Copa Africa (05/07): Αξία από ημίχρονο, παιχνίδι με τα γκολ

04/07/2019

Μαρόκο - Μπενίν και Ουγκάντα - Σενεγάλη ανοίγουν την «αυλαία» των 16 της διοργάνωσης του Κόπα Άφρικα. Πάμε να δούμε τις αναλύσεις των αναμετρήσεων για σήμερα (05/07) από όπου προέκυψαν και δύο σημεία.

Μαρόκο – Μπενίν: Τερμάτισε πρώτο σε έναν όμιλο ωστόσο βατό που αποτελούταν από τις Ακτή Ελεφαντοστού, Νότια Αφρική και Ναμίμπια. Μάλιστα στις τρεις αναμετρήσεις που έδωσε επί αιγυπτιακού εδάφους, το Μαρόκο νίκησε με το ίδιο σκορ (1-0) μη δεχόμενο τέρμα μέχρι στιγμής στην διοργάνωση. Στον τελευταίο –χρονικά- αγώνα, έπαιξε καλύτερα από την Νότια Αφρική και εν τέλει δίκαια νίκησε έπειτα από γκολ του Μπουσούφα στο 90ο λεπτό. Τραυματίας ο Ελ Αχμάντι (μέσος), σημαντική απώλεια για τους γηπεδούχους.

Συνεχίζει το ταξίδι του το Μπενίν καθώς βρίσκεται στους «16» της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία του. Αναδείχθηκε ισόπαλη τρεις φορές σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον όμιλο απέναντι σε Καμερούν, Γουινέα και Γκάνα και έτσι κατάφερε να βρίσκεται εδώ ως μία από τις τέσσερις καλύτερες τρίτες των ομίλων του Κόπα Άφρικα. Στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση, κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στο Καμερούν (0-0). Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Ανώτερο ποιοτικά το Μαρόκο σε σχέση με το Μπενίν το οποίο θεωρείται το μεγάλο αουτσάιντερ. Αμφότερες διαθέτουν ποιοτικές λύσεις, ειδικότερα στα μετόπισθεν καθώς όπως προαναφέρθηκε, οι γηπεδούχοι δεν δέχτηκαν γκολ στην φάση των ομίλων ενώ οι φιλοξενούμενοι κράτησαν ανέπαφη την εστία τους στα δύο από τα τρία συνολικά ματς. Αναμένεται κλειστό παιχνίδι, όπως άλλωστε μας έχουν «συνηθίσει» μέχρι στιγμής, δεν θα ανοιχτούν οι ομάδες τα πρώτα λεπτά καθώς θα θελήσουν να «μάθουν» η κάθε μία το παιχνίδι του άλλου. Χ ημίχρονο σε απόδοση 1.95.

Ουγκάντα – Σενεγάλη: Βρέθηκε μετά από πολλά χρόνια στους «16» της διοργάνωσης η Ουγκάντα η οποία κατάφερε να τερματίσει δεύτερη σε έναν όμιλο που περιελάμβανε τις Αίγυπτο, Κονγκό και Ζιμπάμπουε. Στην ομάδα δεν είναι όμως όλα «ρόδινα» καθώς υπάρχουν ατασθαλίες μεταξύ των παικτών και της ομοσπονδίας αναφορικά με το πριμ πρόκρισης. Στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση, η ομάδα του Ντεσάμπρ δέχθηκε «γλυκιά» ήττα με 2-0 από την Αίγυπτο. Στάθηκε πολύ καλά στην αναμέτρηση, πραγματοποίησε φάσεις ωστόσο «πλήρωσε» την κακή αμυντική της λειτουργία καθώς και την αστοχία της. Δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Έκανε το αναμενόμενο η Σενεγάλη η οποία βρέθηκε ως δεύτερη στην επόμενη φάση της διοργάνωσης απέναντι σε ομάδες όπως η Αλγερία, η Κένυα αλλά και η Τανζανία. Στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση, οι παίκτες του Σισέ παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο απέναντι στην Κένυα την οποία και νίκησαν με 3-0. Όλα τα γκολ επιτεύχθηκαν στο β’ μέρος της αναμέτρησης, πολύ καλό πρώτο ημίχρονο από τους Σενεγαλέζους που είχαν και άστοχο χτύπημα πέναλτι με τον Μανέ στο 29ο λεπτό. Εκτός ο Μεντί (τερματοφύλακας), απουσία που ωστόσο δεν επηρεάζει τα πλάνα του προπονητή.

Εκτίμηση: Σαφώς και η Σενεγάλη αποτελεί ένα ποιοτικότερο σύνολο σε σχέση με την Ουγκάντα .Έβγαλαν πάθος στους ομίλους, ήταν ανταγωνιστικοί και πιστεύω ότι δεν θα φοβηθούν να παίξουν επιθετικά απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει πολλές επιθετικές «περγαμηνές». Έτσι αναμένεται ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες που θα παλέψουν μέχρι τέλους για την πρόκριση. Over 1.5 σε απόδοση 1.65.