Championship (22/12): Όλα για τη νίκη

21/12/2018

Σε κανονική ροή βρίσκεται η Τσάμπιονσιπ με την 23η αγωνιστική να βρίσκεται σε εξέλιξη. Ακολουθεί ανάλυση των τεσσάρων σημαντικότερων αναμετρήσεων.

Μπλάκμπερν – Νόριτς: Έμεινε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τις νίκες η Μπλάκμπερν καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, εντός έδρας εναντίον της Μπέρμιγχαμ. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν την νίκη στα «χέρια»  τους καθώς νικούσαν με δύο γκολ διαφορά μέχρι το 78ο λεπτό. Στην συνέχεια η ομάδα του Μόουμπρει αυτοκτόνησε, δέχθηκε δύο γκολ σε 2 λεπτά με αποτέλεσμα να πάρει μονό τον ένα βαθμό της ισοπαλίας. Στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα η Μπλάκμπερν με ρεκόρ 29-33 και 31 βαθμούς. Θα απουσιάσουν για ακόμα μία αγωνιστική οι Μπενέτ (στόπερ), Σάμουελ (επιθετικός) και Γκλάντουγουιν (μέσος).

«Αυτοκτόνησε» στην έδρα της Μπρίστολ η Νόριτς και έτσι αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν στην αναμέτρηση στην συνέχεια δέχθηκαν την ανατροπή στο 53ο λεπτό. Το μόνο που τελικά κατάφεραν οι παίκτες της Νόριτς ήταν να ισοφαρίσουν στο 78ο λεπτό. «Πλήρωσε» την γκέλα η ομάδα του Φάρκε καθώς έπεσε στην 2η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 40-26 και 44 βαθμούς. Εκτός οι Μόρις (επιθετικός) και Τόμσον (μέσος).

Εκτίμηση: Ποιοτική ομάδα οι φιλοξενούμενοι πιστεύω δεν θα πραγματοποιήσουν άλλη μία γκέλα καθώς ο σημερινός αντίπαλος είναι στα «μέτρα» τους. Υπάρχει ποιότητα στην Νόριτς με τον επιθετικό Πούκι να πραγματοποιεί εξαιρετική σεζόν μέχρι στιγμής. Διπλό σε απόδοση 2.40.

Ντέρμπι – Μπρίστολ Σίτι: «Κόλλησε» στο μηδέν η Ντέρμπι στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Νότιγχαμ Φόρεστ με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν «δίχτυα» και εν τέλει να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας. Ματς χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, οι δύο ομάδεν προστάτεψαν την εστία τους χωρίς να μπορέσουν ποτέ να γίνουν απειλητικοί. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ με ρεκόρ 31-24 και 38 βαθμούς. Εκτός για τους γηπεδούχους ο Τζόνσον (μπακ) ο οποίος συμπλήρωσε κίτρινες κάρτες, εκτός και οι Ντέιβις (μέσος) και Όλσον (μέσος).

Σημαντική ισοπαλία απέσπασε η Μπρίστολ Σίτι, εντός έδρας απέναντι την πρωτοπόρο Νόριτς με 2-2. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή μπάλα, ήταν ορεξάτοι επιθετικά αλλά τους πρόδωσαν τα αμυντικά τους κενά για ακόμα μία αγωνιστική. Πλέον η ομάδα του Τζόνσον βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-26 και 30 βαθμούς. Εκτός οι Γουέμπστερ (μέσος) και Σμιθ (στόπερ).

Εκτίμηση: Υπάρχει ποιότητα στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ. Οι γηπεδούχοι παίζουν εξαιρετικά εντός έδρας με συνέπεια να παραμένουν αήττητοι για δέκα παιχνίδια στο γήπεδο τους. Από την άλλη πλευρά ανακάμπτει η ομάδα του Τζόνσον, δείχνει καλά στοιχεία και όλοι ελπίζουν για την κατάκτηση μίας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ. Θα στηρίξω τους γηπεδούχους παρόλα αυτά καθώς αποτελούν ένα πιο έμπειρο και ταλαντούχο σύνολο το οποίο παρουσιάζει σταθερότητα. Άσσος σε απόδοση 2.05.

Ρόδεραμ – Γουέστ Μπρομ: Έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος η Ρόδεραμ στην εντός έδρας αναμέτρηση εναντίον της Ρέντινγκ (1-1). Σκόρερ του τέρματος για τους γηπεδούχους ο Μάτοκ στο 90ο λεπτό. Στην 20η θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Γουάρν με ρεκόρ 22-33 και 22 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι έχουν να πανηγυρίσουν νίκη έξι αγωνιστικές. Εκτός οι Βέισελ (μέσος) και Πότερ (στόπερ).

Αγχωτική νίκη για την Γούεστ Μπρομ, με 2-1 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Το σκορ άνοιξαν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι με τον ΜακΓκόλντρικ στο 13ο λεπτό ωστόσο οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε ολοκληρωτική ανατροπή στο 76ο λεπτό με γκολ του Γκιμπς. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η ομάδα του Μουρ, με ρεκόρ 46-31 και 39 βαθμούς. Θα λείψουν οι Μπάρτλει (μέσος) και Μόρισον (μέσος).

Εκτίμηση: Υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση και αυτό είναι η Γουέστ Μπρομ. Η ομάδα του Μουρ παίζει φέτος όμορφο και επιθετικό ποδόσφαιρο και πιστεύω θα μπορέσει να περάσει εύκολα από την έδρα ενός αντιπάλου ο οποίος φέτος δέχεται πολλά γκολ χωρίς να μπορέσει να δείξει αντίδραση. Διπλό σε απόδοση 1.80.

Στόουκ – Μίλγουολ: Έμεινε αήττητη για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι η Στόουκ, παίρνοντας πολύ σημαντικό βαθμό στην έδρα της σκληροτράχηλης Άστον Βίλα με 2-2. Πολύ καλή εμφάνιση από τους παίκτες του Ρόγουετ, η ομάδα πλέον από τις τελευταίες θέσεις βρίσκεται κοντά στην κατάληψη μίας εξ αυτών που οδηγεί στα πλέι οφ καθώς πλέον οι γηπεδούχοι είναι στο -5 από την 6η θέση. Πιο συγκεκριμένα βρίσκονται στην 11η θέση με ρεκόρ 29-27 και 31 βαθμούς. Μοναδικός απών ο τραυματίας Αφελάι (επιθετικός).

Συνεχίζει την πτωτική της πορεία η Μίλγουολ. Έμεινε μακριά από τις νίκες για μία ακόμα αγωνιστική. Πιο συγκεκριμένα έχασε στην έδρα της Πρέστον με 3-2. Πολλά τα αμυντικά κενά για ακόμα μία φορά. Δυσκολεύουν τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους καθώς πλέον βρίσκονται στην 22η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-38 και μόλις 19 βαθμούς. Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του Γουίλιαμς (στόπερ).

Εκτίμηση: Δεν θα αντιμετωπίσει δυσκολίες στην αναμέτρηση η Στόουκ. Οι γηπεδούχοι έχουν την ποιότητα για να νικήσουν εύκολα έναν αντίπαλο που παραπαίει τον τελευταίο καιρό μένοντας χωρίς νίκη για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι. Περιμένω γκολ στην αναμέτρηση καθώς οι φιλοξενούμενοι στα μετόπισθεν είναι ιδιαιτέρως προβληματικοί. Over 2.5 σε απόδοση 1.95.