Europa League 19-3: Ρόμα-Φιορεντίνα

Από: Siciliano

19/03/2015

Ανάλυση και προγνωστικά για την αναμέτρηση Ρόμα-Φιορεντίνα για το Γιουρόπα Λιγκ, στη ρεβάνς του 1-1 της Φλωρεντίας.

Ρόμα - Φιορεντίνα (21:45 - Nova Sports 2)

• Γήπεδο: Oλίμπικο (72:200 θεατές)
  • Διαιτητής: Cuneyt Cakir (Τουρκία)
  • Προϊστορία: Πλούσιο το ιστορικό των συναντήσεων μεταξύ των δύο ομάδων αφού πρόκειται για εμφύλια σύγκρουση. 9-3-3 υπέρ της Ρόμα, τα 15 τελευταία παιχνίδια ανεξαρτήτου έδρας. Στη φετινή σαιζόν, για το πρωτάθλημα οι Ρωμαίοι επιβλήθηκαν τον Αύγουστο των βιόλα με 2-0, ενώ το Γενάρη στο Αρτέμιο Φράνκι ο αγώνας έληξε ισόπαλος με 1-1. Στην αναμέτρηση του Κυπέλλου, η ομάδα της Φλωρεντίας απέδρασε με νίκη-πρόκριση 0-2 από την πρωτεύουσα.

Τι έγινε στον πρώτο αγώνα:

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα στο Αρτέμιο Φράνκι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι αφού απείλησαν με τους Μπόρχα Βαλέρο και Πισάρο, σκόραραν στο 17ο λεπτό με τον Ίλισιτς. Οι τζιαλορόσι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και αντέδρασαν, ανεβάζοντας ρυθμούς και απειλώντας ιδιαίτερα στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να αρκούνται σε παθητικό ρόλο. Κάπου εκεί ο διαιτητής επινόησε ένα πέναλτυ ανύπαρκτο, το οποίο όμως δε μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ ο Λιάλιτς. Στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης ωστόσο, ο Κειτά έβγαλε και πάλι τα κάστανα από τη φωτιά για τους πρωτευουσιάνους, οι οποίοι έχουν ένα σαφές προβάδισμα μετά το τελικό 1-1.

Ρεπορτάζ Ρόμα

• Kλίμα: Με μια λέξη: κάκιστο. Οι τζιαλορόσι βρίσκονται εδώ και δύο μήνες σε απογοητευτική κατάσταση, μη μπορώντας να σταυρώσουν νίκη! Ναι μεν βέβαια το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα έχρισε φαβορί για την πρόκριση τους Ρωμαίους, ωστόσο με τη συνολική τους εικόνα το τελευταίο διάστημα μόνο εμπιστοσύνη δεν εμπνέουν, ενώ η γκρίνια εντός κι εκτός γηπέδου από τους οπαδούς καλά κρατεί, με χαρακτηριστικό το επεισόδιο με τον Πιάνιτς στο κέντρο της πόλης, όταν δέχτηκε λεκτική επίθεση από οργισμένους φίλους της Ρόμα.
  • Για το πρωτάθλημα: Tο αρνητικό σερί των ισοπαλιών στη σειρά τελείωσε μεν, με ήττα δε.. Στο εντός έδρας παιχνίδι για τη Serie A με τη Σαμπντόρια τη Δευτέρα, οι Ρωμαίοι ήταν και πάλι κατώτεροι των περιστάσεων, γνωρίζοντας δίκαιη ήττα με 0-2 υπό τις αποδοκιμασίες των οπαδών που βρέθηκαν στο Ολίμπικο. Στο -14 από τη σίγουρη πλέον πρωταθλήτρια Γιουβέντους για τους τζιαλορόσι, που πλέον έχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα να αντιμετωπίσουν, καθώς Λάτσιο και Νάπολι καραδοκούν για να την εκτοπίσουν από την πρώτη τριάδα. Ο ίδιος Γκαρσία δήλωσε χαρακτηριστικά πως ''δεν είναι αυτή η Ρόμα που ξέρω''.
  • Απουσίες: Τιμωρημένος ο πολύτιμος Ναιγγκολάν, σταθερά τραυματίας ο Καστάν αλλά και ο Μαυκόν. Αμφίβολοι οι Ντε Ρόσι, Μανωλάς, Ιμπάρμπο και Τότι.
  • Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Σκορούπσκι - Τοροσίδης, Μανωλάς, Μπίβα-Γιάνγκα, Χολέβας - Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Κειτά - Φλορέντσι, Λιάλιτς, Ιτούρμπε

Ρεπορτάζ Φιορεντίνα

• Κλίμα: Aισιοδοξία κυριαρχεί στη Φλωρεντία, καθώς οι βιόλα παίζουν όμορφο ποδόσφαιρο, ενώ παραμένουν εντός και των τριών στόχων που έχουν θέσει. Ο Μοντέλα προετοίμασε τους παίκτες του εν όψει της ρεβάνς του 1-1 σε καλό κλίμα, καθώς η νίκη και κυρίως ο τρόπος που ήρθε η τελευταία νίκη επί της Μίλαν για το πρωτάθλημα τόνωσαν και πάλι το ηθικό όλων στις τάξεις της ομάδας. Υπάρχει άλλωστε και η ισχυρή υποψηφιότητα της Φιορεντίνα για συμμετοχή στον τελικό του Κυπέλλου μετά το 1-2 μέσα στο Τορίνο επί της Γιουβέντους.
  • Για το πρωτάθλημα: Oι βιόλα δυσκολεύτηκαν πολύ φιλοξενώντας τη Μίλαν καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 56ο λεπτό από τέρμα του Ντέστρο, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν την ανατροπή με τέρματα των Ροντρίγκες και Χοακίν παίρνοντας το σπουδαίο τρίποντο. Στο -4 από την τρίτη θέση η ομάδα της Φλωρεντίας, δείχνει ικανή να διεκδικήσει ακόμα κι ένα εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου.
  • Απουσίες: Μπερναντέσκι, Ρόσι και Γκόμες εκτός λόγω τραυματισμού. Αμφίβολοι οι Ταταρουσάνου, Φερνάντεζ, Πιζάρο και Σάβιτς.
  • Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Νέτο -  Αλόνσο, Ροντρίγκες, Μπασάντα, Τόμοβιτς - Βαλέρο, Πιζάρο, Μπαντέλ - Σαλάχ, Ίλισιτς, Χοακίν

Εκτίμηση: Μεγάλη η διαφορά στη ψυχολογία των δύο ομάδων, από το κακό στο χειρότερο η Ρόμα, σταθερά καλή η Φιορεντίνα. Ανίκανος να αντιστρέψει την κατάσταση δείχνει ο Γκαρσιά, σε αντίθεση με τον Μοντέλα που διαχειρίζεται άριστα ένα μικρό αλλά ταλαντούχο ρόστερ. Παρά το 1-1 του πρώτου αγώνα, η Ρόμα έχει μαζί με ένα ελαφρύ προβάδισμα και την πίεση από τον κόσμο που απαιτεί νίκες και θέαμα. Αξίζει και με το παραπάνω η πρόκριση της Φιορεντίνα στο 2,80 του stoiximan.

Eιδικά στοιχήματα: Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται ο Salah, ο νεαρός επιθετικός που έχει δοθεί στους βιόλα από την Τσέλσι του Μουρίνιο.

Με δεδομένα τα προβλήματα που έχει πίσω η Ρόμα, θεωρώ πως έχει καλές πιθανότητες να σκοράρει ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής (3,55 στον stoiximan).

Η 2winbet μας πρόσφερει σε live streaming τόσο τους αγώνες του Champions όσο και αυτούς του Europa League!

Κάντε εγγραφή στην 2winbet και απολαύστε μπάλα!