Euroleague (2/11): Απλά ανώτερος ο Παναθηναϊκός

01/11/2018

Πέφτει η αυλαία στην 5η αγωνιστική της Euroleague με τέσσερις ακόμα αναμετρήσεις που προσφέρουν μεγάλες συγκινήσεις. Η έξοδος του Παναθηναϊκού στο Μαυροβούνιο ώστε να αντιμετωπίσει τη Μπούντουτσνοστ τραβάει τα βλέμματα με την ομάδα του Πασκουάλ να έχουν μεγάλη διαφορά ποιότητας απο τον αντίπαλο και να ψάχνουν την νίκη - βάλσαμο μετά το «κάζο» απο τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ.

Χίμκι - Γκραν Κανάρια

Ένα τραγικό λάθος του Τζόρνταν Μίκι που έκανε φάουλ στον Μάικ Τζέιμς την ώρα που ο τελευταίος σηκωνόταν για τρίποντο, 3,3'' πρίν το φινάλε, ήταν αρκετό για την Χίμκι για να της κοστίσει το ροζ φύλλο σε έναν αγώνα που έμοιαζε με ρώσικη ρουλέτα. Οι διαφοροποιήσεις στο σκορ ήταν συνεχόμενες.  Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν μάλιστα αυτή που είχε το προβάδισμα την περισσότερη ώρα στην Ιταλία, δείχνοντας αποφασισμένη να φύγει με την πρώτη νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Παρά την απουσία του Αντονι Γκιλ, η Χίμκι είχε σταθερά μία διαφορά 5-8 πόντων από την δεύτερη περίοδο αλλά έχασε ξανά τη νίκη στο τελευταίο σούτ. Τα ριμπάουντ αποδείχθηκαν πάλι η αχίλλειος πτέρνα της Χίμκι, η οποία μπήκε στην 4η αγωνιστική ούσα η τρίτη χειρότερη ομάδα στην EuroLeague σε αυτόν τον τομέα.

Για 35' η Γκραν Κανάρια κοίταξε και με το παραπάνω στα μάτια την ΤΣΣΚΑ παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, όμως στο τέλος μίλησε η κλάση των Ρώσων για το τελικό 91-106. Η Γκραν Κανάρια, η οποία υποχώρησε στο 1-3, κέρδισε τις εντυπώσεις, καθώς ανάγκασε τους πανίσχυρους αντιπάλους της να την... κυνηγούν στο σκορ σε μεγάλη διάρκεια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι στα πρώτα 15' της αναμέτρησης φόρτωσαν με 48 πόντους το καλάθι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία δεν είχε καταφέρει να σταματήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της. Έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με φανταστικά στατιστικά απο την περιφέρεια!  Ωστόσο δεν έφτανε.

Εκτίμηση: Το πρόβλημα των ριμπάουντ δεν λέει να το βελτιώσει η Χίμκι που βλέπει συνεχώς να χάνει τα ματς μέσα απο τα χέρια της την ύστατη κυριολεκτικά στιγμή. Απο την άλλη μεριά, η Γκραν Κανάρια, είναι εξαίρετο σύνολο σε σύγκριση με τις ομάδες που απλά... μπήκαν απο το παράθυρο στη διοργάνωση και παλεύει όλα τα ματς! Ακόμα και αν κερδίσει επιτέλους η ομάδα της Μόσχας, θα είναι στις λεπτομέρειες. Στο 1.60 το διπλό με +11.5 στη stoiximan.

Ζαλγκίρις - Ρεάλ Μαδρίτης

Οι παραδόσεις υπάρχουν πάντα για να σπάνε και το ΟΑΚΑ είδε ακόμα μία... συνθήκη να σταματά με τη Ζαλγκίρις να περνά σίφουνας απο την έδρα του Παναθηναϊκού μετά απο δέκα σερί ήττες! Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν συγκεντρωμένη και «διαβασμένη», δεν φοβήθηκε όταν οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, επιβίωσε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και φεύγει από την Αθήνα με μία πολύ σημαντική νίκη με σκορ 87-83. Το ματς με τη Ρεάλ είναι ήδη sold out μετά το διπλό στο ΟΑΚΑ, όπως ανακοίνωσε η Λιθουανική ομάδα.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ενόψει της αναμέτρησης τόνισε: «Η Ρεάλ Μαδρίτης παίζει πολύ καλό μπάσκετ αυτή την στιγμή. Όταν είσαι πρωταθλητής δεν χρειάζεσαι αλλαγές και αυτό φαίνεται στο γήπεδο. Πρέπει να μείνουμε στο μάτς σε όλη την διάρκεια, να προσπαθήσουμε να βρούμε τις ευκαιρίες μας και να τις ρευστοποιήσουμε».

Απο την άλλη μεριά, ένα ξέσπασμα ήταν υπεραρκετό για την "βασίλισσα" στο Βίζινκ Σέντερ. Μόλις βρήκε ρυθμό στην επίθεση η Ρεάλ έκανε τα πράγματα εύκολα στη Μαδρίτη, όπου διέλυσε την Μπουντούτσνοστ 89-55 και παρέμεινε αήττητη έπειτα από τέσσερις αγώνες στην EuroLeague.

Ο Πάμπλο Λάσο είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του με τον Ράντολφ με 11 πόντους να ηγείται στο σκοράρισμα για τους Μαδριλένους. Στο πρωτάθλημα, η Ρεάλ έκανε το 6Χ6 κερδίζοντας την Μπούργος με 90-77, ενώ ο Ταβάρες ψηφίστηκε MVP Οκτωβρίου για την Ευρωλίγκα. Ο θηριώδης ψηλός της Ρεάλ Μαδρίτης, στις 4 πρώτες αγωνιστικές, είχε 10,3 πόντους ανά ματς, με 70,8% στα δίποντα και 77,8% από την γραμμή των βολών, ενώ μέτρησε επίσης 9,5 ριμπάουντ και 3 μπλοκς κατά μέσο όρο!

Εκτίμηση: Η Ζαλγκίρις θύμησε την περσινή εκδοχή της πανηγυρίζοντας ένα τεράστιο διπλό στο ΟΑΚΑ, ενώ απο την άλλη μεριά, η Ρεάλ συνεχίζει απτόητη στο δρόμο προς το back-to-back. Στο Κάουνας, όπου ήδη έχει ανακοινωθεί πως δεν... θα πέφτει καρφίτσα, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έχει την τύχη στα χέρια της. Να το κάνει ντέρμπι και γιατί οχι να το χτυπήσει ως το τέλος! Στο 1.75 ο άσος με +5.5 πόντους στη stoiximan.

Μπούντουτσνοστ - Παναθηναϊκός

Η Μπούντουτσνοστ δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης με τον Ερλ Κλαρκ να βρίσκεται σε πολύ κακό βράδυ.  Η ήττα με 89-55 ήταν φυσικό επακόλουθο. Πρόκειται για έναν πραγματικό σάκο του μποξ στη διοργάανωση όπου δεν της βγαίνει τίποτακ και μοιραία είναι στο 0-4 ως τώρα. Η Μπούντουτσνοστ διαθέτει τη χειρότερη επίθεση ως τώρα με ενεργητικό 64,5 πόντους. το rating της Μπούντουτσνοστ είναι αποκαρδιωτικό με 55,5 βαθμούς και την τελευταία θέση της σχετικής λίστας.

Η πρωταθλήτρια της Αδριατικής Λίγκας, ενόψει της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό στην Ποντγκόριτσα για την Ευρωλίγκα, υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε πέντε αγωνιστικές, η οποία ήρθε με 63-58 απο την Τσεντεβίτα, καθώς ... ξέχασε να κατέβει στην τελευταία περίοδο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ηττήθηκαν για πρώτη φορά φέτος στο… κάστρο του ΟΑΚΑ, με την ομάδα του Σάρας να κάνει μεγάλη εμφάνιση και να παίρνει δίκαια τη νίκη στην παράταση, ρίχνοντας τον Παναθηναϊκό στο 2-2 παρά το ξέσπασμα του Καλάθη (18 εκ των 22π. του στο δεύτερο μέρος) και του Παπαπέτρου στην άμυνα.

«Είναι μία δύσκολη ομάδα, που βελτιώνεται από παιχνίδι σε παιχνίδι, ειδικά στην έδρα της. Με τη Μιλάνο είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς, ενώ με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδιζε μέχρι το τελευταίο 10άλεπτο. Άρα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για ένα δύσκολο ματς» τόνισε ο τεχνικός του «Τριφυλλιού», Τσάβι Πασκουάλ.

*** Οι “πράσινοι” ηττήθηκαν από την ομάδα του Κάουνας, ενώ τους επιβλήθηκε πρόστιμο 1.500 ευρώ από την Ευρωλίγκα, καθώς αναφέρεται πως οφείλεται “στην εισβολή θεατών μετά το τέλος του εντός έδρας αγώνα με την Ζαλγκίρις σύμφωνα με το άρθρο 21.2.i του Πειθαρχικού Κώδικα της Ευρωλίγκας”.

Μιλάνο - Αναντολού Εφές
Συγκλονιστικό ματς έγινε στο Μιλάνο, όπου η Αρμάνι νίκησε την Χίμκι 81-80 χάρις στην τρομερή εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς, που έβαλε και τις νικητήριες βολές 3,3'' πριν από τη λήξη που κέρδισε έπειτα απο μαρκάρισμα του Τζόρνταν Μίκι. Πέρα από τον Τζέιμς, πολύ καλοί ήταν και οι Αρτούρας Γκουντάιτις (13 πόντοι, 13 ριμπάουντ, πριν αποσυρθεί στην τέταρτη περίοδο αιμόφυρτος από αγκωνιά στο μέτωπο), Ντάιρις Μπέρτανς (16 πόντοι) για τους γηπεδούχους. Έτσι, η ομάδα της Αρμάνι, έφτασε στο 3-1 και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.
Με μια μεγάλη ανατροπή επικράτησε της Φενέρ η Αναντολού Εφές, γυρίζοντας το ματς απο το -16 λίγο πρίν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Η Εφές όμως με επιμέρους σκορ 20-9 και περιορίζοντας τη δράση των αντιπάλων της μείωσε σε 60-58 στο 28΄.  Γύρισε το ματς στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου και στη συνέχεια πήρε το ροζ φύλλο με πολύ καλό μπασκετ. Ο Μοερμάν μαζί με τον Ροντρίγκ Μπομπουά και τον Μίσιτς ήταν οι παίκτες-κλειδιά της Εφές, για την μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μέρος.
Εκτίμηση: Mεγάλο ματς αναμένεται στο Μιλάνο με την Αρμάνι να υποδέχεται την Εφές. Τώρα θα πρέπει να αποδείξει πως μπορεί να διευρύνει το σερί της , αλλά οι Τούρκοι έδειξαν τα δόντια τους στον «εμφύλιο» με τη Φενέρ. Δε θα ανοίξει πολύ το ματς, καλό το under 168.5 πόντων στο 1.73 της stoiximan.