Euroleague (8/11): «Δραπετεύει» η Ρεάλ, ζορίζεται η ΤΣΣΚΑ

07/11/2018

Μεγάλα ματς περιλαμβάνει η έκτη ημέρα της Ευρωλίγκας με την ΤΣΣΚΑ να κάνει επικύνδινη έξοδο στο Μιλάνο και τη Ρεάλ να ετοιμάζεται για ένα πιο ... χαλαρό βράδυ στο Τελ Αβίβ.

Μπάγερν – Νταρουσάφακα

Μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο πάλεψε το ματς με τη Φενέρ η Μπάγερν χάνοντας στα σημεία με 88-84. Οι Ντέβιν Μπούκερ (15 πόντοι) και Βλάντιμιρ Λούτσιτς (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της γερμανικής ομάδας που παλεύει ακόμα για ένα ροζ φύλλο στα εκτός έδρας ματς. Η Μπάγερν τα έδωσε κυριολεκτικά όλα και έχοντας πολύ καλά στατιστικά στο σουτ, τόσο σε δίποντα όσο και σε τρίποντα (54,4% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα) έβαλε πολύ δύσκολα στον αντίπαλο.

Σάκος του μποξ έγινε στην έδρα της Μπασκόνια η Νταρουσάφακα που επιβεβαιώνει πως μαζί με την Μπούντουτσνοστ είναι οι πιο αδύναμες ομάδες της Euroleague. Η Νταρουσάφακα πλήρωσε ακριβά τα λάθη της στην Βιτόρια, καθώς έκανε τα διπλάσια (20) από τους γηπεδούχους (10). Aπο τα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου ως τα μέσα του δεύτερου, η Μπασκόνια έτρεξε ένα σερί 32-8 με αποτέλεσμα να τελειώσει το ματς. Το τελικό σκορ ήταν 82-56. Η Νταρουσάφακα μάλιστα, γνώρισε και την ήττα στην έδρα της με 82-78 από την Τόφας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της regular season της τουρκικής Super Ligi.

*Η Νταρουσάφακα ψάχνεται για την υπογραφή του Τζόρνταν Θίοντορ από την Αρμάνι, με τον παίκτη να μη βρίσκεται στα πλάνα του Πιανιτζιάνι. Οι Τούρκοι θέλουν να δυναμώσουν τα γκαρντ τους.

Eκτίμηση:   Η Μπάγερν είναι ομάδα που ρίχνει τον ρυθμό και ελέγχει τα ματς και η Νταρουσάφακα είναι πολύ φτωχή επιθετικά. Θα πόνταρα στους πόντους αν δεν ήταν σε τόσο κακή κατάσταση η ομάδα της Τουρκίας. Στο Μόναχο εξάλλου, η Μπάγερν έχει αποδείξει πως μπορεί να κερδίσει πολλές ομάδες, πόσο μάλλον σύνολα σαν αυτό της Νταρουσάφακα. Αξίζει ο άσος με -4.5 πόντους στο 1.60 της stoiximan.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης

Στο 1 - 4 έπεσε η Μακάμπι μετά την ήττα από τη Μπαρτσελόνα με 74-58. Ο Ο’Μπράιαντ προσπάθησε πολύ να σώσει την παρτίδα, είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ όμως δεν κατάφερε τίποτα το ιδιαίτερο. Χωρίς τους Πάργκο και Μπλακ και με έναν Ουίλμπεκιν να μην έχει συνέλθει από τον τραυματισμό του (έπαιξε περίπου 21’ και δεν ακούμπησε), οι Ισραηλινοί είδαν τον αντίπαλο να κάνει πάρτι. Η ομάδα του Τελ Αβίβ το πήγε καλά το παιχνίδι επί 20 λεπτά, αφού έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το σκορ 34-33, μη αφήνοντας την Μπάρτσα να τρέξει και να βάλει εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα της Βαρκελώνης ήταν «αφηνιασμένη» και δεν άφησε περιθώρια. Τα 14 λιγότερα ριμπάουντ που μάζεψαν τα «παιδιά» του Σπάχια, έκαναν σίγουρα την διαφορά.

H Ρεάλ δείχνει ξανά ασταμάτητη, με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να κάνουν ξανά ένα μεγάλο ματς και να επικρατούν με 90-79 εκτός έδρας της Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Ο Γκουστάβο Αγιόν ήταν το σημείο αναφοράς των νικητών στην «Zalgirio Arena», μετρώντας 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Είχε βοήθειες από τους Ράντολφ (16 πόντοι) και Ρούντι Φερνάντεθ (15 πόντοι, 7 ασίστ), οι οποίοι έδωσαν πολλές λύσεις στην Ρεάλ. Οι Ισπανοί επί τρία δεκάλεπτα έδειχναν σε περίεργο βράδυ, ήταν πίσω στο σκόρ, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο με ποιοτικό μπάσκετ, γύρισαν το ματς.

Εκτίμηση: H Mακάμπι δεν είναι σε καλή κατάσταση το απέδειξε και με την Μπαρτσελόνα. Οι απουσίες κόστισαν, ο Ουίλμπεκιν ακόμα προσπαθεί να συνέλθει αλλά η Ρεάλ δεν είναι Μπαρτσελόνα. Είναι σαφέστατα ανώτερη ομάδα και μπορεί να το καθαρίσει ακόμα και με το -5.5 πόντων στο 1.73 της stoiximan.

Μιλάνο – ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Το Αρμάνι Μιλάνο – Εφές τα είχε όλα. Ήταν μια ματσάρα στην οποία η Αρμάνι για την ακρίβεια έδωσε 16 ασίστ, έκανε λιγότερα λάθη από την Εφές (10) και περισσότερα κλεψίματα (10). Ήταν καλύτερη στο σκοράρισμα, κρατούσε το ματς μέχρι το 38’ όπου και έμεινε πίσω στο σκορ με 76-78. Αργότερα με 78-80 και στο φινάλε, ο ηγέτης της Τζέιμς, ευστόχησε σε σκοτωμένο τρίποντο από πολύ μακριά για τη μεγάλη ανατροπή. Μέχρι εκείνη τη στιγμή, ο Μάικ Τζέιμς, είχε 3/19 σουτ, πήγε να κάνει λάθος, αλλά αμέσως το διόρθωσε και ευστόχησε σε τρίποντο!

Πρωταγωνιστής ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν στην νίκη με 69-65 για την ΤΣΣΚΑ που μετα από πολλά χρόνια παραλίγο να ηττηθεί από τον Ολυμπιακό στη Μόσχα. Η ρωσική ομάδα συνεχίζει αήττητη (5-0) και είχε έναν καταπληκτικό Σέρχι Ροντρίγκεθ με 20 πόντους (6/8τρ.).  Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του. Η ΤΣΣΚΑ πήρε μια μικρή διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, εντούτοις ένα λεπτό πρίν το φινάλε του τελευταίου το ματς ήταν ισόπαλο. Σε εκείνο το σημείο τρία συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ της ΤΣΣΚΑ και μία βιαστική επιλογή στην επίθεση έκαναν το 66-63 με 30'' για τη λήξη. Ο Ουίλ Κλάιμπερν ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Η ΤΣΣΚΑ όμως πρέπει να αισθάνεται πολύ τυχερή για την νίκη με τέτοια άθλια ποσοστά για εντός έδρας παιχνίδι.

«Κανένα παιχνίδι στην Ευρωλίγκα δεν είναι εύκολο. Μπορεί κάποια ομάδα με την απόδοσή της να το κάνει εύκολο, αλλά το αποψινό ήταν δύσκολο. Δυστυχώς κι εμείς και ο Ολυμπιακός είχαμε προβλήματα. Ο Νάντο είχε ημικρανίες ο Κουρμπάνοφ ταλαιπωρείται από πνευμονία. Η τρίτη περίοδος μας έδωσε μεγάλο αβαντάζ και το χειριστήκαμε καλύτερα τους 7-8 πόντους. Ο Ολυμπιακός βέβαια γύρισε με μεγάλα σουτ από τον Σπανούλη, αλλά στο τέλος τα καταφέραμε. Συγχαρητήρια στην ομάδα, το σκορ θα μπορούσε να είναι διαφορετικό στο τέλος».

Eκτίμηση: H Aρμάνι είναι σε καλή κατάσταση, πήρε πολύ μεγάλη ψυχολογία με την τρίποντη βόμβα του Τζέιμς που της έδωσε ακόμα μια νίκη και θα υποδεχτεί την ΤΣΣΚΑ που κέρδισε πολύ δύσκολα τον Ολυμπιακό και παρέμεινε αήττητη. Θεωρώ πως οι γηπεδούχοι μπορούν να «ζορίσουν» πολύ τους Ρώσους με το +6.5 στο 1.80 της stoiximan.

Γκραν Κανάρια - Αναντολού Εφές

Μόνο για ένα δεκάλεπτο μπόρεσε η Γκραν Κανάρια να σταθεί στο ύψος της απέναντι στην Χίμκι. Ο Σβέντ ήταν για άλλο ένα ματς βαρόμετρο των Ρώσων και οι Ισπανοί δεν κατάφεραν στιγμή να σταθούν ανταγωνιστικοί. Τα πάντα ξεκαθάρισαν στο τρίτο δεκάλεπτο και πήραν τον... δρόμο τους για το 77-53 της τρίτης περιόδου. Η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά μάζεψε τη διαφορά για το τελικό +15 της Χίμκι στην αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της Euroleague. To ακόμα χειρότερο της υπόθεσης, είναι πως χάνει και στο πρωτάθλημα με την Χιπουσκόα να την ρίχνει στο 2-4 κερδίζοντας την ομάδα των Κανάριων Νήσων με 74-63!

Η υπερπροσπάθεια της Εφές στο Μιλάνο έπεσε στο κενό εξαιτίας ενός λάθους του Μίτσιτς στην επαναφορά με ένα δευτερόλεπτο να απομένει, δίνοντας την ευκαιρία στον Τζέιμς να ευστοχήσει σε ένα τρελό τρίποντο και να πετάξει στα σκουπίδια όλη τη μάχη που έδωσαν οι Τούρκοι. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καθοριστικό, με την Εφες να δίνει και την ψυχή της για να μείνει στο ματς και με ένα σερί 10-0 να φτάνει μια ανάσα απο τον αντίπαλο για το προσπέρασμα που ήρθε λίγο αργότερα στο τεταρτο δεκάλεπτο. Δεν έφτανε όμως, γιατί η ατυχία της χτύπησε την πόρτα. Στο ντέρμπι της Τουρκίας με την Φενέρ πάντως, ηττήθηκε με 86-79 στην παράταση σε ένα ντέρμπι που ήταν ρώσικη ρουλέτα σε όλη τη διάρκεια. Στην παράταση πάντως, η Εφές σκόραρε μόλις 7 πόντους συνεπώς δε θα μπορούσε να είχε τύχη.

Εκτίμηση: Μεγάλο ματς θα δούμε, με τις δύο ομάδες να παίζουν μπάσκετ υψηλού επιπέδου και γρήγορου ρυθμού. Η Γκραν Κανάρια θα δώσει σίγουρα επιθέσεις στον ανοιχτό χώρο και η Εφές είναι άκρως επιθετική. Στο 1.70 της stoiximan το over 166.5 πόντων.