Δύο σημεία με ελληνικό χρώμα

13/08/2019

Καλημέρα σε όλη την παρέα του bet-planet. Στήλη και σήμερα, ξεχώρισα δύο σημεία από τα προκριματικά του Champions league. Πάμε να τα δούμε.

Ξεκίνημα από Ολλανδία και από την αναμέτρηση Άγιαξ – ΠΑΟΚ. Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν οι δύο ομάδες στον αγώνα της «Τούμπας». Αμφότερες μας χάρισαν θέαμα και μία «χορταστική» ισοπαλία με 2-2. Από την πλευρά του, ο ΠΑΟΚ κοίταξε στα μάτια μία ομάδα με πολλαπλάσιο μπάτζετ και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο στεκόταν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Κατάφερε να πετύχει δύο γκολ κάνοντας την ανατροπή ενώ θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο αν ο Πέλκας δεν αστοχούσε σε κλασικές ευκαιρίες. Από την άλλη πλευρά, τυχερός θα μπορούσαμε να πούμε πως στάθηκε ο Άγιαξ καθώς πέτυχε δύο γκολ που είναι 100% ευθύνη της άμυνας του «δικεφάλου». Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Τεν Χάγκ ήταν κυρίαρχη στο γήπεδο αλλά και πάλι δεν απείλησε την εστία του Πασχαλάκη με κλασικές ευκαιρίες. Στην Ολλανδία περιμένω ματς ίδιο με αυτό της προηγούμενης εβδομάδας. Οι δύο ομάδες θα προσπαθήσουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, θα παίξουν επιθετικά. Η «αρμάδα» του Φερέιρα χρειάζεται πάση θυσία το γκολ καθώς αν το ματς λήξει ισόπαλο χωρίς τέρματα, προκρίνονται οι γηπεδούχοι.  Ακπόμ και Ελ Καντουρί θα είναι και πάλι οι «πυλώνες» της επίθεσης των φιλοξενούμενων, Τάντιτς και Ζίγιεχ αποτελούν δύο παίκτες παγκόσμιας κλάσης που θα βρουν ελεύθερους χώρους να απειλήσουν με το κενό του Βιειρίνια να είναι ακόμα ένα μεγάλο πρόβλημα για την άμυνα των Θεσσαλονικιών. GG σε απόδοση 1.85.

Ελληνικό χρώμα και στο δεύτερο σημείο μας για σήμερα που προέρχεται από την αναμέτρηση Ολυμπιακός – Μπασακσεχίρ. Μεγάλος νικητής της προηγούμενης εβδομάδας ο Ολυμπιακός καθώς νίκησε με 1-0 στην Τουρκία. Ήλεγχαν πλήρως το παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» οι οποίοι σκόραραν με τον Μασούρα στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης. Μεγάλος πρωταγωνιστής και MVP της αναμέτρησης δεν θα μπορούσε να είναι κανείς άλλος πέρα του Σα. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Πορτογάλο τερματοφύλακα, πραγματοποίησε πολλές καίριες αποκρούσεις με μία από αυτές να είναι το πέναλτι του Βίσκα στο 92ο λεπτό του αγώνα. Οι Τούρκοι έχουν μεσοεπιθετική ποιότητα και πιστεύω πως μπορούν να πετύχουν τουλάχιστον ένα τέρμα στο «Καραϊσκάκη». Ο Μάρτινς δεν έχει καταλήξει μέχρι στιγμής σε ένα σταθερό δίδυμο στόπερ. Ρομπίνιο και Γκούλμπαντσεν αναμένεται να πάρουν επιθετικές πρωτοβουλίες και να δοκιμάσουν γενικότερα σουτ. Από την άλλη πλευρά, Ποντένσε και Βαλμπουενά αποτελούν παίκτες που μπορούν να «ανοίξουν» άμυνες, ο Γκερέρο έχει την ικανότητα να τελειώνει φάσεις. GG σε απόδοση 1.95.