 79ο λεπτό όπου η Ρουμπίν σε μια αντεπίθεση κατάφερε να κερδίσει ένα αμφισβητούμενο πέναλτι (υπήρξε επαφή όμως ήταν εκτός περιοχής ) και να το μετατρέψει σε γκολ ο Ερεμένκο.

Η Ρουμπίν συνεχίζει να μην δίνει αγώνες για το πρωτάθλημα αφού αυτό ακόμα δεν έχει ξεκινήσει για τον 2ο γύρο. Η Μπέτις από την άλλη δέχθηκε στην έδρα της μία ακόμα ήττα από την εξαιρετική Ατλέντικο Μπιλμπάο με 2-0 και πλέον βρίσκεται στο -11 από την σωτηρία της.

Στοιχείο – κλειδί για τον αγώνα οι 5/6 ήττες σε όλες τις διοργανώσεις για την Μπέτις όπως και το ρεκόρ (0-2-10) εκτός έδρας φέτος.

Από την άλλη η Ρουμπίν Καζάν μετρά ήδη 2 συνεχόμενες προκρίσεις επί Ισπανικών ομάδων ( Ατλέτικο Μαδρίτης , Λεβάντε ) στο θεσμό. Επίσης είναι αήττητη στο Γιουρόπα Λιγκ εδώ και 14 ματς ενώ εντός έδρας τρέχει ένα σερί (6-2-0).

Αξιοσημείωτο ότι η Ρουμπίν έχει τις περισσότερες ισοπαλίες στα ημίχρονα (9) από οποιαδήποτε άλλη στην Ρωσία.

Απουσίες : Για την Ρωσική ομάδα θα λείψουν από το ματς οι τιμωρημένοι Κουζμίν (βασικός μπακ/χαφ), Τορμπίνσκι (βασικός μέσος) και Προυντνίκοφ (αναπληρωματικός φορ).

Από την Ρεάλ Μπέτις θα απουσιάσουν αρκετοί βασικοί της παίχτες με σκοπό να ετοιμαστούν για το πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα εκτός αποστολής βρίσκονται οι ενίοτε βασικοί μπακ Τσίκα και Ματίγια, οι ενίοτε βασικοί μέσοι Νόνο, Χουάν Κάρλος, Τόρες και Νόσα (1 γκολ), ο οργανωτής Βερδού, αλλά και οι φορ Μολίνα (βασικός, 7 γκολ) και Τσούλι (ημιβασικός).

* Με 5 παίχτες από την δεύτερη ομάδα κατεβαίνουν οι Ισπανοί.

Πρόταση : Ο άσσος στο 1.57 μοιάζει σίγουρος και μπορεί να αποτελέσει στήριγμα σε παρολί , όμως θα προτιμήσω με περισσότερο ρίσκο το Χ/1 τελικό από την στιγμή που η ομάδα του Καζάν έχει πάρα πολλές ισοπαλίες στα ημίχρονα σε όλες τις διοργανώσεις. Το Χ/1 το βρίσκουμε σε απόδοση 4.00 στην sportingbet.gr

Λυών – Τσερνομόρετς ( 27/2 22:05 )

* Αγορά : παρέμεινε σταθερή

* Ο νικητής θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του αγώνα Βικόρια Πλζεν - Σαχτάρ Ντόνεσκ.

Με λευκή ισοπαλία τελείωσε ο αγώνας στην Οδησσό της Ουκρανίας με την Τσερνομόρετς να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να χάνει 3-4 κλασσικές ευκαιρίες για γκολ με τον Βερκούτρ όμως να λέει σε όλες όχι .

Τα περισσότερα προβλήματα δημιουργήθηκαν από τα στημένα που οι Ουκρανοί ήταν πολύ επικίνδυνοι, με την μεγαλύτερη ευκαιρία να γίνεται στο 92ο λεπτό με την μπάλα να καταλήγει ύστερα από κεφαλιά στο δοκάρι.

Η Λυών τη περασμένη Κυριακή έφερε δεύτερη συνεχόμενη λευκή ισοπαλία με την Λιλ (3η στην Γαλλία ) σ’ έναν ισορροπημένο αγώνα με αρκετές ευκαιρίες .

Από την άλλη η Τσερνομόρετς συνεχίζει να μην δίνει αγώνες λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος στην Ουκρανία

Τα στατιστικά στοιχεία που τονίζουν το ενδιαφέρον είναι ότι η Λυών έχει τα περισσότερα όβερ στην Γαλλία (15) και στα 7/10 τελευταία παιχνίδια έχει φέρει γκολ/γκολ

Από την άλλη η Τσερνομόρετς είναι αήττητη εκτός έδρας στον θεσμό ενώ 8/10 αγώνες σε Ευρώπη και Ουκρανία έχει σκοράρει.

Απουσίες : Πλήρης οι Γάλλοι οι οποίοι περιμένουμε να χρησιμοποιήσουν την βασική τους ενδεκάδα,ενώ για τους Ουκρανούς μοναδική απουσία αυτή του τιμωρημένου Σίτο Ριέρα.

Πρόταση : Το 1.57 της Λυών ξινίζει με βάσει την αδιαφορία που δείχνει στο θεσμό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι η Τσερνομόρετς είναι αήττητη εκτός έδρας και δείχνει να θέλει περισσότερο να συνεχίσει στον θεσμό. Επιλογή μας το γκολ/γκολ το οποίο και βάσει εικόνας του αγώνα στην Ουκρανία αλλά και στατιστικώς έχει ξεκάθαρο προβάδισμα. Το γκολ/γκολ το βρίσκουμε σε απόδοση 1.95 στο stoiximan.gr