Championship (24/10): Με στήριγμα την Νότιγχαμ

23/10/2018

Λιντς – Ίπσουιτς: Συνεχίζει τις κακές εμφανίσεις η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα. Αυτή την φορά έχασε στην έδρα της Μπλάκμπερν με 2-1. Το ημίχρονο έκλεισε με πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες και με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 1-1. Στο δεύτερο η Μπλάκμπερν έδειξε περισσότερη θέληση και τελικά πέτυχε γκολ στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης παίρνοντας τελικά την νίκη. Η Λινς βρίσκεται πλέον στην 4η θέση με ρεκόρ 23-11 και 23 βαθμούς. Εκτός οι Μπάμφορντ και Ντάγκλας.

Ήττα και για την Ίπσουιτς εντός έδρας από την ΚΠΡ με 0-2. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μόλις τρία σουτ εκ των οποίων μόλις το ένα στον στόχο. Δίκαια ηττήθηκαν, θα μπορούσαν να είχαν δεχθεί ακόμα περισσότερα γκολ. Βρίσκονται ακόμα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-20 και 9 μόλις βαθμούς. Μοναδικός απών ο Γουόλτερς.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν παρουσιάζει καλό αγωνιστικό προφίλ με την φιλοξενούμενη ομάδα να βρίσκεται ήδη από νωρίς πολύ κοντά στον υποβιβασμό. Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα πιστεύω ότι θα πιέσει τον αντίπαλο σε όλο το γήπεδο και δεν αποκλείεται η Λιντς να πετύχει πολλά γκολ. Over 2.5 σε απόδοση 1.77.

Μπρίστολ Σίτι – Χαλ: Νίκη μετά από 5 ανεπιτυχή αποτελέσματα για την Μπρίστολ Σίτι που ήρθε στην έδρα της Μπρέντφορντ με 1-0. Σε ένα ισορροπημένο ματς, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ελεύθερους χώρους στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα να πετύχουν το νικητήριο γκολ στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης. Βρίσκονται αρκετά χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και πιο συγκεκριμένα στην 10η θέση με ρεκόρ 17-14 και 19 βαθμούς. Πολλά τα προβλήματα τραυματισμών με πιο σημαντικά αυτά των Κάλας και Εισά.

Συνεχίζει τις κακές εμφανίσεις η Χαλ που αυτή την φορά αρκέστηκε στην εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Πρέστον με 1-1. Σκόρερ των γηπεδούχων με πέναλτι ο Μπόουεν στο 85ο λεπτό για να έρθει η απάντηση των φιλοξενούμενων στο τελευταίο λεπτό και πιο συγκεκριμένα στο 93με σκόρερ τον Μούιτ. Στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας η Χαλ με ρεκόρ 11-20 και 9 βαθμούς. Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών.

Σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Μπρίστολ καθώς μετά τους τρεις βαθμούς που απέσπασε στο προηγούμενο ματς ελπίζει για ανάλογη συνέχεια. Από την άλλη δέχεται συνεχώς γκολ η Χαλ. Αναμένω ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες. Σύνολο τερμάτων 2-3 σε απόδοση διπλασιασμού.

Πρέστον – Μπρέντφορντ:  Εκεί όπου όλα έμοιαζαν χαμένα ήρθε ο Μούιτ στο 93’ με όμορφο γκολ για να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Χαλ (1-1). Μοιρασμένο το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, καμία από τις δύο δεν άξιζε την νίκη. Έπειτα και από αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι πλέον βρίσκονται στην 21η θέση με ρεκόρ 19-25 και μόλις 10 βαθμούς. Θα απουσιάσουν οι Χάροπ και Γουντς.

Αν και ξεκίνησε δυναμικά στην αρχή του πρωταθλήματος η Μπρέντφορντ πλέον δεν θυμίζει σε τίποτα εκείνη την ομάδα. Έμεινε για 7ο παιχνίδι χωρίς νίκη και μάλιστα αυτή την φορά έχασε εντός έδρας από την Μπρίστολ Σίτι με σκορ 0-1. Όλα κατέρρευσαν έπειτα από την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Μεμφάμ στο 65ο λεπτό. Πλέον η Μπρέντφορντ βρίσκεται στην 12η θέση του πρωταθλήματος με ρεκόρ 20-15 και 18 βαθμούς. Μοναδικός απών ο Μέμφαμ  λόγω κόκκινης κάρτας.

Και οι δύο ομάδες αρέσκονται σε ένα παιχνίδι γρήγορων αντεπιθέσεων. Επίσης αμφότερες όμως έχουν και πολλά αμυντικά κενά τα οποία οι αντίπαλοι μπορούν να εκμεταλλευτούν. Μία ενδεχόμενη νίκη θα έδινε βαθμολογική ανάσα στην Πρέστον για την προσπάθεια που κάνει να μείνει κατηγορία ενώ μία νίκη για την Μπρέντφορντ θα έδινε έξτρα κίνητρο για κατάκτηση μίας εκ των θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφ. Θα κυνηγήσουν το ματς τόσο οι φιλοξενούμενοι όσο και οι γηπεδούχοι και πιστεύω θα υπάρξουν γκολ. GG σε απόδοση 1.61.

Γουέστ Μπρομ – Ντέρμπι: Ηττήθηκε σε μία δύσκολη έδρα -όπως είναι αυτή της Γουίγκαν- η Γουέστ Μπρομ με σκορ 1-0 έπειτα από γκολ του Γουίντας στο 74ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είναι η αλήθεια δεν κυνήγησαν τον ματς και το κυριότερο δεν έδειξαν θέληση για την νίκη. Πλέον βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-18 και 20 βαθμούς. Παραμένουν η ομάδα με την καλύτερη επιθετική γραμμή του πρωταθλήματος. Μοναδικός απών ο Λίβερμορ λόγω κόκκινης κάρτας.

Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά νίκησε η Ντέρμπι εντός έδρας με 2-1 την δυνατή ομάδα της Σέφιλντ. Σκόρερ των τερμάτων για τους γηπεδούχους ο Μπράισον και ο Μάριοτ. Έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο οι δύο ομάδες. Για μία ακόμα αγωνιστική δέχθηκε γκολ η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Στην 5η θέση πλέον η Ντέρμπι με ρεκόρ 17-14 και 21 βαθμούς. Απών από το επόμενο ματς ο Έβανς.

Πολύ δυνατό ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα παλέψουν μέχρι τέλους για την πολυπόθητη επιστροφή στα «μεγάλα σαλόνια» της Πρέμιερ. Άκρως επιθετική ομάδα η Γουέστ Μπρομ, αμυντικά κενά για την Ντέρμπι. Σύνολο τερμάτων 2-3 σε απόδοση 2.05.

Μπόλτον – Νότιγχαμ Φόρεστ: Άλλη μία ανεπιτυχής έξοδος για την Μπόλτον. Ισοπαλία στην έδρα της Ρόδεραμ με 1-1 σε ένα ματς όπου οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν και σε πέναλτι στο 48ο λεπτό. Έτσι η Μπόλτον συμπλήρωσε εννιά ματς στα οποία έχει μόνο μία νίκη και έτσι πλησιάζει όλο και πιο κοντά στην επικίνδυνη ζώνη. Βρίσκεται στην 18η θέση με ρεκόρ 11-16 και 16 βαθμούς. Μοναδικός απών ο Αμεόμπι.

Νέα ήττα για την ομάδα της Νότιγχαμ καθώς έχασε εντός έδρας με σκορ 1-2 από την φορμαρισμένη Νόριτς. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον επίσης φορμαρισμένο Γκράμπαν δεν μπόρεσαν να κρατήσουν ποτέ το υπέρ τους αποτέλεσμα και έτσι δέχθηκαν δύο εύκολα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με σκόρερ τον Κλόσε. Βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-15 και 19 βαθμούς. Εκτός οι Μπιράμ και  Φιγκερέιντο.

Σε καλύτερη κατάσταση βρίσκεται την δεδομένη χρονική στιγμή η Νότιγχαμ καθώς πέρα από την νέα εντός έδρας ήττα πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις πριν την διακοπή για την εθνικές. Από την άλλη πλευρά σε κρίση βρίσκεται η Μπόλτον που δεν μπορεί να βρει τον τρόπο για να οδηγηθεί σε νίκη. Θα στηρίξω τους φιλοξενούμενους καθώς η ποιότητα στο ρόστερ ξεχυλίζει. Διπλό σε απόδοση 2.25.