Championship (12/02): Με την ποιότητα της Μπέρμιγχαμ

11/02/2019

Εμβόλιμη αγωνιστική έχει το πρόγραμμα της Championship καθώς οι ομάδες της Αγγλίας μπαίνουν στην 32η στροφή του πρωταθλήματος. Ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων.

Μπέρμιγχαμ - Μπόλτον: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ανεβασμένη Μπέρμιγχαμ που αυτή την φορά πήρε τους τρεις βαθμούς στην έδρα της ΚΠΡ με το τελικό 3-4. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να είναι μπροστά με 4-0 μόλις στο 42ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν απαντήσεις και λίγο έλειψαν να κάνουν και μία μοναδική ανατροπή. Στην 8η θέση πλέον η ομάδα του Μονκ με ρεκόρ 49-39 και 46 βαθμούς. Εκτός ο Ρόμπερτς (μέσος).

Κακή πορεία πραγματοποιεί η Μπόλτον που έμεινε για 6ο παιχνίδι μακριά από τις νίκες χάνοντας αυτή την φορά με 2-1, εντός έδρας από την Πρέστον. Πολλά τα αμυντικά κενά για τους γηπεδούχους για ακόμα μία αγωνιστική, δεν φαίνεται ότι θα διορθωθούν στο άμεσο τουλάχιστον μέλλον τα πράγματα. Στην προτελευταία θέση πλέον η ομάδα του Πάρκινσον με ρεκόρ 20-47 και 23 βαθμούς. Εκτός οι Κόνιλ (μέσος) και Γουίλιαμς (στόπερ).

Εκτίμηση: Υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση και αυτό δεν θα μπορούσε να είναι άλλο εκτός από την ομάδα της Μπέρμιγχαμ. Οι γηπεδούχοι πραγματοποιούν καλή πορεία γενικότερα στο πρωτάθλημα, έχουν ως στόχο τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ και δεν πιστεύω ότι η αδύναμη Μπόλτον θα μπορέσει να τους σταθεί εμπόδιο. Άσος & Over 1.5 σε απόδοση 1.80.

Χαλ - Ρόδεραμ: Δεν έκανε καθόλου καλό παιχνίδι και έτσι η Χαλ δίκαια δέχθηκε την ήττα στην έδρα της Ντέρμπι με 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι, δεν άφησαν ελεύθερους χώρους και έτσι πήραν μία άνετη νίκη. Πλέον η ομάδα του Άντκινς έπεσε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 43-40 και 43 βαθμούς. Εκτός Ντε Βάις (μέσος), Μαζούχ (επιθετικός) και Τόραλ (μέσος).

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την ομάδα της Ρόδεραμ, εντός έδρας απέναντι στην Γουίγκαν με 1-1. Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 28ο λεπτό με γκολ του Ρόμπερτσο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση τέσσερα λεπτά αργότερα με γκολ του Γουίντας που εν τέλει καθόρισε και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Στην 21η θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Γουάρν με ρεκόρ 29-49 και 27 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Ελπίζει η Χαλ για πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης καθώς απέχει μόλις εφτά βαθμούς από την 6η θέση. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται μόλις έναν βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού με αποτέλεσμα να επιζητούν νίκες για να μην βρεθούν σε δύσκολη θέση. Πιστεύω θα δούμε ένα ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, το συνηθίζουν άλλωστε στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. GG σε απόδοση 1.80.

Γουέστ Μπρομ - Νότιγχαμ Φόρεστ: Μεγάλη νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες αποτυχημένες προσπάθειες πήρε η Γουέστ Μπρομ, στην έδρα της ποιοτικής Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-0. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ο Γκέιλ με όμορφο σουτ στο 25ο λεπτό. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Μουρ με ρεκόρ 60-38 και 53 βαθμούς. Εκτός οι Ρόμπσον-Κανού (επιθετικός) και Φίλιπς (μέσος).

Επιτέλους νίκη για την Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην Μπρέντφορντ. Όμορφο παιχνίδι από τους γηπεδούχους που δείχνουν να ξανακερδίζουν την χαμένη αυτοπεποίθηση τους με τον έμπειρο Ονίλ στον πάγκο. Στην 9η θέση πλέον του βαθμολογικού πίνακα η Νότιγχαμ με ρεκόρ 44-36 και 45 βαθμούς.  Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Δυνατή αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο από τις πιο ποιοτικές ομάδες της κατηγορίας. Αμφότερες έχουν αμυντικά προβλήματα, αμφότερες όμως έρχονται με την ψυχολογία στα ύψη καθώς πραγματοποίησαν καλές εμφανίσεις την τελευταία αγωνιστική. Η μόνη διέξοδος στην αναμέτρηση είναι τα γκολ καθώς και οι δύο σκοράρουν κατά ριπάς την φετινή σεζόν. Over 2.5 σε απόδοση 1.82.