«Διψασμένοι» φιλοξενούμενοι

04/05/2019

Καλημέρα σε όλη την παρέα του Bet-Planet. Πέρασε το σημείο της στήλης μας την Πέμπτη καθώς η Άρσεναλ νίκησε με 3-1 την Βαλένθια. Σήμερα θα ασχοληθούμε με δύο αναμετρήσεις, πάμε να τις δούμε.

Ξεκίνημα από το Βέρντερ Βρέμης – Μπορούσια Ντόρτμουντ. Από την μία πλευρά, συναντούμε την Βέρντερ που δεν πατάει καλά τον τελευταίο καιρό στον αγωνιστικό χώρο. Στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση, ηττήθηκε με το βαρύ 4-1 στην έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ. Κακό ποδόσφαιρο από τους γηπεδούχους προέρχονταν κουρασμένοι από το ματς κυπέλλου εναντίον της Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη πλευρά, η Ντόρτμουντ μπορεί να ηττήθηκε εντός έδρας στο ντέρμπι εναντίον της Σάλκε με 4-2 ωστόσο βρίσκεται ακόμα στο -2 από την κορυφή. Πιστεύω πως οι γηπεδούχοι θα τα παίξουν όλα για όλα για την νίκη. Διαθέτουν εμπειρία και ποιότητα, μπορούν να εκμεταλλευτούν τις αμυντικές αδυναμίες των γηπεδούχων. Σάντσο και Άλκαθερ αποτελούν τα αστέρια της ομάδας, διπλό σε απόδοση 2.15.

Το δεύτερο σημείο από την δυάδα μας προέρχεται από τον αγώνα Ουντινέζε – Ίντερ. Για ακόμα μία αγωνιστική, η ομάδα του Τόυντορ δεν έδειξε σημάδια βελτίωσης με αποτέλεσμα να ηττηθεί εκ νέου στην έδρα της Αταλάντα με 2-0. Ελάχιστες οι φορές που απείλησαν επιθετικά οι φιλοξενούμενοι, πολύ κακή εμφάνιση από Λάρσεν και Σαμίρ. Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Ίντερ με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην Γιουβέντους. Η ομάδα του Σπαλέτι δεν φοβήθηκε τον ποιοτικό αντίπαλο, πίεσε από τα πρώτα λεπτά και βρήκε σκοράρισμα με φοβερό σουτ του Ναινγκολάν στο 7ο λεπτό. Ωστόσο, ο Ρονάλντο δήλωσε για ακόμα μία φορά παρών, ισοφάρισε την αναμέτρηση στο 62ο λεπτό χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Μεγάλη η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στα δύο ρόστερ, είναι ξεκάθαρο ότι η ομάδα του Σπαλέτι έχει τον πρώτο λόγο. Ποιοτικοί οι Πολιτάνο και Πέρισιτς, επέστρεψε στο βασικό σχήμα ο Ικάρντι που αποτελεί φόβο και τρόμο για τις αντίπαλες αδύναμες άμυνες. Διπλό σε απόδοση 1.70.