Copa Africa (28/06): Αμφίσκορο και κυριαρχία άμυνας

27/06/2019

Τρεις αναμετρήσεις στο σημερινό πρόγραμμα (28/06) του Κόπα Άφρικα. Τυνησία και Μαλί παίζουν ανοιχτά σκοράροντας γκολ, κλειστό παιχνίδι ανάμεσα σε Νότια Αφρική και Ναμίμπια. Πάμε στις αναλύσεις μας.

Τυνησία – Μαλί: Απογοήτευσε η Τυνησία απέναντι στην Ανγκόλα των χιλίων προβλημάτων. Αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 σε ένα ματς με λιγοστές φάσεις και κυρίως κακό ποδόσφαιρο από πλευράς «γηπεδούχων». Το πέναλτι του Μσανκί στο 34ο λεπτό δεν κρίθηκε αρκετό έτσι ώστε να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του Γκιρές, επιτακτική η επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για το σύνολο του Γάλλου κόουτς. Δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Εντυπωσιακό ήταν το Μαλί στο εναρκτήριο ματς του ομίλου καθώς έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο νικώντας με 4-1 την Μαυριτανία. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Ανταμά Τραορέ, βρήκε δίχτυα δις στην αναμέτρηση. Σημαντική και η συνεισφορά του Μαρέγκα. Φαίνεται πως θα έχουν εύκολη δουλειά στον όμιλο οι παίκτες του Μαγκασούμπα, δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών στην ομάδα.

Εκτίμηση: Από την μία πλευρά έχουμε την Τυνησία που δεν μπόρεσε να παίξει το ποδόσφαιρο που γνωρίζει ενώ από την άλλη πλευρά έχουμε το Μαλί της επιθετικής δυνατότητας αλλά ταυτόχρονα και της αδύναμης αμυντικής γραμμής. Πιστεύω θα δούμε ένα ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, αμφότερες θα κυνηγήσουν την νίκη έτσι ώστε να «κλειδώσουν» την συμμετοχή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. GG σε απόδοση 2.10.

Μαρόκο – Ακτή Ελεφαντοστού: Έπαιξε πειστικά και σίγουρα άξιζε την νίκη το Μαρόκο το οποίο εν τέλει κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς με αυτογκόλ του Κειμουνέ (1-0) στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης με αντίπαλο την Ναμίμπια. Δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους «φιλοξενούμενους» οι «γηπεδούχοι», είχαν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση αλλά δυσκολεύονταν στην τελική προσπάθεια. Ο κόουτς Ρενάρντ αναμένεται να μην πραγματοποιήσει αλλαγές στο αρχικό σχήμα καθώς έδειξε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του. Αμφίβολος ο Μπουφάλ (μέσος).

Αγχωτική νίκη για την Ακτή Ελεφαντοστού με 1-0 απέναντι στην αδύναμη Νότια Αφρική. Το γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε ο  Κότζα στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης. Σίγουρα περίμενε περισσότερα ο κόουτς Καμαρά από την επιθετική του γραμμή, κακή εμφάνιση από Πέπε και Σερί. Αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα καθώς Ζαχά και Ντουμπία αναμένεται να πάρουν θέσεις βασικών στην αρχική ενδεκάδα. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Δύο από τα ποιοτικότερα ρόστερ της διοργάνωσης αναμετρώνται στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του 4ου ομίλου. Πολύ «σφιχτό» αμυντικά το Μαρόκο, ταλαντούχα επιθετικά η Ακτή Ελεφαντοστού. Δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα από την αναμέτρηση, NO BET.

Νότια Αφρική – Ναμίμπια: Άντεξε για 65 λεπτά απέναντι στην ποιοτική Ακτή Ελεφαντοστού η Νότια Αφρική δεχόμενη εν τέλει την ήττα με 1-0. Είναι ξεκάθαρο ότι λείπει από το ρόστερ μία ηγετική μορφή που θα μπορεί να καθοδηγεί τους παίκτες καθώς και ένας δεινός σκόρερ. Αναμένεται να πραγματοποιήσει αλλαγές στο αρχικό σχήμα ο Μπάξτερ ο οποίος δεν έμεινε καθόλου ικανοποιημένος από την επίθεση αλλά και την μεσαία γραμμή της ομάδας του. Δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Κλείστηκε αμυντικά καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης η Ναμίμπια με αποτέλεσμα να το πληρώσει στο τέλος χάνοντας με 1-0 από το Μαρόκο. Μοιραίος ο Κειμουνέ ο οποίος με «στραβοκλωτσιά» έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζιγιέχ. Αδύναμη και αυτή επιθετικά, δεν υπάρχει κάποια ποιοτική λύση για την ομάδα του Μανέτι. Δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Εκτίμηση: Δύο από τις χειρότερες ομάδες σε επιθετικό επίπεδο αναμετρούνται και έτσι αναμένονται λίγα γκολ στην αναμέτρηση. Θα προσπαθήσουν αμφότερες να «κλέψουν» το παιχνίδι μέσω της άμυνας καθώς είναι η μόνη τους ελπίδα για πρόκριση στην επόμενη φάση. Under 1.5 σε απόδοση 2.70.