Copa Africa (02/07): Παιχνίδι από ημίχρονο

01/07/2019

Γουινέα–Μπισσάου – Γκάνα: «Λευκή» ισοπαλία ανάμεσα σε Γουινέα και Μπενίν και πλέον ο όμιλος έχει πάρει «φωτιά» για τα καλά. Οι «γηπεδούχοι» δημιούργησαν φάσεις ωστόσο δεν μπόρεσαν να φτάσουν ποτέ με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία κάτι που αποτυπώνεται και στις τελικές προσπάθειες στον στόχο όπου ήταν και μηδέν. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Καντέ με ρεκόρ 0-2 και 1 βαθμό. Εκτός θα παραμείνει ο Ζεζίνιο (μέσος), δεν προέκυψε κάποιο άλλο πρόβλημα τραυματισμού.

Ισοπαλία χωρίς τέρματα και για την Γκάνα που αντιμετώπισε το Καμερούν. Ματς χωρίς πολλές φάσεις, οι δύο ομάδες επικεντρώθηκαν κυρίως στην άμυνα χωρίς να «βγουν» πολλές φορές μπροστά στην επίθεση. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Απία με ρεκόρ 2-2 και 2 βαθμούς. Εκτός ο Ατσού (μέσος) ο οποίος έγινα αναγκαστική αλλαγή στα πρώτα λεπτά του προηγούμενου αγώνα, δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Οι φιλοξενούμενοι αποτελούν ένα ποιοτικό σύνολο με τα αδέρφια Αγιού να κάνουν μέχρι στιγμής την διαφορά στο ρόστερ. Από την άλλη πλευρά, η Γουινέα δεν έχει κάποιον «σταρ» στο ρόστερ της, της λείπει ένας παίκτης ηγέτης. Αμφότερες χρειάζονται την νίκη, οι «φιλοξενούμενοι» έχουν εμπειρία από ανάλογες διοργανώσεις, διπλό από ημίχρονο σε απόδοση 2.05.

Μπενίν – Καμερούν:  «Στραβοπάτησε» το Μπενίν απέναντι στην Γουινέα με αποτέλεσμα να αναδειχθεί ισόπαλη με 0-0 σε έναν μοιρασμένο αγώνα. Δεν έμοιασε σε τίποτα την ομάδα της 1ης αγωνιστικής, δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ντουσουγιέρ με ρεκόρ 2-2 και 2 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Κερδισμένο θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε το Καμερούν, αναδείχθηκε ισόπαλο απέναντι στην Γκάνα. Λίγες και καλές οι φάσεις στην αναμέτρηση, λίγο έλειψε να «πληγωθούν» στο τέλος οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι είδαν την προσπάθεια των παικτών της Γκάνας να σταματάει στο δοκάρι. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ζεέντορφ με ρεκόρ 2-0 και 4 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Εκτίμηση: Μόνο νίκη θέλει το Μπενίν, «βολεύεται» και με την ισοπαλία το ποιοτικό Καμερούν. Κλειστό ματς αναμένεται από τις δύο ομάδες, δεν θα διακινδυνεύσουν να δεχτούν γκολ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Χ ημίχρονο σε απόδοση 1.87.

Ανγκόλα – Μαλί:  Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Ανγκόλα, αυτή την φορά με 0-0 απέναντι στην Μαυριτανία. Μεστή εμφάνιση από τους φιλοξενούμενους, δεν απειλήθηκαν σχεδόν ποτέ σε ολόκληρη την αναμέτρηση. Αντιμετωπίστηκαν στα προβλήματα ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές και Ομοσπονδία, στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Βασίβλιεβιτς με ρεκόρ 1-1 και 2 βαθμούς. Ενοχλήσεις ο Γκεράλντο (μέσος) ο οποίος ωστόσο αναμένεται να είναι κανονικά στην αποστολή.

Ισόπαλο με 1-1 αναδείχθηκε το Μαλί απέναντι στην Τυνησία. Οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να προηγηθούν στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Σαμασέκου και ενώ είχαν πραγματοποιήσει ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο.Η χαρά των παικτών του Μαλί ωστόσο δεν κράτησε για πολύ καθώς 10 λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκαν. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα με ρεκόρ 5-2 και 4 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού.

Εκτίμηση: Το Μαλί αποτελεί ένα ποιοτικό σύνολο με πολλές επιλογές στην επίθεση όπως είναι ο φορμαρισμένος Μαρέγκα ο οποίος έχει πετύχει μέχρι στιγμής δύο γκολ στη διοργάνωση. Από την άλλη πλευρά, βγάζει πάθος η Ανγκόλα η οποία θέλει μόνο νίκη για να συνεχίσει σίγουρα στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, δεν εμπνέει ωστόσο καμία εμπιστοσύνη επιθετικά. NO BET.

Μαυριτανία – Τυνησία: Άλλη μία ισοπαλία στον όμιλο ανάμεσα σε Μαυριτανία και Ανγκόλα (0-0). Αυτή την φορά, οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν να καλύψουν πολλά από τα αμυντικά κενά που τους «βασάνισαν» την 1η αγωνιστική χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να σκοράρουν κάποιο τέρμα στην αναμέτρηση. Στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Μάρτινς με ρεκόρ 1-4 και 1 μόλις βαθμό. Ενοχλήσεις ο σημαντικός Ντιαρά (μέσος).

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Τυνησία, με το ίδιο σκορ απέναντι στο Μαλί. Δεν μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο οι «φιλοξενούμενοι» οι οποίοι ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν την αναμέτρηση στο 70ο λεπτό με όμορφη ενέργεια του Καζρί. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Γκισρές με ρεκόρ 2-2 και 2 βαθμούς. Εκτός ο Σασί (μέσος), αμφίβολος ο Σραφί (μέσος).

Εκτίμηση: Έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση η Τυνησία αν και δεν έχει πραγματοποιήσει κάποια πειστική εμφάνιση μέχρι στιγμής στην διοργάνωση. Τα βρίσκει «σκούρα» απέναντι σε οργανωμένες άμυνες η Μαυριτανία η οποία ωστόσο διόρθωσε την αστάθεια που είχε στην άμυνα. Αμφότερες θα κυνηγήσουν τη νίκη που θα δώσει το εισιτήριο για τους «16», αμφότερες δεν φοβούνται να ανοιχτούν. GG σε απόδοση 2.35.