Championship (26/01): Αγωνιστική με πολλές ευκαιρίες

25/01/2019

Ξεκίνημα στην 29η αγωνιστική για την Τσάμπιονσιπ. Ακολουθεί ανάλυση και bets από τα τέσσερα σημαντικότερα ματς της αγωνιστικής.

Νόριτς – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: Επιτέλους πειστική εμφάνιση από πλευράς Νόριτς που συνδυάστηκε με καλή νίκη, εντός έδρας με 3-1 εναντίον της Μπέρμιγχαμ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση από το πρώτο λεπτό και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο13ο λεπτό με σκόρερ τον συνήθη ύποπτο Πούκι. Στην συνέχεια δέχθηκαν γκολ στο 14ο λεπτό αλλά μπόρεσαν να σκοράρουν άλλα δύο τέρματα στο 22ο και 25ο καθαρίζοντας και ουσιαστικά το ματς. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Φάρκε με ρεκόρ 52-36 και 53 βαθμούς. Εκτός συνεχίζουν οι Κλόσε (μέσος) και Τέτι (μέσος).

Σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, η Σέφιλντ δέχθηκε απρόσμενη ήττα από την Σουόνσι με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους ήταν ο ΜακΜπέρνι στο 65ο λεπτό με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ουσιαστικά να μην δείχνει ποτέ αντίδραση στην αναμέτρηση. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Γουάιλντερ με ρεκόρ 46-29 και 50 βαθμούς.  Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του δανεικού από την Λίβερπουλ Γούντμπερν (μέσος).

Εκτίμηση: Δυνατή αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα παλέψουν μέχρι τέλους για μία θέση που θα οδηγήσει στον προβιβασμό. Η Νόριτς πέτυχε νίκη μετά από πολλές αγωνιστικές παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο ενώ στον αντίποδα η Σέφιλντ δέχθηκε ήττα με κατεβασμένα τα χέρια. Περιμένω αντίδραση από τους φιλοξενούμενους που πιστεύω είναι ικανοί να εκμεταλλευτούν τα πολλά αμυντικά κενά των γηπεδούχων και να βρουν σκοράρισμα. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έχουν επιθετικές αρετές με τον Πούκι να αποτελεί το γρανάζι μιας καλοκουρδισμένης μηχανής. Over 2.5 σε απόδοση 1.80.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Γουίγκαν: Κακή εντός έδρας ήττα για την Νότιγχαμ Φόρεστ από την Μπρίστολ Σίτι με 1-0. Οι γηπεδούχοι σε γενικές γραμμές ήταν ανταγωνιστικοί στην αναμέτρηση αλλά οι φιλοξενούμενοι κόντρα στην ροή του αγώνα μπόρεσαν και πέτυχαν το γκολ της νίκης με τον Ντιεντχίου στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ισπανού τεχνικού Καράνκα με ρεκόρ 39-32 και 39 βαθμούς. Παρόλο τις κακές τελευταίες εμφανίσεις της ομάδα οι παίκτες φαίνεται να στηρίζουν τον προπονητή. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Ήττα και για την Γουίγκαν, με το ίδιο σκορ στην έδρα της Σέφιλντ Γουέντζντεϊ. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν ποτέ διάθεση για να παίξουν μπάλα στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να δεχθούν 21 σουτ ένα εκ των οποίων ήταν και το νικητήριο γκολ του Φλέτσερ στο 62ο λεπτό. Στην 20η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Κούκ με ρεκόρ 28-41 και 29 βαθμούς. Εκτός οι Ρόμπινσον (μέσος) και Πάουελ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Πολύ ποιοτική ομάδα οι γηπεδούχοι, ο Καράνκα παίζει το τελευταίο του χαρτί. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι δεν πραγματοποιούν καθόλου ανταγωνιστική χρονιά φέτος με αποτέλεσμα να έχουν μείνει πολύ χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Πιστεύω ότι η Νότιγχαμ έχει όλα τα φόντα για να νικήσει καθώς έχει μία καλή επιθετική γραμμή που επιτέλους πρέπει να «ξεμπουκώσει». Άσσος σε απόδοση 2.12.

Ρόδεραμ – Λιντς: Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Ρόδεραμ απέναντι στην Μπρέντφορντ, εντός έδρας  με 4-2. Καθόλου καλή εμφάνιση από τους γηπεδούχους οι οποίοι αν και πέτυχαν δύο γκολ, δεν μπόρεσαν να καλύψουν τα αμυντικά τους κενά με αποτέλεσμα να δεχθούν πολλές ευκαιρίες που οδήγησαν σε πολλά γκολ. Στην 21η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Γουόρν με ρεκόρ 27-46 και 25 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Η νίκη απέναντι στην Ντέρμπι δεν έδωσε τα κατάλληλα εφόδια στην Λιντς να φανεί ανταγωνιστική και απέναντι στην Στόουκ με αποτέλεσμα να δεχθεί κακή εκτός έδρας ήττα με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση, δέχθηκαν δύο γκολ και κόκκινη κάρτα με τον Γιάνσον στο 76ο λεπτό. Δεν πατάει καλά τις τελευταίες αγωνιστικές η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα η οποία βρίσκεται όμως σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 47-30 και 54 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Πιστεύω ότι το ματς είναι στα μέτρα της Λιντς. Η Ρόδεραμ δεν αποτελεί ομάδα φόβητρο και σε καμία περίπτωση δεν φοβίζει η έδρα της το έμπειρο σύνολο του Βάσκου τεχνικού. Επομένως περιμένω εύκολη επικράτηση για τους φιλοξενούμενους με το διπλό να βρίσκεται στο τίμιο 1.70.

Στόουκ – Πρέστον: Φάνηκε η δουλειά του νέου τεχνικού για την Στόουκ η οποία πανηγύρισε νίκη μετά από πολλές αγωνιστικές, εντός έδρας εναντίον της πρωτοπόρου της βαθμολογίας Λιντς με 2-1. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα, κατάφεραν να βάλουν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Κλόυκας και Άλεν ενώ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα μετά την αποβολή του Γιάνσεν από πλευράς φιλοξενούμενων. Το γκολ του Αλιόσκι στο 94ο λεπτό της αναμέτρησης δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα. Στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Τζόουνς με ρεκόρ 33-35 και 38 βαθμούς. Εκτός ο Άφελαι (επιθετικός).

Πολύ σημαντική νίκη για την Πρέστον μετά από πάρα πολλές αγωνιστικές με το εμφατικό 4-1 στην έδρα της ποιοτικής ΚΠΡ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στην18η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Νέιλ με ρεκόρ 43-45 και 33 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση τον έχουν σαφώς οι γηπεδούχοι οι οποίοι έκαναν μία πολύ εμφατική εμφάνιση απέναντι σε μία σκληρή ομάδα όπως είναι αυτή το Μαρσέλο Μπιέλσα. Σημαντική εκτός έδρας νίκη και για την Πρέστον η οποία όμως προβληματίζει στο μεγαλύτερο μέρος του πρωταθλήματος. Θα πάω με την ποιότητα και επομένως με την νίκη των γηπεδούχων που πληρώνει σε απόδοση 1.93.