Championship (23/10): Όρεξη για γκολ

22/10/2018

ΚΠΡ – Σέφιλντ Γουέντζντεϊ: Μεγάλη νίκη για την ομάδα της ΚΠΡ στην έδρα της Ίπσουιτς με 2-0. Καθάρισαν από νωρίς το ματς οι φιλοξενούμενοι αφού ήδη από το πρώτο ημίχρονο προηγούνταν με δύο γκολ διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό και έτσι έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό από μία όμως αδύναμη ομάδα. Οι γηπεδούχοι πλέον βρίσκονται στην 16η θέση με ρεκόρ 11-19 και 17 βαθμούς. Μοναδική απουσία αυτή του Σοντίπο.

Επιστροφή στα ανεπιτυχή αποτελέσματα μετά από τέσσερις αγωνιστικές για την Σέφιλντ η οποία έχασε εντός έδρας από την ανώτερη Μίντλεσμπρο με 1-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τους γηπεδούχους απλά να μειώνουν το σκορ στο 82ο λεπτό. Έπεσε βαθμολογικά η Σέφιλντ καθώς πλέον βρίσκεται στην 11η θέση με ρεκόρ 20-20 και 19 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι παρέμεινε αήττητη η ΚΠΡ που έχει χτίσει ένα καλό σερί ανεβαίνοντας βαθμολογικά. Από την άλλη πλευρά πληγωμένη θα ταξιδέψει η Σέφιλντ η οποία έχασε από έναν ανώτερο αντίπαλο. Καλύτερη ποιοτικά η Σέφιλντ, με την βοήθεια του κόσμου η ΚΠΡ. Πιστεύω θα πετύχουν γκολ αμφότερες, GG σε απόδοση 1.83.

Μίλγουολ – Γουίγκαν: Ήττα για την κατώτερη των περιστάσεων Μίλγουολ στην έδρα της Ρέντινγκ με τελικό σκορ 3-1. Ισοφάρισαν προσωρινά οι φιλοξενούμενοι στο 34ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ πριν την λήξη του ημιχρόνου. Το 3ο γκολ της Ρέντινγκ στο 86ο λεπτό ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα αφού η Μίλγουολ δεν απείλησε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Τα «Λιοντάρια» πλέον βρίσκονται  μέσα στην επικίνδυνη ζώνη και πιο συγκεκριμένα στην 22η θέση με ρεκόρ 14-22 και 10 πόντους. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Παλικαρίσια νίκη για την Γουίγκαν εντός έδρας απέναντι στην ποιοτική ομάδα της Γουέστ Μπρομ με 1-0. Είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων οι γηπεδούχοι οι οποίοι δεν άφησαν τον αντίπαλο να πραγματοποιήσει ουσιαστική φάση σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Το γκολ επιτεύχθηκε στο 74ο λεπτό έπειτα από όμορφη ενέργεια του Γουίντας. Η κόκκινη κάρτα του Λίβερμορ για την Γουέστ μΠρομ στο 84ο λεπτό απλούστευσε τα πράγματα και άνοιξε τον δρόμο για την νίκη των γηπεδούχων. Ανέβηκε βαθμολογικά η Γουίγκαν που βρίσκεται στην 8η θέση με ρεκόρ 15-16 και 20 πόντους. Απόντες οι Μάσει και Γκίμπσον.

Το μομέντουμ την δεδομένη χρονική στιγμή ευνοεί τους γηπεδούχους καθώς έρχονται από μία πολύ μεγάλη νίκη ψυχολογίας. Από την άλλη πλευρά δεν μπορούν να πάρουν νίκη οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι άμα δεν αλλάξουν ορισμένα πράγματα θα κινδυνεύσουν ακόμα και με υποβιβασμό. Υπάρχει ποιότητα στους φιλοξενούμενους, διπλό σε απόδοση 3.40.

Μίντλεσμπρο – Ρόδεραμ: Επιστροφή στις νίκες για την Μίντλεσμπρο η οποία νίκησε στην έδρα της Σέφιλντ Γουέντζντεϊ με 2-1. Σκόραραν για ένα ακόμα ματς οι Μπέσιτς και Ασομπαλόνγκα ενώ το γκολ του Ριτς στο 82ο λεπτό δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα. Στην 1η θέση φιγουράρουν πλέον οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 16-7 και 25 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Έμεινε για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τις νίκες η Ρόδεραμ. Αυτή την φορά απέσπασε εντός έδρας ισοπαλία απέναντι στην Μπόλτον με σκορ 1-1. Αν και προηγήθηκε στο 56ο λεπτό, δέχθηκε εν τέλει την ισοφάριση μετά από σουτ του Ντόλτζε στο 84ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, και πιο συγκεκριμένα στην 20η θέση με ρεκόρ 10-20 και 12 βαθμούς. Δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Υπάρχει διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες καθώς έχουν διαφορετικούς στόχους. Από την μία η Μίντλεσμπρο βρίσκεται στην κορυφή και θέλει να κλειδώσει την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια και από την άλλη η Ρόδεραμ θέλει να εξασφαλίσει από νωρίς την παραμονή της στην κατηγορία. Δυσκολεύεται επιθετικά η Ρόδεραμ ενώ η Μίντλεσμπρο έχει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος. NG σε απόδοση 1.70.

Μπέρμιγχαμ – Ρέντινγκ: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα της Μπέρμιγχαμ αυτή την φορά στην έδρα της δύσκολης Στόουκ με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Αμπρέου στο 81ο λεπτό ο οποίος έδωσε και συνέχεια στο αήττητο σερί εννιά αγώνων που έχει η ομάδα. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 14η θέση με ρεκόρ 14-12 και 17 βαθμούς. Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι Βέισελ και Ντέιβις.

Νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές για την ομάδα της Ρέντινγκ. Έγινε με εμφατικό τρόπο εντός έδρας με σκορ 3-1 εναντίον της Μίγλουολ. Η Μίλγουολ στάθηκε καλύτερα στο ματς όμως ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν 4 σουτ στον στόχο εκ των οποίων τα τρία να πηγαίνουν στο δίχτυ της εστίας. Η Ρέντινγκ πλέον βρίσκεται στην 19η θέση με ρεκόρ 18-21 και 12 βαθμούς. Θα απουσιάσουν οι Μπόντβαρσον και Εζατολάχι.

Η παράδοση ευνοεί τους γηπεδούχους  αλλά και οι δύο ομάδες προέρχονται από νίκες οπότε σαφώς είναι σε καλή ψυχολογία αμφότερες. Αν και οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 3-1 δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνιση τους. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το αήττητο τους παίζοντας καλύτερη μπάλα από τον αντίπαλο για αυτό και θα τους στηρίξω για ακόμα μία φορά. Άσσος σε απόδοση 1.80.

Νόριτς – Άστον Βίλα: Σημαντική εκτός έδρας νίκη απέσπασε η Νόριτς στην έδρα της Νότιγχαμ μ ε σκορ 2-1. Μάλιστα η νίκη ήρθε και με ανατροπή μετά από γκολ του φορμαρισμένου Κλόσε στο 60ο και στο 84ο λεπτό. Η Νόριτς πλέον βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μακριά από την κορυφή και πιο συγκεκριμένα βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-16 και 21 βαθμούς. Θα λείψουν οι Μακλίν και Χάνλει.

Μαζί με την αλλαγή προπονητή ήρθε και η νίκη για την Άστον Βίλα, εντός έδρας με 1-0 απέναντι στην αδύναμη φέτος Σουόνσι. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος στο 8ο λεπτό ο δανεικός από την Τσέλσι Άμπραχαμ. Η Άστον Βίλα έπαιξε περισσότερο για να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα παρά για να κυνηγήσει τους τρεις βαθμούς. Πλέον βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-20 και 18 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Καλύτερο ποδόσφαιρο μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα παίζει η Νόριτς σε σύγκριση πάντα με την ανέτοιμη Άστον Βίλα που μόλις την προηγούμενη εβδομάδα άλλαξε προπονητή. Περιμένω ένα ανοιχτό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, GG σε απόδοση 1.75.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Στόουκ: Έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες νίκες ήρθε και η ήττα για την ομάδα της Σέφιλντ. Έχασε με 2-1 στην έδρα της Ντέρμπι από την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Ήταν ένα μοιρασμένο ματς, πλήγωσε τους φιλοξενούμενους το γκολ του Μάριοτ στο 77ο λεπτό. Έπειτα και από αυτό το αποτέλεσμα η Σέφιλντ βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-15 και 25 βαθμούς. Απών για ακόμα μία αγωνιστική ο Γούντμπερν.

Κακή εμφάνιση από την ομάδα της Στόουκ και δίκαια εν τέλει ήττα εντός έδρας από την ομάδα της Μπέρμιγχαμ. Σε «ρηχά νερά» η επιθετική γραμμή των «Πότερς», τους πλήγωσε το γκολ του Αμπρέου στο δεύτερο ημίχρονο. Στην 17η θέση η Στόουκ με ρεκόρ 17-19 και μόλις 16 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Αμφότερες επιθετικές ομάδες η Σέφιλντ έχει την ποιότητα για να ξανανέβει στην κορυφή. Από την άλλη αλλιώς περίμεναν την σεζόν οι οπαδοί της Στόουκ αι αλλιώς εν τέλει ήρθαν τα πράγματα για την ομάδα του Ρόβετ. Βρίσκονται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη οι φιλοξενούμενοι και πρέπει να αντιδράσουν στα ματς που έρχονται. GG σε απόδοση 1.70.