Championship (24/11): Κυριαρχούν τα γκολ

23/11/2018

Εξαιρετικά κύλησε η 17η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ όπου και σημειώσαμε το απόλυτο κάνοντας το 5/5.Επιστροφή στην αγωνιστική δράση με την 18η αγωνιστική να βρίσκεται σε εξέλιξη. Ακολουθεί ανάλυση των πέντε σημαντικότερων ματς του Σαββάτου με σκοπό άλλο ένα απόλυτο στις επιλογές μας. Πάμε να τις δούμε.

Λιντς – Μπρίστολ Σίτι: Ήττα «μαχαιριά» δέχθηκε η Λιντς από την Γουέστ Μπρομ εκτός έδρας με 4-1. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα η οποία κατάφερε να βρει το γκολ στο 92ο λεπτό. Επιθετικός μονόλογος από την ομάδα του Μουρ, δίκαια εν τέλει πήρε την νίκη. Στην 3η θέση πλέον του βαθμολογικού πίνακα οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 29-17 και 30 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Μπρίστολ Σίτι που αυτή την φορά έχασε με 1-0 στην έδρα της από την αδύναμη Πρέστον. Μοιρασμένο το ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν πραγματοποίησαν πολλές φάσεις. Η Πρέστον βρήκε το γκολ στο 35ο λεπτό με τον Ρόμπινσον κάτι που στο τέλος της έδωσε και την νίκη. Στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η Μπρίστολ Σίτι με ρεκόρ 20-19 και 22 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Πιστεύω θα δείξει καλά στοιχεία η Λιντς καθώς δεν γίνεται η ομάδα που ξεκίνησε εμφατικά τον Αύγουστο να δέχεται τόσο εύκολα τις ήττες. Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα είχε αρκετό χρόνο σε αυτή την διακοπή για να καλύψει τις αμυντικές αδυναμίες που είχε. Από την άλλη η Μπρίστον δεν αποτελεί ομάδα φόβητρο και θα παίξει χωρίς άγχος απέναντι σε έναν κατά πολύ ανώτερο αντίπαλο. Ο άσσος σε απόδοση 1.73 κρίνεται ικανοποιητικός και μπήκε στο παιχνίδι μου.

Σέφιλντ Γουέντζντεϊ – Ντέρμπι: Έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από την νίκη η Σέφιλντ Γουέντζντεϊ η οποία αυτή την φορά τουλάχιστον κέρδισε τον βαθμό της ισοπαλίας, εκτός έδρας, στο ντέρμπι της πόλης απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (0-0). Ήταν ένα δυναμικό ματς που κρίθηκε στην δύναμη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην διάρκεια του ματς, έχασαν και πέναντι με τον Μακγκόλντρικ στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον η Σέφιλντ Γουέντζντεϊ βρίσκεται στην 17η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 21-30 και 20 βαθμούς. Εκτός αποστολής ο Πάλμερ.

Ντροπιαστική εμφάνιση από την Ντέρμπι και ήττα εντός έδρας με 3-0 από την Άστον Βίλα. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις, στο δεύτερο όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις γραμμές τους και μπόρεσαν να βρουν τρία γκολ στα τελευταία 17 λεπτά της αναμέτρησης, πρώτα με τον Μαγκίν στο 74ο λεπτό έπειτα με τον Άμπραχαμ στο 78ο λεπτό ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 84ο λεπτό με τον Χούριχειν. Βρίσκεται ακόμα στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Πιο συγκεκριμένα βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-20 και 28 βαθμούς. Θα απουσιάσουν για ακόμα ένα παιχνίδι οι Όλσον, Μουντ και Έβανς.

Εκτίμηση: Θα ψάξει αντίδραση η Ντέρμπι καθώς έχει την ποιότητα απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν αποτελεί φόβητρο. Ασταθείς παρουσιάζονται μέχρι στιγμής οι γηπεδούχοι. Δεν παίζουν καλό ποδόσφαιρο και δικαιολογημένα έχουν μείνει για πολλές αγωνιστικές μακριά από τις νίκες. Υπάρχουν γκολ στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων, σύνολο τερμάτων 2-3 σε απόδοση 2.05.

Σουόνσι – Νόριτς: Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Σουόνσι  στην έδρα της Μπόλτον με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Μακέι στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση η Σουόνσι, κυριάρχησε καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης η φιλοξενούμενη ομάδα και τελικά πήρε τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς από μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα. Πλέον οι «Κύκνοι» βρίσκονται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-13 και 26 βαθμούς. Θα λείψει για ακόμα μία αγωνιστική ο Ναρσίνγκ.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Νόριτς εντός έδρας εναντίον την Μίλγουολ, σε ένα επεισοδιακό ματς που είχε εφτά γκολ (4-3). Πολλές οι αλλαγές του σκορ με τον Πούκι να λυτρώνει τελικά τους γηπεδούχους στο 92ο λεπτό χαρίζοντας στα «Καναρίνια» τους τρεις βαθμούς της νίκης. Σταθερά πρώτοι παραμένουν οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 28-20 και 33 βαθμούς. Συνεχίζουν εκτός οι Μακλίν, Μόρις, Πίντο και Τόμσον.

Εκτίμηση: Ομάδα με αμυντικό προσανατολισμό μπορεί να χαρακτηριστεί η Σούονσι που κοιτάει πρώτα να διαφυλάξει το μηδέν στην άμυνα της και μετέπειτα να βγει στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά η Νόριτς είναι ομάδα που βασίζεται και κερδίζει τα παιχνίδια της κυρίως μέσα από την επίθεση της. Αναμένω ανοιχτό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, υπάρχουν παίκτες ποιότητας και στους γηπεδούχους αλλά κυρίως στους φιλοξενούμενους. Over 2.5 σε απόδοση 2.02.

Στόουκ – ΚΠΡ: Η Στόουκ κράτησε το μηδέν στην άμυνα για τρίτη συνεχόμενη φορά και μπόρεσε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας σε μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή της Νότιγχαμ Φόρεστ (0-0). Το ματς ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, περισσότερο κοίταξαν να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα παρά να βγουν μπροστά επιθετικά. Στην 14η θέση της βαθμολογίας πλέον η Στόουκ με ρεκόρ 19-20 και 22 βαθμούς. Θα λείψουν για ακόμα μία αγωνιστική οι Αφελάι και Ινς.

Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται μέχρι στιγμής η ΚΠΡ η οποία κατάφερε να νικήσει την δυνατή ομάδα της Μπρέντφορντ με 3-2 εντός έδρας. Αν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ μόλις στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και μπόρεσαν να πετύχουν από το 50ο λεπτό μέχρι το 60ο λεπτό. Έτσι πλέον η ΚΠΡ έχει ξεφύγει αρκετά από τις θέσεις του υποβιβασμού και πλέον βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 18-22 και 26 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφότερες είναι ομάδες που παρουσιάζουν πολλά αμυντικά κενά αλλά έχουν επίθεση «φωτιά». Υπάρχει ποιότητα και στις δύο, αμφότερες χρειάζονται την νίκη για να συνεχίσουν να έχουν ελπίδες για πλέι οφ. Το GG σε απόδοση 1.91 θεωρείται αρκετά υψηλό και μπήκε στο παιχνίδι μου.

Χαλ – Νότιγχαμ Φόρεστ: Σε ένα επεισοδιακό ματς η Χαλ γνώρισε εκτός έδρας ισοπαλία με 3-3 εναντίον της Μπέρμιγχαμ. Βρέθηκε να χάνει ακόμα και με διαφορά τριών τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε όμως ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο πετυχαίνοντας τρία γκολ πραγματοποιώντας την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα και ισοφάρισαν στο 84ο λεπτό με τον Άνταμς. Στην 22η θέση της βαθμολογίας η Χαλ με ρεκόρ 16-24 και 16 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Κόλλησε στο μηδέν η Νότιγχαμ στην έδρα της εναντίον της Στόουκ σε ένα ματς όπου δεν είχε γκολ. Δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση οι γηπεδούχοι και δίκαια δεν πέτυχαν κάποιο γκολ στην αναμέτρηση καθώς φοβήθηκαν το ματς περισσότερο από όσο έπρεπε απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρουσιάζεται αδύναμος φέτος και ειδικά όταν αγωνίζεται μακριά από την έδρα του. Στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η Νότιγχαμ με ρεκόρ 23-16 και 27 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφότερες δεν προέρχονται από πειστικές εμφανίσεις και αυτό είναι κάτι που προβληματίζει έντονα τους οπαδούς των δύο ομάδων. Είναι ομάδες που κοιτάνε πρώτα την αμυντική τους γραμμή και έπειτα προσπαθούν να βγουν μπροστά επιθετικά. Σημαντική η προσθήκη του Ανσαριφάρντ για τους φιλοξενούμενους. Αναμένω κλειστό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, Under 2.5 σε απόδοση 1.70.