Δυσκολεύεται ο ΠΑΟΚ, με το 2.12 του Ολυμπιακού

19/08/2021

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Ευρωπαϊκή βραδιά για όσες ελληνικές ομάδες απέμειναν σε Europa και Conference League, προέκυψαν δύο σημεία από το σημερινό πρόγραμμα.

Ξεκίνημα στις 21:00 και το ΠΑΟΚ - Ριέκα. Εμφανίστηκε κατώτερος των προσδοκιών στο πρώτο σκέλος ο ΠΑΟΚ, απέναντι στη Μποέμιανς. Άλλαξε ωστόσο «πρόσωπο» στο δεύτερο ματς στη Τούμπα όπου και νίκησε με 2-0 παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Conference. Ήταν ανταγωνιστικός από το πρώτο λεπτό, σκόραρε δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα αν ήταν λίγο πιο εύστοχος στη τελική προσπάθεια. Από την άλλη πλευρά, η Ριέκα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα απέναντι στη Χιμπέρνιαν σκοράροντας τρία γκολ στο δεύτερο μέρος, νικώντας στη Κροατία με 4-1. Τα πράγματα είναι «μπερδεμένα» στο «στρατόπεδο» του δικεφάλου. Επικρατεί  μεγάλη γκρίνια στις τάξεις των οπαδών καθώς η ομάδα δεν δείχνει να ενισχύεται μεταγραφικά σε θέσεις που «πονάει» εδώ και καιρό ενώ στο προηγούμενο ματς έχασε και τον Ολιβέιρα για περίπου έξι μήνες με τον Πορτογάλο να αφήνει μεγάλο κενό στην επιθετική γραμμή. Οι Κρόατες είναι ένα ποιοτικό και επικίνδυνο ρόστερ. Το 3-4-3 που παίζουν δημιουργεί πολλά προβλήματα σε κάθε πιθανό αντίπαλο ενώ Ομπρεγκόν και Αμπάς είναι δύο ικανότατοι παίκτες που αναμένεται να βρουν χώρους κόντρα σε μία άμυνα που δεν πείθει. Ωστόσο, και αυτοί έχουν θέματα στην άμυνα δίχως να δίνουν την απαραίτητη προσοχή στα μετόπισθεν για να κρατήσουν το μηδέν ενώ παράλληλα μετράνε και σημαντικές απουσίες καθώς θα λείψουν αρκετοί βασικοί σε όλες τις γραμμές. Σημείο θα αποτελέσει το GG σε απόδοση 1.95.

Συνέχεια μία ώρα αργότερα (22:00) στον Πειραιά, εκεί που θα πραγματοποιηθεί το Ολυμπιακός - Σλόβαν Μπρατισλάβας. Μετά από δύο χρόνια, ο Ολυμπιακός δεν θα καταφέρει να βρίσκεται στους ομίλους του Champions League καθώς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λουντογκόρετς, χάνοντας την πρόκριση στα πέναλτι, στη Βουλγαρία με 4-1 και ενώ στη κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με 2-2. Από την άλλη πλευρά, η Σλόβαν δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Λίνκολν Ρεντ Ιμπς την οποία νίκησε στο Γιβραλτάρ με 3-1 ενώ ήρθε ισόπαλη εντός έδρας με 1-1. Δεν περιμένω από τον Μάρτινς να παρατάξει την ομάδα του με πολλούς αμυντικούς όπως έκανε στη Βουλγαρία και του κόστισε την πρόκριση. Η Σλόβαν έχει πολλά θέματα τα οποία δεν είναι μόνο αγωνιστικά καθώς με τα βίας συμπληρώνει αποστολή λόγω μη μεταγραφών. Ο Ονιεκούρου αναμένεται να ξεκινήσει στο βασικό σχήμα δίνοντας ταχύτητα στα φτερά ενώ ο Ελ Αραμπί παραμένει πάντα ένας «κίλερ» που σκοράρει με κάθε πιθανό τρόπο. Αναμένω κυριαρχία των γηπεδούχων από το πρώτο λεπτό, έχει αξία ο άσος από ημίχρονο σε απόδοση 2.12.