Championship (15/12):Τελικά αποτελέσματα για όλα τα γούστα

14/12/2018

Σε εξέλιξη βρίσκεται η Τσάμπιονσιπ. Βρισκόμαστε στην 22η αγωνιστική και η μελέτη έβγαλε τέσσερα σημεία. Πάμε να τα δούμε.

Άστον Βίλα – Στόουκ: Σημαντική εκτός έδρας ισοπαλία κατάφερε να αποσπάσει στην έδρα της Γούεστ Μπρομ η Άστον Βίλα με τελικό σκορ το 2-2. Οι δύο ομάδες μπήκαν ανοιχτά στο παιχνίδι, έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο ενώ οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να φεύγουν με πικρία για τον βαθμό της ισοπαλίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ελ Γκαζί ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Σμιθ με ρεκόρ 41-32 και 32 πόντους. Εκτός συνεχίζουν οι Αντομά (μέσος) και Μπγιάναρσον (μέσος).

Έμεινε για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη η Στόουκ και μάλιστα αυτή την φορά κατάφερε να πανηγυρίσει σημαντική εντός έδρας νίκη απέναντι στην αδύναμη Ίπσουιτς με 2-0. Έτσι η ομάδα του Ρόγουετ από εκεί που βρισκόταν στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, πλέον βρίσκεται μία ανάσα πριν από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Πιο συγκεκριμένα οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-25 και 30 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι Ετέμπο (επιθετικός) και Αφελάι (επιθετικός).

Εκτίμηση: Δυνατή αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα κυνηγήσουν μέχρι τέλους μία από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Αμφότερες βρίσκονται σε καλό μομέντουμ, αποδίδουν καλό ποδόσφαιρο αλλά έχουν και πολλά αμυντικά προβλήματα. Δυνατό σημείο των δύο ομάδων είναι η επίθεση για αυτό και εμείς θα κάνουμε παιχνίδι με τα γκολ βασισμένοι και στην κακή αμυντική λειτουργία αμφοτέρων. Over 2.5 σε απόδοση 1.75.

ΚΠΡ – Μίντλεσμπρο: Δεύτερη συνεχόμενη κακή εμφάνιση από την ΚΠΡ, δεύτερη συνεχόμενη ήττα αυτή την φορά στην έδρα της ποιοτικής Λιντς με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν στην αναμέτρηση δεν μπόρεσαν να φανούν ποτέ ανταγωνιστικοί και έτσι γνώρισαν μία δίκαιη μέσα σε γενικές γραμμές ήττα. Πλέον η ομάδα του ΜακΚλάρεν βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-31 και 28 βαθμούς. Μοναδικός απών της αναμέτρησης ο Σοντίπο (μέσος).

Άρχισε να κάνει «κοιλιά» η Μίντλεσμπρο καθώς παρέμεινε χωρίς νίκη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Αυτή την φορά έφερε εντός έδρας ισοπαλία απέναντι στην όχι και τόσο ποιοτική Μπλάκμπερν με 1-1. Μοιραίος της αναμέτρησης ο Μπέσιτς ο οποίος άλλαξε τις ισορροπίες του ματς στο 21ο λεπτό δεχόμενος την κόκκινη κάρτα. «Κατρακύλησε» στην 6η θέση η ομάδα του Πούλις με ρεκόρ 23-14 και 36 βαθμούς. Εκτός ο τιμωρημένος Πούλις (μέσος), τραυματίες οι Φράι (στόπερ) και Γεστέρντε (επιθετικός).

Εκτίμηση: Από την μία βρίσκεται η ΚΠΡ που άρχισε να βγάζει στο γήπεδο τον παλιό κακό της εαυτό και από την άλλη πλευρά η Μίντλεσμπρο που δε θυμίζει σε τίποτα την αμυντική χημεία που είχε καθώς έχει δεχθεί έξι γκολ τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές. Θα παλέψουν για την νίκη οι δύο ομάδες, η προϊστορία ευνοεί τους φιλοξενούμενους που μετράνε τέσσερις νίκες στις τελευταίες πέντε αναμετρήσεις. Έχει την ποιότητα η ομάδα του Πούλις για να πάρει τους τρείς βαθμούς από την αναμέτρηση. Διπλό σε απόδοση 2.65.

Σουόνσι – Σέφιλντ Γουέντζντεϊ: Νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες για την Σουόνσι. Την πέτυχε στην έδρα της δυνατής Μπρέντφορντ με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 3-0 στο σκορ μόλις στο 27ο λεπτό. Στην συνέχεια έδειξαν δείγματα κόπωσης, δέχθηκαν δύο γκολ αλλά εν τέλει αυτό δεν τους κόστισε αφού έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από μία πολύ δύσκολη έδρα. Στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα η Σουόνσι με ρεκόρ 25-23 και 29 βαθμούς. Εκτός ο Τζέιμς (μέσος), αμφίβολοι οι Κάρολ (αμυντικός) και Ναρσίνγκ (επιθετικός).

Σημαντική ισοπαλία μπόρεσε να πάρει η Σέφιλντ Γουέντζντεϊ, εντός έδρας εναντίον της Ρόδεραμ με 2-2. Το ματς ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες επομένως και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα ήταν η ισοπαλία. Πλέον η ομάδα του Λούχουκα βρίσκεται στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-38 και 24 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Υπάρχει φαβορί στην αναμέτρηση και αυτό είναι η Σουόνσι. Έχει το ρόστερ και την ποιότητα για να «καθαρίσει» από νωρίς αυτή την αναμέτρηση απέναντι στην Σέφιλντ η οποία δέχεται πολύ εύκολα γκολ. Άσσος σε απόδοση 1.76.

Μπρίστολ Σίτι – Νόριτς: Έμεινε αήττητη για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι η Μπρίστολ Σίτι καθώς κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη στην έδρα της Μπέρμιγχαμ με 1-0. Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις και η Μπρίστολ βρήκε το γκολ στο 63ο λεπτό με τον Ντιεντχίου. Στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Τζόνσον με ρεκόρ 25-24 και 29 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Πολύ καλή εμφάνιση από την Νόριτς και νίκη στο 92’ με 3-2, εντός έδρας απέναντι στην επικίνδυνη Μπόλτον. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με έως και δύο γκολ στο 59ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν ρυθμό, έβαλαν δύο γκολ μέχρι το 88ο λεπτό αλλά κάπου εκεί έπιασε δουλειά ο εκπληκτικός φέτος φορ Πούκι που με δικό του γκολ στο 92ο λεπτό χάρισε την νίκη στα «Καναρίνια». Παραμένει στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Φαρκ με ρεκόρ 38-24 και 43 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν οι Λέιτνερ (μέσος), Μόρις (μέσος) και Τόμσον (αμυντικός).

Εκτίμηση: Εκεί που όλα δείχνουν ότι η Νόριτς θα πραγματοποιήσει γκέλα, πάντα βρίσκει την λύση στο τέλος και παίρνει σημαντικές νίκες. Έχει όλα τα φόντα για να είναι πρώτη στην βαθμολογία και συνεπώς να πάρει την πρόκριση. Από την άλλη πλευρά η Μπρίστολ παρουσιάζεται ναι μεν καλή κάτω από τις οδηγίες του Τζόνσον αλλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να ανταγωνιστεί την δυνατή ομάδα των «Καναρινιών». Διπλό σε απόδοση 2.60.