Ευρωλίγκα 30/10: Ερυθρός Αστέρας-Βαλένθια

Προγνωστικά στοιχήματος για την αναμέτρηση Ερυθρός Αστέρας-Βαλένθια στο πλαίσιο του 4ου ομίλου της Ευρωλίγκα.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ (20:00 Novasports 3)

Γήπεδο: «Χάλα Πιονίρ» χωρητικότητας 8.150 θέσεων.

Προϊστορία: Δύο φορές έχουν τεθεί αντιμέτωπες οι 2 ομάδες στο παρελθόν, με την Βαλένθια να μετρά ισάριθμες νίκες.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΕΡΥΘΡΟΥ ΑΣΤΕΡΑ

Η έδρα του είναι η μεγάλη του δύναμη και αυτό έχει αποδειχτεί. Όπως επίσης έχει αποδειχτεί πως μακρυά από την έδρα του, τα καταφέρνει δύσκολα. Αυτό αποδείχτηκε και την προηγούμενη αγωνιστική, όταν και ηττήθηκε από την άσημη Νεπτούνας εκτός έδρας με 83-81. Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση και με “μπροστάρη” τον ενθουσιασμό και τα τρίποντα είχαν...πάρει τον αέρα των Σέρβων. Στο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν πίσω το σκορ με 10 πόντους, όμως στο δεύτερο μέρος μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση. Αρχικά μείωσαν την διαφορά (με κορυφαίο τον Ουίλιαμς) στους 6 στο τέλος της τρίτης περιόδου, δείχνοντας πως το τελευταίο δεκάλεπτο θα είναι πραγματικό ντέρμπι. Εν συνεχεία συνέχισαν την ανοδική τους εμφάνιση, φτάνοντας το ματς στην...κόψη του ξυραφιού, 81-81, 30'' πριν από το τέλος. Χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι παραπάνω, καθώς 3.2'' πριν το τέλος, οι Λιθουανοί πέτυχαν το νικητήριο καλάθι, πετυχαίνοντας την πρώτη της ιστορίας τους στην Ευρωλίγκα. Πάντως την εν λόγω ήττα την ξεπέρασαν γρήγορα οι Σέρβοι, καθώς λίγες ημέρες αργότερα πέρασαν νικηφόρα με 79-63 από την έδρα της Ζαντάρ, στο πλαίσιο της Αδριατικής Λίγκας, παραμένοντας παράλληλα στην πρώτη θέση.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα γνώρισε η Βαλένθια την προηγούμενη αγωνιστική. Οι «νυχτερίδες» ηττήθηκαν με 71-64 από την Γαλατασαράι για την 2η αγωνιστική. Οι Ισπανοί ξεκίνησαν πολύ νωθρά στο ματς και βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 28 πόντους (!), 47-19 στο πρώτο μέρος, κλείνοντας το ημίχρονο με 47-24. Στο δεύτερο μέρος όμως, οι Ισπανοί μπήκαν με σκοπό να διορθώσουν την κατάσταση. Αρχικά με σουτ πίσω από τα 6,75 και πολύ καλή άμυνα, κατάφεραν να μειώσουν σε 52-36 στο 25' και να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο -12, 62-50. Στην συνέχεια όμως και ενώ είχαν καταφέρει να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, έδειξαν να χωλαίνουν στον τομέα των ριμπάουντ, κάτι που ήταν πολύ σημαντικό καθώς έδινε δεύτερες ευκαιρίες στους Τούρκους, όντας έτσι πολύ δύσκολο το έργο τους. Εν τέλει δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μια ιστορική ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα με 71-64. Παρ' όλα αυτά, εντός συνόρων συνέχισε τις υποχρεώσεις της με νίκη, 84-67 κόντρα στην Εστουδιάντες. Στην συγκεκριμένη αναμέτρηση όμως ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς, υπέστη διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο και τέθηκε νοκ άουτ για τουλάχιστον 1 εβδομάδα.

Εκτίμηση: Ο Ερυθρός Αστέρας έχει δείξει πως μπορεί να νικήσει εύκολα στην έδρα του. Σε ένα γήπεδο...κόλαση για τον αντίπαλο, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το πάνω χέρι εκεί μέσα. Από την άλλη όμως η Βαλένθια δεν έχει νίκη ακόμη στην διοργάνωση και αν θέλει να τρέφει ελπίδες για πρόκριση στο ΤΟΡ-16 τότε θα πρέπει να πάρει πάση θυσία τη νίκη. Είναι μια δύσκολη αναμέτρηση και έτσι θα αποφύγω να επιλέξω κάποιο σημείο. Θα επιλέξω όμως το Over 149,5 πόντων σε απόδοση 1.85 στην stoiximan. Αμφότερες οι ομάδες λειτουργούν πολύ καλά επιθετικά και ειδικά οι Σέρβοι στην έδρα τους έχουν δείξει πως σημειώνουν αρκετούς πόντους, όπως βέβαια και οι αντίπαλοι τους.

Δείτε τη σούπερ προσφορά στα παρολί από τη Bet8 μόνο εδώ!!