Euroleague (26/10): Με χαμηλό τέμπο στο ΟΑΚΑ

25/10/2018

H 4η αγωνιστική της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διοργάνωσης μπάσκετ ολοκληρώνεται με τρείς αναμετρήσεις και τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται τη Ζαλγκίρις έχοντας ως στόχο να φτάσει τις δύο σερί νίκες.

Νταρουσάφακα - Μπαρτσελόνα

Το προσπάθησε πολύ η Νταρουσάφακα στη Μόσχα απέναντι στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Στο 1-2 υποχώρησαν οι Τούρκοι μετά το τέλος της αναμέτρησης της 3ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης. Η Νταρουσάφακα βρέθηκε να κερδίζει μέχρι και με +9 στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η κλάση του αντιπάλου έκανε την διαφορά. Στο τέταρτο 10άλεπτο η διαφορά έφθασε και στους 14 πόντους, αλλά η Νταρουσάφακα εξάντλησε τις ελπίδες της για την έκπληξη μειώνοντας μέχρι το 76-72 και το 78-74, πριν παραδοθεί. Δεν απέφυγε την ήττα, αλλά έχασε για πρώτη φορά με διαφορά μικρότερη των δέκα πόντων από την ΤΣΣΚΑ στη Ρωσία.

Στο ματς της περασμένης αγωνιστικής πάντως, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να σημειώσει την πρώτη της νίκη στο θεσμό επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου στην Βαρκελώνη με 83-73 μετά τις εκτός έδρας ήττες από ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Γκραν Κανάρια. Μπορεί οι παίκτες του Πέσιτς να προσπαθούσαν και να έβρισκαν συνεχώς λύσεις στο σκοράρισμα, ωστόσο η Μπάγερν δεν άφηνε με τίποτα την διαφορά να φτάσει σε υψηλά πατώματα, όμως στο τέλος η κλάση και η ποιότητα των Καταλανών τους χάρισε την πολυπόθητη νίκη. Ο Κρις Σίνγκλετον ήταν καθοριστικός έχοντας, 15 πόντους με 5/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Τόμιτς με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Εκτίμηση: Tόσο η Νταρουσάφακα όσο και η Μπαρτσελόνα είναι δύο ομάδες με μεγάλη ποιότητα στην διοργάνωση, ωστόσο η Καταλανοί έιναι ένα σκαλί πιο πάνω. Αμφότερες έχουν ρεκόρ φέτος 1-2. Οι Καταλανοί μπορούν να πασάρουν και να σκοράρουν πολύ γρήγορα, ενώ έχουν ανεβάσει τα στατιστικά τους στο σκοράρισμα. Απο την άλλη μεριά οι Τούρκοι είναι εξαιρετικοί στο σκοράρισμα έχοντας πολύ προικισμένους παίκτες όπως οι Πέινερς, Μακάλουμ, Ντίμπλερ και Μπράουν, παίκτες που εντούτοις δεν παίζουν άμυνα. Θα δούμε υψηλού ρυθμού μπασκετ, θα πάμε με το over 156.5 στο 1.95 της stoiximan.

Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις Κάουνας

Ο Παναθηναϊκός μετά το «κάζο» στο Μόναχο και την ήττα απο την αδύναμη Μπάγερν στον πόντο, συνήλθε και καθάρισε εύκολα κι απλά την πρωτάρα Γκραν Κανάρια ρίχνοντας της μάλιστα και κατοστάρα.  Έχοντας έναν πολύ μεγάλο πονοκέφαλο, αυτόν του Ματ Λοτζέσκι, ο Τσάβι Πασκουάλ είδε τους παίκτες του να κάνουν μια εξαιρετική εμφάνιση σκορπίζοντας τον αντίπαλο με 102-87. Εξαιρετική εμφάνιση, τρίτη συνεχόμενη, από τον Κιθ Λάνγκφορντ, ενώ σε φοβερή φόρμα ήταν και οι Παπαπέτρου - Τόμας, ενώ σημαντικό είναι και το γεγονός πως έκανε ντεμπούτο ο Παπαγιάννης. Ο Εξάστερος έκανε ρεκόρ στην ιστορία του στην Euroleague σκοράροντας 37/58 δίποντα, παίρνοντας εύκολα το ροζ φύλλο.

«Νομίζω ότι βρίσκουν τον τρόπο να παίξουν καλά, παρά τις αλλαγές που έγιναν. Μετά την περσινή σεζόν έχουν καλύτερους παίκτες νομίζω και θέλουν να κάνουν το βήμα εμπρός. Έχουμε ένα δύσκολο ματς επειδή η Ζαλγκίρις παίζει με πολύ ενέργεια σε επίθεση και άμυνα. Δεν είναι τυχαίο ότι μας έχει δυσκολέψει πολύ. Νομίζω πως θα είμαστε έτοιμοι. Πρέπει να βρούμε τουλάχιστον την ίδια ενέργεια για να τους αντιμετωπίσουμε», είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Τσάβι Πασκουάλ ενόψει του ματς με την Ζαλγκίρις.

Απο την άλλη μεριά, Ζάλγκιρις βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, στο ματς με την Φενέρ όμως είδε την αντίπαλο να της γυρίζει το ματς (75-82). Ο Νέιτ Γουόλτερς έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα της Ζάλγκιρις, αλλά δεν ήταν αρκετός. Είχε 23 πόντους με 1/1 βολή, 5/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, μοίρασε 6 ασίστ. Η Ζάλγκιρις κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 25-28, με τους Γουόλτερς και Μιλάκνις να κάνουν τη ζημιά από την περιφέρεια στην Φενέρμπαχτσε ενώ στην δεύτερη περίοδο ο Ντέβις έφτασε τη διαφορά στους 16 (38-22). Οι Τούρκοι το πάλευαν συνεχώς όμως οι Λιθουανοί έβρισκαν πάντα λύσεις. Πότε με τον Γουόλτερς, πότε με τον Γουάιτ κατάφερναν να μένουν μπροστά χάνοντας το προβάδισμα έξι λεπτά πριν το φινάλε.

Εκτίμηση: Ο Παναθηναϊκός είναι στο 2-1 στην τρέχουσα σεζόν της Euroleague, ενώ η Ζαλγκίρις στο 1-2. Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ πειστικός απέναντι στην Γκραν Κανάρια, με την ομάδα του Κάουνας να επιβεβαιώνει απο την άλλη μεριά πως είναι ομάδα πολύ χαμηλού τέμπου. Μπορούν να περιορίσουν τους «πράσινους» σε θέμα κατοχής και προσπαθειών γι' αυτό και θα πάμε με το under 161.5 στο 1.65 της stoiximan.

Γκραν Κανάρια - ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η Γκραν Κανάρια ταξίδεψε στο ΟΑΚΑ μετά απο μια μεγάλη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα την περασμένη αγωνιστική και με το ηθικό στα ύψη. Η διαφορά δυναμικότητας της εντούτοις με τον Παναθηναϊκό έβγαζε... μάτι με την Γκραν Κανάρια να μην βρίσκει δίοδο για το καλάθι, με πολλά λάθη (8 ως το 20’) απόρροια της ζώνης που εφάρμοσαν οι παίκτες του Πασκουάλ. Και αν εξαιρέσει κανείς τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ουδέποτε η ομάδα των Κανάριων Νήσων μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική. Ένα άλλο στατιστικό που φανερώνει την αδυναμία του ρόστερ της ομάδας φέτος είναι τα τραγικά ποσοστά απο τα 6.75. Η Γκραν Κανάρια σκοράρει με ποστοστό 29.5%  παρά το γεγονός πως παίρνει 26 προσπάθειες Μ.Ο ανά παιχνίδι! Πρέπει να βελτιώσει τα στατιστικά της, εντούτοις η επιστροφή του Μάρκους Έρικσον την βοηθά.

Έστω και δύσκολα και με χαμηλά ποσοστά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Νταρουσάφακα με 79-75. Στο πρώτο μέρος, η ΤΣΣΚΑ δεν μπόρεσε να παρουσιάσει στο παρκέ όλα εκείνα τα στοιχεία που την καθιστούν φαβορί, ωστόσο παραλίγο να φανεί καταστροφική η δεύτερη περίοδος στους παίκτες της, στην οποία έφτασαν να χάνουν και με 9 πόντους! Τα τραγικά ποσοστά ( 9/23 στα δίποντα, 2/15 τρίποντα) έλεγαν την αλήθεια με τον Δημήτρη Ιτούδη να παρακολουθεί έξαλλος απο τον πάγκο . Οι παίκτες του ολοκλήρωσαν το τρίτο 10άλεπτο με επιμέρους σκορ 14-4, ώστε να ξεκινήσουν το τελευταίο με υπέρ τους 57-48. Στο τέταρτο 10άλεπτο η διαφορά έφθασε και στους 14 πόντους, αλλά η Νταρουσάφακα εξάντλησε τις ελπίδες της για την έκπληξη μειώνοντας μέχρι το 76-72 και το 78-74, πριν παραδοθεί.

Εκτίμηση: H Γκραν Κανάρια το πάλεψε κόντρα στον Παναθηναϊκό αλλά μοιάζει άκρως φτωχή στα περιφερειακά σουτ και δύσκολα θα κάνει πολλά νέα θαύματα όπως με την Μπαρτσελόνα. Στον αντίποδα, η ΤΣΣΚΑ θέλει να αφήσει πίσω της την κάκιστη εμφάνιση με την Νταρουσάφακα που όμως δεν της κόστισε και να παίξει καλό μπάσκετ για το 4/4. Έχει το ταλέντο και τις δυνατότητες να το πράξει αλλά δύσκολα θα δούμε τη διαφορά να ξεφεύγει υπερβολικά, συνεπώς θα πάμε με τον άσο με χάντικαπ 11.5 πόντων υπέρ των γηπεδούχων στο 1.73 της stoiximan.