Copa Africa (27/06): Με κεκτημένη ταχύτητα Σενεγάλη και Αλγερία

26/06/2019

Δεύτερη αγωνιστική στο Κόπα Άφρικα. Υπάρχουν γκολ στα δύο πρώτα ματς, η επιθετική ανικανότητα κάνει την διαφορά στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση. Πάμε να δούμε αναλυτικά τα σημεία μας για σήμερα (27/06).

Μαδαγασκάρη – Μπουρουντί: Έκανε την μεγάλη έκπληξη η Μαδαγασκάρη παίρνοντας ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην Γουινέα. Η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων μπορεί να ήταν τεράστια, ωστόσο το σύνολο του Ντεπουίς έβγαλε ψυχικά αποθέματα, κατάφερε να κάνει την ανατροπή για να δεχθεί εν τέλει την ισοφάριση στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών για τους «γηπεδούχους».

Εμφανίστηκε ανταγωνιστικό το Μπουρουντί απέναντι σε έναν προβληματικό αντίπαλο ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη χάνοντας εν τέλει με 1-0 από την Νιγηρία. Αδύναμη αμυντικά η ομάδα του Νιγιουνγκένκο, την πρόδωσαν τα πολλά κενά της. Σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες ο Μπεραχίνο, γενικά δημιούργησαν παιχνίδι οι «φιλοξενούμενοι» πιέζοντας συνεχώς σε όλο το γήπεδο. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφότερες είναι αμαθείς από μεγάλες διοργάνωσης καθώς μετράνε λίγες συμμετοχές. Αν και δεν αποτελούν ποιοτικά ρόστερ, δεν φοβούνται να παίξουν επιθετικά ανεξαρτήτου αντιπάλου. Έτσι αναμένω ένα ανοιχτό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες καθώς αν δεν κυνηγήσουν την νίκη σβήνουν και οι ελπίδες για ενδεχόμενη πρόκριση από τον όμιλο. GG σε απόδοση 2.10.

Σενεγάλη – Αλγερία: Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποίησε η Σενεγάλη απέναντι στην Τανζανία την οποία νίκησε με 2-0. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Κειτά Μπαλντέ ο οποίος άνοιξε τον χορό των γκολ στο 28ο λεπτό για να διπλασιάσει τα τέρματα με φοβερό σουτ ο Ντιατά στο 64ο λεπτό. Κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Σισέ, θα μπορούσε άνετα να σκοράρει και άλλα γκολ αν δεν ήταν τόσο άστοχη μπροστά από τον Μανίλα. Αναμένεται να λείψει ο βασικός Σανέ (στόπερ), επιστρέφει ο σταρ Μανέ μετά την τιμωρία του.

Εύκολη νίκη και για την Αλγερία απέναντι στην Κένυα με 2-0. Έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Μπαλμέντι οι οποίοι πέτυχαν και τα δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 34ο και 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός του ματς ωστόσο η Αλγερία κατάφερε να μην δεχθεί σουτ στον στόχο από τον αντίπαλο. Αναμένεται να λείψει ο σημαντικός Σλιμανί (φορ) λόγω τραυματισμού.

Εκτίμηση: Ποιοτικότερο σύνολο αυτό της Σενεγάλης που αναμένεται να πετάει «φωτιές» μετά την επιστροφή του Μανέ στους αγωνιστικούς χώρους. Από την άλλη πλευρά, η Αλγερία έδειξε ότι είναι έτοιμη για το επόμενο βήμα, να φτάσει δηλαδή όσο ψηλότερα μπορεί στην διοργάνωση. Μπορούν να βρουν χώρους οι ποιοτικοί Μπαλντέ και Μαχρέζ, σημείο μου το Over 2.5 σε απόδοση 2.50, αμφότερες αρέσκονται στο γρήγορο και επιθετικό παιχνίδι.

Κένυα – Τανζανία: Απογοητευτική εμφάνιση από πλευράς Κένυας και ήττα με 2-0 από την Αλγερία. Κάκιστη η εικόνα των «γηπεδούχων», άφησαν πολλούς ελεύθερους χώρους στον αντίπαλο ενώ δεν υπήρξε καμία φορά που να γίνει απειλητικός ο σταρ Γουανιάμα. Σε δύσκολη θέση πλέον ο κόουτς Μίγν ο οποίος τα «άκουσε» για τις επιλογές της αρχικής ενδεκάδας. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Κάκιστη εμφάνιση και από πλευράς Τανζανίας και ήττα επίσης με 2-0 από την Σενεγάλη. Φάνηκε η έλλειψη ποιότητας στο ρόστερ, πολλά τα αμυντικά κενά ενώ δεν υπήρξαν φορές που η ομάδα ανοίχτηκε στην αντεπίθεση με προϋποθέσεις χάνοντας έτσι εύκολα από έναν κατά πολύ ποιοτικότερο αντίπαλο. Πρόβλημα τραυματισμού αυτό του Γιουσούφ (επιθετικός) για την ομάδα του Αμουνίκε, αναμένεται να λείψει από την αναμέτρηση.

Εκτίμηση: Παραδοσιακά οι αναμετρήσεις τους δεν έχουν πολλά γκολ καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν έχει ποιότητα στην επιθετική γραμμή. Έτσι αναμένω κλειστό παιχνίδι από τις δύο ομάδες καθώς θα προσπαθήσουν αρχικά να διασφαλίσουν το μηδέν στην άμυνα και στην συνέχεια να ανοιχτούν επιθετικά. Under 2.5 σε απόδοση 1.65.