Europa League 27/02: Σεβίλλη-Μάριμπορ & Φιορεντίνα-Έσμπιεργκ

Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

26/02/2014

Η μέρα που θα ξεκαθαρίσουν οι 16 ομάδες που θα συνεχίσουν στο Γιουρόπα Λιγκ, έφτασε. Η Φιορεντίνα έχει ήδη «κλείσει» θέση μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα με την Έσμπιεργκ, ενώ η Σεβίλλη έχει αφήσει ανοικτούς λογαριασμούς με τη Μάριμπορ, καθώς αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2 στη Σλοβενία.

ΣΕΒΙΛΛΗ – ΜΑΡΙΜΠΟΡ (20:00)

Ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης διατηρεί η Σεβίλλη έπειτα από το 2-2 του πρώτου παιχνιδιού, ωστόσο πρέπει να είναι πολύ προσεκτική. Άλλωστε, ήταν φανερά τα αμυντικά προβλήματα που παρουσίασε και στη Σλοβενία, αφού δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα που απέκτησε στο ματς. Το σκορ άνοιξε στο 33’ για τη Μάριμπορ ο Μάρκος Ταβάρες, με τον Γκαμέιρο να ισοφαρίζει δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47’) σε 1-1. Ο κεντρικός αμυντικός Φάτζιο έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα της Σεβίλλης στο 72’, όμως μια προσωπική ενέργεια και σουτ του Βρσιτς στο 81’ έμελλε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι προέρχεται από την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα έπειτα από έξι αγωνιστικές. Θύμα της η Ράγιο Βαγιεκάνο την οποία αντιμετώπισε εκτός έδρας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κόκε στο 57’, με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Οι Ανδαλουσιανοί τελείωσαν το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ιμπόρα στο 83’. Στην βαθμολογία απέχουν οκτώ βαθμούς από την 6η Σοσιεδάδ, που κρατά το τελευταίο εισιτήριο εξόδου στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης περιόδου.

Η αγωνιστική απραξία της Μάριμπορ συνεχίζεται αφού δεν έχει υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα Σλοβενίας. Έχει διακοπή από τις 7 Δεκεμβρίου. Τότε ήταν και το τελευταίο επίσημο παιχνίδι για τη Μάριμπορ (πριν αντιμετωπίσει τη Σεβίλλη), στο οποίο κέρδισε τη Ρούνταρ με 1-0 εκτός έδρας. Στην βαθμολογία είναι στην πρώτη θέση με 38 πόντους, δύο περισσότερους από την Κόπερ, ενώ μετρά και ένα ματς λιγότερο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Η Μάριμπορ είναι αναγκασμένη να παίξει επιθετικά αν θέλει να έχει τύχη στο ματς. Η Σεβίλλη όμως είναι σαφώς καλύτερη όταν παίζει εντός έδρας και το Over 2.5 με απόδοση 1.55 στο stoiximan, είναι η επιλογή μου γι’ αυτό το παιχνίδι.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ – ΕΣΜΠΙΕΡΓΚ (22:05)

Εύκολο βράδυ είχε η Φιορεντίνα στη Δανία, καθώς επικράτησε με 3-1 της Έσμπιεργκ και είναι με το ενάμισι πόδι στους «16» της διοργάνωσης. Το σκορ άνοιξε ο Μάτρι μόλις στο 9’, όμως οι Δανοί είχαν απάντηση με τον Πόύσιτς στο 10’. Πέντε λεπτά αργότερα, στο 15’, ο Ίλισιτς διπλασίασε τα τέρματα των «Βιόλα» και κάπου εκεί τελείωσε και η αντίσταση των γηπεδούχων. Ο Ακουιλάνι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1 στο 37’, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Έσμπιεργκ.

Παλικαρίσιο βαθμό πήρε η Φιορεντίνα την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Ιταλίας, στην έδρα της Πάρμα. Οι Παρμένσι διανύουν περίοδο φόρμας και υποδέχτηκαν με άγριες διαθέσεις τους «Βιόλα». Οι φιλοξενούμενοι αν και ήταν πίσω στο σκορ με 2-1 και αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο έπειτα από την αποβολή του Ντιακιτέ στο 53’, κατόρθωσαν να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Ένιο Ταρντίνι», με τέρμα που σημείωσε ο Μάτι Φερνάντεζ στο 85’. Ο Χιλιανός είχε μπει ως αλλαγή, έξι λεπτά νωρίτερα. Για την ώρα, κρατά την 4η θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης περιόδου.

Με το μυαλό στο πρωτάθλημα Δανίας θα αγωνιστεί η Έσμπιεργκ, αφού δίνει μάχη για να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία. Είναι στην 9η θέση με 22 πόντους, έναν περισσότερο από την Βέστσιελαντ που είναι στην επικίνδυνη ζώνη. Η Σούπερλιγκα της Δανίας επανεκκίνησε το περασμένο Σαββατοκύριακο και η ομάδα του Νιλς Φρέντρικσεν πέτυχε μια σπουδαία νίκη με αντίπαλο την Νόρντζελαντ εντός έδρας με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο Μπακένγκα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, για να διπλασιάσει τα γκολ της Έσμπιεργκ ο Πούσιτς με πέναλτι στο 55’. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ στο 83’ με τον Άαμπεχ.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Η Φιορεντίνα είναι η καλύτερη ομάδα του ζευγαριού και το απέδειξε στο παιχνίδι της Δανίας. Με δεδομένο ότι η Έσμπιεργκ έχει το μυαλό της στο πρωτάθλημα, εκτιμώ ότι οι «Βιόλα» θα πανηγυρίσουν ακόμη μία νίκη. Πιθανό να σκοράρουν κάποιο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια να κατεβάσουν ταχύτητα. Επιλογή ο άσσος από το ημίχρονο με απόδοση 1.70 στη stoiximan.

Σπουδαίες μάχες στο Europa League που θα κρίνουν προκρίσεις και η Stoiximan δεν θα μπορούσε παρά να προσφέρει παιχνίδια με 0% γκανιότα! Εγγραφείτε και δείτε ποια είναι αυτά και ποντάρετε σε εξαιρετικές αποδόσεις!!!