Copa Africa (06/07): Παιχνίδι από ημίχρονο

06/07/2019

Δεύτερα ημέρα στην φάση των «16» με δύο σημαντικές αναμετρήσεις να δίνουν χώρα στην Αίγυπτο. Παιχνίδι υπομονής το Νιγηρία - Καμερούν, «ξεκαθαρίζει το τοπίο» από το ημίχρονο για την Αίγυπτο.

Νιγηρία - Καμερούν: Έγινε το αναμενόμενο, η Νιγηρία πήρε την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης τερματίζοντας απρόσμενα δεύτερη σε έναν όμιλο που περιελάμβανε τις Μαδαγασκάρη, Γουινέα και το Μπουρουντί. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, η ομάδα του Ρορ παρουσιάστηκε απογοητευτική και έτσι ηττήθηκε με 2-0 από το κατώτερο -ποιοτικά- Μπουρουντί με τον ομοσπονδιακό τεχνικό ωστόσο να ξεκουράζει παράλληλα αρκετούς βασικούς. Εκτός θα συνεχίσει ο αρχηγός Όμπι Μίκελ (μέσος), αμφίβολος ο σημαντικός Κόλινς (στόπερ).

Δεν εμφανίστηκε ανταγωνιστικό στον όμιλο, ωστόσο το Καμερούν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην διοργάνωση τερματίζοντας δεύτερο απέναντι σε ομάδες όπως το Μπενίν, την Γκάνα αλλά και την Γουινέα. Συνολικός απολογισμός για την ομάδα μόλις μία νίκη και δύο ισοπαλίες χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ ήταν κακή και αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 απέναντι στο Μπενίν. Εκτός ο αναπληρωματικός Ζοέλ (φορ), εκτός αποστολής οριστικά και ο Ταγκέου (μέσος) ο οποίος είχε και το γνωστό πρόβλημα τραυματισμού την εναρκτήρια μέρα της διοργάνωσης.

Εκτίμηση: Αμφότερες δεν εντυπωσίασαν με τις εμφανίσεις τους στον όμιλο, αρκέστηκαν με τα λίγα γκολ στις αναμετρήσεις τους. Αποτελούν δύο ποιοτικά ρόστερ με τους Ιγουόμπι και Τσούπο-Μοτίνγκ να ξεχωρίζουν. Έτσι αναμένεται ένα κλειστό παιχνίδι που κυρίως θα κριθεί στην άμυνα και στην δύναμη. Οι δύο προπονητές δεν θα «ανοίξουν» τα χαρτιά τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, Χ ημίχρονο σε απόδοση 1.77.

Αίγυπτος - Νότια Αφρική: Εντυπωσιακή πορεία «διέγραψε» στους ομίλους του Κόπα Άφρικα η Αίγυπτος κάνοντας το απόλυτο στις νίκες απέναντι σε ομάδες όπως η Ουγκάντα, το Κονγκό αλλά και η Ζιμπάμπουε. Ποιοτικές εμφανίσεις από τους οικοδεσπότες, δίκαιες νίκες. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, η ομάδα του Σαλάχ νίκησε με 2-0 την Ουγκάντα με τον Αιγύπτιο μάλιστα να βρίσκει για ακόμα μία φορά δίχτυα και τον Ελμοχαμάντι να συμπληρώνει τον πίνακα του σκορ με δικό του γκολ στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης. Εκτός συνέχεια ο αναπληρωματικός Γκένες (μέσος), εκτός θα βρεθεί και ο Χασάν (φορ) απουσία που επίσης δεν επηρεάζει τα πλάνα του προπονητή.

«Με τα χίλια ζόρια» βρέθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης η Νότια Αφρική. Πήρε το εισιτήριο ως μία από τις καλύτερες τρίτες σε έναν όμιλο που περιελάμβανε ομάδες όπως το Μαρόκο, την Ακτή Ελεφαντοστού και την Ναμίμπια. Η ομάδα του Μπάξτερ πήρε μόλις μία νίκη στην προηγούμενη φάση, δεν πραγματοποίησε γενικότερα καλές εμφανίσεις. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, παρουσιάστηκε «νωχελική» και δίκαια έχασε από το Μαρόκο με 0-1. Συμπλήρωσε κάρτες ο σημαντικός Ζουέιν (μέσος).

Εκτίμηση: Παίρνοντας ως παράδειγμα την μέχρι τώρα πορεία των ομάδων θα μπορούσαμε να πούμε πως η Αίγυπτος αυτή την χρονική στιγμή βρίσκεται πολλά επίπεδα πιο πάνω από τον αντίπαλο της. Ο Σαλάχ αναμένεται να βρει πολλούς ελεύθερους χώρους απέναντι σε μία προβληματική άμυνα και με την δύναμη της έδρας, εκτιμάται πως οι οικοδεσπότες θα «καθαρίσουν» την αναμέτρηση από το πρώτο ημίχρονο. Άσος ημίχρονο, άσος τελικό σε απόδοση 2.35.