Europa League 20/2: Mακάμπι-Βασιλεία & Bαλένθια-Δυναμό Κιέβου

Από: Siciliano

26/02/2014

Στη ρεβάνς της φάσης των 32 του Europa Leaue, η Βαλένθια φιλοξενεί τη Δυναμό Κιέβου και η Βασιλεία τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΔΥΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ

Στο ουδέτερο Γ.Σ.Π. της Λευκωσίας, η Βαλένθια απέκτησε ισχυρότατο προβάδισμα για την πρόκριση στους 16 έναντι της Δυναμό Κιέβου με 0-2. Σε έναν αγώνα με χαμηλό τέμπο, με λίγες καλές ευκαιρίες για την ουκρανική ομάδα και περισσότερες για την ισπανική, η τελευταία ευτύχησε να προηγηθεί στο 76ο λεπτό με κεφαλιά του E. Vargas μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το 0-2 σημείωσε σε υποδειγματική αντεπίθεση με σουτ ο Feghouli, γκολ για το οποίο φέρει ευθύνη και ο γκολκίπερ των τυπικά γηπεδούχων.

Οι ''Νυχτερίδες'' δυσκολεύτηκαν την Κυριακή να υπερκεράσουν το εμπόδιο της Γρανάδα για την Πριμέρα Ντιβιζιόν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 47ο λεπτό κι έβαλαν δύσκολα στη Βαλένθια, η οποία κατάφερε ασκώντας πίεση αρχικά να ισοφαρίσει με τον Paco στο 64΄ κι εν τέλει να σημειώσουν την ολική ανατροπή με τέρμα του Vezo στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με αυτή τους τη νίκη εξακολουθούν να απέχουν 8 ολόκληρους βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League της νέας περιόδου.

Στον αντίποδα, η Δυναμό Κιέβου δεν έδωσε επίσημο ματς το Σαββατοκύριακο καθώς το ουκρανικό πρωτάθλημα έχει διακοπεί για 2 μήνες. Οι παίκτες της Δυναμό είναι φανερά επηρεασμένοι από τη μακρόχρονη αγωνιστική απραξία και από τις ραγδαίες εξελίξεις στη χώρα που παρά την εκτόνωση της κρίσης, εξακολουθει να βρίσκεται ένα βήμα από την οικονομική κατάρρευση κι από τον εμφύλιο πόλεμο καθώς οι ανατολικές ρωσόφωνες περιοχές δεν αποδέχονται το status quo που έχει διαμορφωθεί μετά τη φυγή του πρώην Προέδρου Γιανουκόβιτς.

Εκτίμηση: Για ένα θαύμα θα πάνε οι Ουκρανοί στη Βαλένθια, οι οποίοι θα κυνηγήσουν το γκολ καθώς το σκορ του πρώτου αγώνα δεν τους αφήνει και πολλά περιθώρια. Από την άλλη, η Βαλένθια παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο στην έδρα της και θα βρει ανοιχτούς χώρους για να αποζημιώσει το απογοητευμένο εφέτος κοινό της. Συνεπώς, λογική επιλογή το Over 2,5 με απόδοση 1,80 στην Sportingbet.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Σε έναν αγώνα με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, οι δύο μονομάχοι έμειναν στο 0-0 στο Τελ Αβίβ. Οι Ισραηλινοί ήταν λίγο πιο δραστήριοι, όμως δε μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις 1-2 καλές ευκαιρίες που δημιούργησαν και την ώθηση του κόσμου τους, συνεπώς το έρο της πρόκρισης έγινε πιο δύσκολο για αυτούς, με τη ρεβάνς να λαμβάνει χώρα στην Ελβετία.

Η γηπεδούχος Βασιλεία ήταν κακή απέναντι στην τρίτη της κατάταξης Γκρασχόπερς στο κυριακάτικο εκτός έδρας ματς, είχε 5 τελικές έναντι 16 της οικοδέσποινας ομάδας και το τελικό 1-1 μάλλον την κολακεύει. Η αντίπαλος της Δυναμό βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 51ο λεπτό αλλά ισοφάρισε 10 λεπτά αργότερα με τον νεοεισελθόντα Stocker .Με αυτή της την εμφάνιση παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ελβετικού πρωταθλήματος και είδε τη Γιουνγκ Μπόυς να την πλησιάζει στους 3 βαθμούς.

Bίοι παράλληλοι και για τη Μακάμπι, η οποία στον εντός έδρας αγώνα με τη Χάποελ Χάιφα ήρθε ισόπαλη με 2-2 και αν και προηγούταν με 0-2 στο ημίχρονο, υπέπεσε σε γκέλα από την 8η στη βαθμολογία Χάποελ. Συνεπώς, η πρωτοπόρος του Ισραηλινού Πρωταθλήματος συνέχισε να βρίσκεται στην κορυφή μεν, η Χάποελ Μπιερ Σέβα μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους 4 πόντους δε.

Εκτίμηση: Kαι οι δύο ομάδες βρίσκονται σε μέτρια κατάσταση, όπως φάνηκε τόσο στα μεταξύ τους ματς, όσο και στους αγώνες που έδωσαν την Κυριακή για τα εγχώρια πρωταθλήματα που αγωνίζονται. Προβάδισμα στο under με απόδοση 1,75 στη Vistabet ενώ αρκετά πιθανό σενάριο είναι μια νέα ισοπαλία!

Σπουδαίες μάχες στο Europa League που θα κρίνουν προκρίσεις και η Stoiximan δεν θα μπορούσε παρά να προσφέρει κάποια παιχνίδια με 0% γκανιότα!! Μπείτε και δείτε ποια είναι αυτό και ποντάρετε σε εξαιρετικές αποδόσεις!!!