Championship (09/02): Από 1.80 έως 2.95

08/02/2019

Σε εξέλιξη βρίσκεται η 31η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ. Ανάλυση των τεσσάρων σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Μίντλεσμπρο – Λιντς: Ήττα από την Νιούπορτ και αποκλεισμός από την συνέχεια του FA Cup για την Μίντλεσμπρο που δεν έδωσε και πολύ σημασία στην διοργάνωση καθώς πρωταρχικός θεσμός παραμένει η άνοδος στην Πρέμιερ Λιγκ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος τώρα, η ομάδα του Πούλις πήρε τεράστια νίκη στην έδρα της Γουέστ Μπρομ με 3-2 παίζοντας φοβερό ποδόσφαιρο. Πλέον οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-22 και 50 βαθμούς. Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του ΜακΚουίν (μέσος).

Πικρή ήττα για την Λιντς, εντός έδρας με 3-1 από την Νόριτς για τον θεσμό του πρωταθλήματος. Δεν λειτούργησε τίποτα σωστά για την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα που έπεσε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 50-34 και 57 βαθμούς. Πολλά τα αμυντικά κενά για την ομάδα του Βάσκου τεχνικού που φαίνεται να χάνει την φρεσκάδα και την επιθετική διάθεση που είχε τις πρώτες αγωνιστικές. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αναμέτρηση ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που διεκδικούν στα ίσια την επάνοδο στα μεγάλα σαλόνια της Πρέμιερ Λιγκ. Από την μία πλευρά  γηπεδούχοι βρίσκονται σε εξαιρετικό μομέντουμ και διόρθωσαν το πρόβλημα που είχαν στην μεσοεπιθετική τους γραμμή. Από την άλλη πλευρά, πολλά τα μεσοαμυντικά προβλήματα για τους φιλοξενούμενους που δεν μπορούν να βρουν σταθερότητα στα τελευταία ματς. Αναμένω ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, GG σε απόδοση 1.91.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπρέντφορντ: Άλλη μία κακή εμφάνιση για την Νότιγχαμ Φόρεστ, άλλη μία ήττα με 2-0 στην έδρα της αδύναμης Μπέρμιγχαμ. Δεν μπόρεσε να διορθώσει τα πράγματα ο Ο΄Νίλ που χρειάζεται χρόνο για να είναι το ρόστερ ανταγωνιστικό. Έπεσαν στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 42-35 και 42 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η Μπρέντφορντ που νίκησε με 3-1, εντός έδρας την Μπαρνέτ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του FA Cup. Εμφατική νίκη και για τον θεσμό του πρωταθλήματος με 5-2 εναντίον της Μπλάκμπερν. Πρωταγωνιστές τις αναμέτρησης οι φορμαρισμένοι Μπενράχμα και Γουάτκινς. Στην 17η θέση ανέβηκε η ομάδα του Φρανκ με ρεκόρ 48-41 και 37 βαθμούς. Εκτός οι Σόρενσεν (μέσος) και Ογκμπέν (στόπερ).

Εκτίμηση: Πιστεύω ότι αυτή την αγωνιστική η Νότιγχαμ Φόρεστ θα φανεί πιο αποφασιστική από ποτέ στην αναμέτρηση. Είναι ένα έμπειρο και πολύ ποιοτικό ρόστερ που χρειάζεται όμως τον χρόνο του για να επανέλθει. Από την άλλη πλευρά εντυπωσιάζει τις τελευταίες αγωνιστικές η Μπρένφορντ που όμως όλες τις νίκες της τις έκανε απέναντι σε κατώτερους αντιπάλους. Έτσι θα στηρίξω τους γηπεδούχους, άσος σε απόδοση 2.95.

Ντέρμπι – Χαλ: «Κόλλησε» στο μηδέν η Ντέρμπι στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Πρέστον παίρνοντας έτσι μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι σε έναν κατώτερο αντίπαλο. Έπεσε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, με ρεκόρ 40-35 και 47 βαθμούς. Εκτός οι Ντέιβις (στόπερ)και Όλσον (μέσος).

Σημαντική εντός έδρας νίκη κατάφερε να αποσπάσει η Χαλ από την Στόουκ με 2-0. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Μπόουεν στο 44ο λεπτό ενώ στο 46ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν και πέναντι με τον Βόουκς. Την νίκη «σφράγισε» ο Γκροζίσκι με όμορφο σουτ στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Άντκινς με ρεκόρ 43-38 και 43 βαθμούς.

Εκτίμηση: Δυνατή αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες όπως είναι η Ντέρμπι και η Χαλ. Από την μία πλευρά οι γηπεδούχοι τα πηγαίνουν καλά τον τελευταίο καιρό χωρίς όμως να έχουν μπει σε τροχιά πλέι οφ. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοση τους και η άμυνα είναι ένα σημείο που τους «πονάει». Αναμένω κλειστό ματς, Χ2 σε απόδοση 1.80.

Στόουκ – Γουέστ Μπρομ: Το πάλεψε απέναντι σε έναν πολύ ανώτερο αντίπαλο αλλά τελικά, η Στόουκ έχασε με 2-0 στην έδρα της Χαλ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έχασαν και πέναλτι, με το νέο απόκτημα από την Μπέρνλι να αστοχεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου από τα 11 μέτρα. Έτσι οι γηπεδούχοι βρίσκονται «κολλημένοι» στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-39 και 38 βαθμούς. Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του Άνταμ (μέσος).

Έχασε στην παράταση με 3-1 από την Μπράιτον η Γουέστ Μπρομ και έτσι αποκλείστηκε από την συνέχεια του FA Cup. Καθόλου καλή πορεία και στο πρωτάθλημα, εκεί όπου έχασε εντός έδρας με 3-2 από την Μίντλεσμπρο. Πολλά τα αμυντικά κενά, τα γκολ των φορμαρισμένων Ροντρίγκιεζ και Γκέιλ δεν μπόρεσαν να σώσουν την παρτίδα. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Μούρ με ρεκόρ 59-38 και 50 βαθμούς.

Εκτίμηση: Άλλη μία δυνατή αναμέτρηση μας επιφυλάσσει η 31η αγωνιστική της Τσάμπιονσιπ με δύο ποιοτικές ομάδες να αναμετρούνται σε μία πολύ δυνατή έδρα. Αμφότερες είναι ομάδες που έχουν το εύκολο γκολ, αμφότερες είναι ομάδες που μπορούν να βάλουν δύσκολα σε κάθε αντίπαλο. Θα κυνηγήσουν την νίκη, έχουν την επιθετική ικανότητα να σκοράρουν. Over 2.5 σε απόδοση 2.02.