Copa Africa (30/06): Μοιρασιά και τέρματα

30/06/2019

Λίγες στροφές πριν τους «16» της διοργάνωσης και το ενδιαφέρον παραμένει αμείωτο με τέσσερις αγώνες να πραγματοποιούνται σήμερα (30/06). Πάμε να δούμε αναλυτικά τα σημεία μας.

Μαδαγασκάρη – Νιγηρία: Ιστορική στιγμή για την Μαδαγασκάρη καθώς πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην ιστορία της σε τελική φάση Κόπα Άφρικα. Το τρίποντο ήρθε απέναντι στο Μπουρουντί με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Ιλαϊμαχίτρα στο 76ο λεπτό σε ένα ματς δίχως πολλές φάσεις από τις δύο ομάδες που βασίστηκαν κυρίως στην άμυνα τους «φεύγοντας» σε αντεπιθέσεις όταν αυτό ήταν επιτρεπτό από τον αντίπαλο. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Ντουπό με ρεκόρ 3-2 και 4 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Νίκη με το «μαχαίρι στο λαιμό» κατάφερε να πάρει η Νιγηρία για ακόμα μία αγωνιστική, με 1-0 απέναντι στην Γουινέα. Έπαιξαν όσο έπρεπε οι «γηπεδούχοι» οι οποίοι δεν ανοίχτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα βρίσκοντας το γκολ στο 73ο λεπτό με τον Ομέρουο. Έτσι το σύνολο του Ρορ είναι και μαθηματικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και πλέον χρειάζεται έναν πόντο για να κατακτήσει και την πρωτιά του ομίλου. Αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα στα πλαίσια ξεκούρασης πολλών βασικών παικτών, αναμένεται να λείψει ο σημαντικός Αμπντουλάχι (στόπερ) που ταλαιπωρείται από τραυματισμό.

Εκτίμηση: Αναμένεται να μην πάρουν ρίσκα οι δύο ομάδες καθώς αμφότερες συμβιβάζονται και με τον βαθμό της ισοπαλίας. Αλλαγές αναμένονται από πλευράς φιλοξενούμενων, θα το «παλέψουν» οι γηπεδούχοι οι οποίοι θα θελήσουν να πετύχουν κάτι ιστορικό για την χώρα τους. Χ σε απόδοση 2.60.

Μπουρουντί – Γουινέα: Νέα ήττα γνώρισε το Μπουρουντί αυτή την φορά με αντίπαλο την Μαδαγασκάρη (1-0). Άλλη μία κακή εμφάνιση από την ομάδα του Νιγιένκο που ουσιαστικά έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα για πρόκριση και πλέον ευελπιστεί να τερματίσει ως η καλύτερη 3η από όλους τους ομίλους συνολικά. Δεν απείλησε στην αναμέτρηση, δίκαια δέχθηκε το γκολ καθώς ο αντίπαλος ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Ήττα με το ίδιο σκορ και για την Γουινέα με αντίπαλο την δυνατή Νιγηρία. Οι φιλοξενούμενοι προβλημάτισαν για ακόμα μία αγωνιστική καθώς δεν δημιούργησαν φάσεις στην αντίπαλη εστία δίνοντας ταυτόχρονα αρκετό χώρο στον αντίπαλο ώστε να εκφράσει επιθετικές πρωτοβουλίες. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Πούτ με ρεκόρ 2-3 και με μόλις έναν βαθμό. Δύο σημαντικά προβλήματα τραυματισμών έχει στα χέρια του ο Βέλγος προπονητής με τους Ντιαλό (μέσος) και Σανκό (μέσος) να μένουν εκτός.

Εκτίμηση: Αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ρόστερ που δεν έπεισαν μέχρι στιγμής με τις εμφανίσεις τους. Πολλά τα αμυντικά κενά, δεν υπάρχει ποιότητα στην επιθετική γραμμή, θα δώσουν μάχη για την 3η θέση. NO BET.

Ζιμπάμπουε – Λ.Δ. Κονγκό: Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Ζιμπάμπουε με αντίπαλο την Ουγκάντα στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων. Η ομάδα του Τσιντζαμπουά, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 12ο λεπτό, αύξησε την πίεση της και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 40ο λεπτό έπειτα από γκολ του Μπίλιατ. Πλέον οι «γηπεδούχοι» βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 1-2 και με μόλις έναν βαθμό. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Ήττα απέναντι στην διοργανώτρια Αίγυπτο γνώρισε το Κονγκό με 2-0. Οι «φιλοξενούμενοι» παρότι δεν πέτυχαν γκολ θα μπορούσαμε να πούμε ότι πραγματοποίησαν μία ανταγωνιστική εμφάνιση καθώς δημιούργησαν φάσεις που όμως τις «χαλούσαν» στην τελική προσπάθεια. Εντύπωση προκαλεί το ότι η ομάδα του Ιμπένγκε πραγματοποίησε 16 σουτ εκ των οποίων μόνο τα τρία βρήκαν «στόχο». Στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα χωρίς βαθμό το Κονγκό. Τιμωρημένος ο σημαντικός Μποπέ (μέσος), συμπλήρωσε κάρτες.

Εκτίμηση: Πολύ δύσκολο το έργο της Ζιμπάμπουε για την δεύτερη θέση, ακόμα δυσκολότερη η αποστολή του Κονγκό για την τρίτη. Οι «γηπεδούχοι» αποτελούν ποιοτικότερο σύνολο, θα παίξουν ανοιχτά και θα τα δώσουν όλα για την νίκη. Θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν τους ανοιχτούς χώρους οι «φιλοξενούμενοι», GG σε απόδοση διπλασιασμού.

Ουγκάντα – Αίγυπτος: Την «βόλεψε» η ισοπαλία απέναντι στην Ζιμπάμπουε και έτσι η Ουγκάντα βρίσκεται ουσιαστικά με το «ενάμιση» πόδι στην επόμενη φάση. Δεν παρουσίασε παρόμοια εικόνα με αυτή απέναντι στο Κονγκό ωστόσο η ομάδα του Ντεσάμπ, με όπλο την επίθεση κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι «γηπεδούχοι» με ρεκόρ 3-1 και 4 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Γιουκό (στόπερ) και Αζίρα (μέσος).

Νίκησε χωρίς να «ιδρώσει» η Αίγυπτος με 2-0 το Κονγκό και έτσι πλέον βρίσκεται στους «16» της διοργάνωσης. Η ομάδα του Αγκίρε «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο χάρις στα γκολ των Ελμοχαμέντι και Σαλάχ στο 25ο και 43ο λεπτό αντίστοιχα. Οι «φαραώ» βρίσκονται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-0 και 6 βαθμούς και θα θελήσουν να τελειώσουν τον όμιλο αήττητοι και προπάντων πρώτοι. «Μπέρδεμα» ανάμεσα σε Ουάρντα και Ομοσπονδία για το ροζ σκάνδαλο του παίκτη του Ατρομήτου. Στην αρχή ο Αιγύπτιος απομακρύνθηκε από την αποστολή ωστόσο στην συνέχεια επέστρεψε στην ομάδα έχοντας μία «δεύτερη ευκαιρία» από τους συμπαίκτες του. Εκτός λόγω τραυματισμού ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Γκένες.

Εκτίμηση: Ο Αγκίρε με δηλώσεις του τόνισε ότι το ματς είναι πρόκληση και πως οι παίκτες του είναι έτοιμο για να αντιμετωπίσουν έναν αντίπαλο που γνωρίζουν το παιχνίδι του. Από την άλλη πλευρά, η Αίγυπτος αποτελεί ένα έμπειρο σύνολο με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να κάνει την διαφορά μέχρι στιγμής στην ομάδα. Αναμένεται ένα ανοιχτό παιχνίδι, οι δύο ομάδες θα κυνηγήσουν την πρώτη θέση του ομίλου. GG σε απόδοση 2.20.