Championship (28/11): Αναμετρήσεις που θα κρίνουν πολλά

27/11/2018

Άστον Βίλα – Νότιγχαμ Φόρεστ: Συμπλήρωσε τρεις διαδοχικές νίκες η Άστον Βίλα με την τελευταία να έρχεται εναντίον της Μπέρμιγχαμ, εντός έδρας με 4-2. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 28ο λεπτό πίσω στο σκορ αλλά η αντίδραση ήταν άμεση και μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς μόλις στο 39ο λεπτό. Από εκεί και μετά στο δεύτερο μέρος μπήκαν εξίσου δυνατά και ουσιαστικά με το γκολ του Άμπραχαμ στο 51ο λεπτό «καθάρισαν» το ματς. Στην 8η θέση της βαθμολογίας οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 31-25 και 27 βαθμούς. Συνεχίζει εκτός ο Ντέιβις ενώ αμφίβολοι είναι οι Μπγιάρνασον και Μακγκίν.

Επιστροφή στις νίκες για την Νότιγχαμ Φόρεστ. Αυτή την φορά πήρε τους τρεις βαθμούς νικώντας στην έδρα της Χαλ με 2-0. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις από τις δύο ομάδες όμως στο δεύτερο «μίλησε» η ποιότητα των Γκράμπαν και Λόλει καθώς αμφότεροι πέτυχαν τέρματα στο 61ο και 64ο λεπτό αντίστοιχα. Πλέον οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 7η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 25-16 και 30 βαθμούς. Εκτός οι Μπιράμ, Γκονσάλεζ και Ταχτσίδης.

Εκτίμηση: Αμφότερες βρίσκονται μία ανάσα από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Πολύ ποιοτικές και οι πιστεύω θα έχουμε ένα ποιοτικό παιχνίδι με πολλές φάσεις και πολλά γκολ. Όλα αυτά με οδηγούν στο να επιλέξω το Over 2.5 σε απόδοση 1.90.

Σουόνσι – Γουέστ Μπρομ: Ντροπιαστική ήττα για την Σουόνσι η οποία έχασε εντός έδρας από την Νόριτς με 1-4. Οι γηπεδούχοι για άλλη μία φορά είχαν πολλά αμυντικά κενά και αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Νόριτς πετυχαίνοντας τρία γκολ στα πρώτα 35 λεπτά της αναμέτρησης. Δίκαιη η ήττα για τους «Κύκνους» που πλέον βρίσκονται σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση καθώς οι θέσεις για τα πλέι οφ ανόδου φαίνονται να απομακρύνονται. Στην 10η θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Πότερ με ρεκόρ 20-17 και 26 βαθμούς. Θα απουσιάσει για ακόμα μία αγωνιστική ο Ναρσίνγκ ενώ αμφίβολοι είναι οι Κάρολ και Μπάιερς.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Γουέστ Μπρομ και αυτή την φορά ήρθε εκτός έδρας με 2-1 εναντίον της Ίπσουιτς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον φορμαρισμένο Ροντρίγκιεζ στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 77ο λεπτό με τον Μπέιρνς. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι είναι να μειώσουν σε 1-2 με τον Τζάκσον στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην 4η θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Μουρ με ρεκόρ 39-26 και 31 βαθμούς. Αμφίβολοι οι Μπάρτλει και Μπραντ.

Εκτίμηση: Παρουσιάζεται αδύναμη μέχρι στιγμής η Σουόνσι στο πρωτάθλημα αλλά πιστεύω θα κυνηγήσει και τις τελευταίες ελπίδες που έχει για επιστροφή στην Πρέμιερ Λιγκ μέσω των πλέι οφ. Από την άλλη πλευρά σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται η Γουέστ Μπρομ η οποία στα τελευταία δύο ματς παίζει εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Πιστεύω θα παρακολουθήσουμε ανοιχτό ματς, GG σε απόδοση 1.65.

Στόουκ – Ντέρμπι: Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα της Στόουκ αυτή την φορά εντός έδρας εναντίον της ΚΠΡ με 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ρέιντζελ όμως η απάντηση από τους γηπεδούχους ήταν άμεση με τον Μπεραχίνο να ισοφαρίζει στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ρόβετ έφτασε μάλιστα και στην ανατροπή με τον έμπειρο Άλεν στο 61ο λεπτό αλλά η ΚΠΡ μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ρέιντζελ. Πλέον η Στόουκ βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 21-22 και 23 βαθμούς. Μοναδικός απών της αναμέτρησης ο Πίτερς.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Ντέρμπι εναντίον της Σέφιλντ Γουέζντεϊ με 2-1. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης αλλά η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ πίεσε άμεσα και έτσι ήταν μπροστά πριν την συμπλήρωση 35 λεπτών στην αναμέτρηση. Στην 6η θέση οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 27-21 και 31 βαθμούς. Θα λείψουν για ακόμα μία αγωνιστική οι Μπενέτ και Όλσον.

Εκτίμηση: Ασταθείς ομάδες αμφότερες δεν μπορούν να βρουν ακόμα τον καλό τους εαυτό. Ποιοτικότερη η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ παρόλα αυτά δεν είναι ανταγωνιστική μακριά από την έδρα της. Από την άλλη πλευρά αδύναμη να αντιδράσει μοιάζει η Στόουκ που πλέον μοναδικός της στόχος είναι η εξασφάλισης μίας θέσης πάνω από την μέση του βαθμολογικού πίνακα. Αναμένω σκληρό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, NG σε απόδοση 1.73.