Championship (27/11): Πληρώνουν τα φαβορί

26/11/2018

Εμβόλιμη αγωνιστική για την Τσάμπιονσιπ. Βγήκαν τρία σημεία πάμε να συνεχίσουμε το σερί της προηγούμενης εβδομάδας όπου μετρήσαμε 7/7 κάνοντας βέβαια το απόλυτο.

Λιντς – Ρέντινγκ: Δυσκολεύτηκε η Λιντς εντός έδρας απέναντι στην Μπρίστολ Σίτι αλλά τελικά κατάφερε να νικήσει με 2-0. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις για τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και το παιχνίδι άνοιξε καθώς ο Μπράουνχιλ από τους φιλοξενούμενους δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 55ο λεπτό. Η Λιντς πίεσε και βρήκε δύο γκολ στο 69’ και στο 86’. Πλέον η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 31-17 και 33 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Λευκή ισοπαλία για την Ρέντινγκ στην έδρα της Γουίγκαν με 0-0. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο με τους φιλοξενούμενους απλά να ακολουθούν το ρυθμό τους. Ωστόσο τελικά καμία από τις δύο ομάδες δεν έφτασε στην επίτευξη κάποιου τέρματος και έτσι μοιράστηκαν αμφότερες τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην 20η θέση της βαθμολογίας η Ρέντινγκ με ρεκόρ 24-29 και 17 βαθμούς. Θα απουσιάσουν για ένα ακόμα παιχνίδι οι Μπόντβαρσον, Εζατολάχι, Μπάροου, Μανόν και Ρίτσαρντς.

Εκτίμηση: Υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση και αυτό είναι η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα η οποία προέρχεται από σημαντική εντός έδρας νίκη απέναντι στην Μπρίστολ Σίτι. Από την άλλη πλευρά συνεχίζει να προβληματίζει η Ρέντινγκ η οποία δεν εντυπωσίασε στο τελευταίο ματς και πρέπει μάλιστα να είναι και ευχαριστημένη που έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο με τον βαθμό της ισοπαλίας. Δεν πιστεύω ότι οι φιλοξενούμενοι είναι ικανοί να σκοράρουν NG σε απόδοση 1.83.

Σέφιλντ Γουέντζντεϊ – Μπόλτον: Έμεινε για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι μακρία από νίκη η Σέφιλντ η οποία αυτή την φορά έχασε εντός έδρας από την δυνατή ομάδα της Ντέρμπι με 2-1. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην αναμέτρηση με τον Ριτς στο 12ο λεπτό όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και έτσι η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ γύρισε το ματς πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς οι δύο ομάδες να δείξουν επιθετική διάθεση. Στην 18η θέση της βαθμολογίας η Σέφιλντ με ρεκόρ 22-32 και 20 πόντους. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Όγδοο παιχνίδι χωρίς νίκη για την Μπόλτον που αυτή την φορά ήρθε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Μίγλουολ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπίβερς στο 12ο λεπτό. Το ματς στην συνέχεια κύλησε χωρίς να υπάρξουν πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι όμως πίεσαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και εν τέλει βρήκαν σκορ με τον Κούπερ στο 82ο λεπτό. Η Μπόλτον βρίσκεται πλέον στην 22η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-24 και 17 βαθμούς. Θα απουσιάσουν για ακόμα μία αγωνιστική οι Άιρλαντ και Ονίλ.

Εκτίμηση: Αμφότερες αγνοούν την νίκη για πολλά παιχνίδια και έτσι πλέον είναι φαβορί για τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό. Υπάρχει ποιότητα στην Σέφιλντ και πιστεύω έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη στο ματς. Από την άλλη πλευρά η Μπόλτον φέτος παρουσιάζεται πλήρως αποδυναμωμένη και δεν πιστεύω ότι είναι ικανή να παρουσιάσει κάτι ανταγωνιστικό στον αγωνιστικό χώρο. Άσσος σε απόδοση 1.97.

Χαλ – Νόριτς: Απογοήτευσε εντός έδρας η Χαλ και έχασε σχετικά εύκολα από την Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-0. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς κύλησε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις από τις δύο ομάδες. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως όλα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και τελικά βρήκαν το γκολ με τον Γκράμπαν στο 61ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αν και ήταν πίσω στο σκορ δεν έδειξαν διάθεση να απειλήσουν επιθετικά και έτσι δέχθηκαν και δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα με τον Λόλει. Στην 23η θέση της βαθμολογίας η Χαλ με ρεκόρ 16-26 και 16 βαθμούς. Συνεχίζουν εκτός οι Ντικό, Εβάντρο, Κίνγκσλει και Μακντόναλντ.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Νόριτς η οποία αυτή την φορά πήρε τους τρεις βαθμούς με εμφατικό τρόπο, στην έδρα της Σουόνσι με 4-1. Σκόραρε ξανά ο φορμαρισμένος Πούκι ο οποίος πραγματοποιεί την καλύτερη σεζόν της καριέρας του. Σημαντική και η βοήθεια του Στιέπερμαν. Σταθερά στην πρώτη θέση οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 32-21 και 36 βαθμούς. Συνεχίζουν εκτός οι Μακλίν, Μόρις και Τόμσον.

Εκτίμηση: Σαφώς και υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση και αυτό είναι οι φιλοξενούμενοι. Βρίσκονται σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και μπορούν πιστεύω να φύγουν εύκολα με το διπλό απέναντι σε έναν αντίπαλο που φέτος είναι αδύναμος και δεν φοβίζει. Διπλό σε απόδοση 2.17.