Combo στο LA, «σφαγή» στην Αίγυπτο!

19/07/2019

Kαλημέρα σε όλους,

Μετά απο μια ακόμα εκπληκτική καλοκαιρινή ημέρα με απόλυτο στα προκριματικά του Europa League, συνεχίζουμε στο σημερινό πρόγραμμα που ομολογουμένως είναι φτωχότερο, όμως περιλαμβάνει ένα σπουδαίο τελικό για το Κόπα Άφρικα.

Συγκεκριμένα, Σενεγάλη και Αλγερία θα κληθούν να αποδείξουν επί Αιγυπτιακού εδάφους τον βαθμό ετοιμότητας τους για την κατάληψη της πρώτης θέσης στο τουρνουά. Το αξιομνημόνευτο είναι πως οι Σενεγαλέζοι έχουν επικρατήσει απέναντι σε ολες τις ομάδες που βρήκαν στο... διάβα τους εκτός της Αλγερίας που θα βρούν τώρα στον μεγάλο τελικό. Για να φτάσει ως εδώ πάντως, επικράτησε στον ημιτελικό του Κόπα Αφρικα με 1-0 της Τυνησίας στην παράταση σε ένα πραγματικό ντέρμπι. Δυνατά μαρκαρίσματα, πάθος, με τους παίκτες των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο. Η Σενεγάλη στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο του ματς και δημιούργησε αρκετές φάσεις στα αντίπαλα καρέ χωρίς να βρεί τον δρόμο προς τα δίχτυα. Οι Τυνήσιοι απο την άλλη μεριά κέρδισαν πέναλντι στο 75' και είχαν μια τεράστια ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ όμως ο Σασί αστόχησε, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση και να μετατρέπεται σε ρώσικη ρουλέτα. Εκεί,  Ο Μπρον έστειλε καταλάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έδωσε στα Λιοντάρια τη νίκη. Απο την άλλη μεριά, η Αλγερία παρουσιάζεται αήττητη στα έξι ματς του Κόπα Άφρικα ως τώρα, έχοντας μόλις μια ήττα συνολικά στα 15 πιο πρόσφατα ματς της, παρόλα αυτά ο τρόπος με τον οποίο πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης θα μείνει αξέχαστος για πάντα στους οπαδούς της. Για την ακρίβεια, το συγκρότημα του Τζαμέλ Μπελμαντί πήρε τη χρυσή νίκη με 2-1 της Νιγηρίας , χάρις στο γκολ του άσου της Μάντσεστερ Σίτι Ριάντ Μαχρέζ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τεράστιο πρόβλημα για τους Σενεγαλέζους πάντως είναι ο στόπερ Κουλιμπαλί με τον Σανέ που θα κληθεί να τον αντικαταστήσει να είναι οριακά έτοιμος μη έχοντας αναρρώσει ακόμα πλήρως απο τον τραυματισμό του. Αυτό, είναι ένα ακόμα βασικό στοιχείο που με ωθεί ώστε να τοποθετήσω τα πονταρίσματα μου στα δεξιά. Ειδικά απο την στιγμή που οι Αλγερινοί είναι πανίσχυροι στα μετόπισθεν και βλέπουν τον ηγέτη Μαχρέζ να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του. Οι Αλγερινοί έρχονται με μεγάλη φόρα απο τον ημιτελικό, είναι καλύτερη ομάδα και μπορούν να επιβεβαιώσουν σε απόδοση 2.00 την κατάκτηση του τροπαίου.

Δεύτερο bet απο την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Στο Λος Άντζελες θα έχουμε μια σπουδαία μάχη τοπικού χαρακτήρα ανάμεσα σε Γκάλαξι και LAFC για το MLS. Απο όσο έχουμε δεί τη φετινή σεζόν το ματς θα είναι σίγουρα αμφίρροπο αλλά οχι κλειστό. Εξάλλου, ειδικά οι επιθετικές λειτουργίες με Ιμπραίμοβιτς απο τη μία και... Ντιομαντέ απο την άλλη είναι φωτιά και παράγουν γκολ με το κιλό! Οι αποδόσεις είναι αρκετά μικρές και το διπλό είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Οι γηπεδούχοι προέρχονται απο μια απογοητευτική εμφάνιση και ... γκέλα ολκής με το Σαν Χοσέ (ήττα με 1-3), αποτέλεσμα που ανοίγει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα σε σχέση με τον αποψινό αντίπαλο, ειδικά αν δεν κερδίσει απόψε. Θα πάρω το διπλό σε combo με το GG. Το ματς θα έχει αρκετά γκολ, αναμένω και απο τις δύο πλευρές ποντάροντας πως στο φινάλε, η μπίλια θα κάτσει στην καλύτερη ομάδα που είναι οι φιλοξενούμενοι. Στο 2.80 στη stoiximan το εν λόγω bet.

Μικρότερο άνοιγμα απόψε και καλά κέρδη σε όλους μας.