Championship (08/12): Με τα γκολ και τις έδρες

07/12/2018

21η αγωνιστική για τον θεσμό της Τσάμπιονσιπ. Ακολουθεί ανάλυση των τεσσάρων σημαντικότερων αγώνων με τέσσερα σημεία. Πάμε να τα δούμε.

Λιντς – ΚΠΡ: Δύσκολη νίκη για την Λιντς με 1-0 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Χερνάντεζ στο 82ο λεπτό. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 33-17 και 39 βαθμούς. Εκτός λόγω τραυματισμού οι Κούπερ (μέσος), Μπεράρντι (στόπερ) και Μπάμφορντ (μέσος).

Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στο οποίο η ΚΠΡ δεν κατάφερε να πάρει την νίκη. Αυτή την φορά έχασε εντός έδρας από την Χαλ με σκορ 3-2. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ επιθετικά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να βρίσκονται μπροστά με δύο γκολ προβάδισμα στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν το σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και ποτέ δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί. Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Μακλάρεν με ρεκόρ 24-29 και 28 βαθμούς. Εκτός οι Σοντίπο (επιθετικός) και Γκός (μέσος).

Εκτίμηση: H ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα φαίνεται να ξαναβρίσκει τον καλό της εαυτό τον τελευταίο καιρό με αποτέλεσμα να παίρνει σημαντικές νίκες. Από την άλλη πλευρά σκοράρει η ΚΠΡ αλλά δεν μπορεί να πάρει νίκη έχοντας μείνει αρκετά πίσω στην προσπάθεια της για είσοδο στα πλέι οφ. Περιμένω ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες καθώς αμφότερες παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο. GG σε απόδοση 1.80.

Μίντλεσμπρο – Μπλάκμπερν: Ταπεινωτική ήττα για την Μίντλεσμπρο στην έδρα της εναντίον της Άστον Βίλα με 3-0. Δεν έδειξαν αντίδραση οι γηπεδούχοι σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και έτσι έχασαν με κατεβασμένα τα χέρια από έναν σχετικά που ήταν σχετικά στα μέτρα τους. Στην 4η θέση της βαθμολογίας πλέον η ομάδα του Πούλις με ρεκόρ 22-13 και 35 βαθμούς. Εκτός συνεχίζουν οι Γκεστέντε (μέσος), ΜακΚουίν (στόπερ) και Σότον (μέσος).

Επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές η Μπλάκμπερν η οποία επιβλήθηκε επί της Σέφιλντ Γουέντζντεϊ με 4-2 εντός έδρας. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο επιθετικός των γηπεδούχων Γράχαμ ο οποίος πέτυχε τρία γκολ. Πάντως για ακόμα μία αγωνιστική η Μπλάκμπερν δέχθηκε δύο εύκολα γκολ. Στην 10η θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Μόμπρουι με ρεκόρ 26-30 και 29 βαθμούς. Εκτός συνεχίζουν οι Γκλάντγουιν (μέσος) και Σάμουελ (στόπερ).

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι είναι μία πολύ ποιοτική ομάδα που θα θελήσει να επιστρέψει στις νίκες ώστε να μην χάσει την επαφή της με τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά η Μπλάκμπερν δέχθηκε γκολ για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική. Περιμένω αντίδραση από τους γηπεδούχους απέναντι σε μία ομάδα η οποία έχει φτάσει το «ταβάνι» της με την 10η θέση στην οποία βρίσκεται. Άσσος σε απόδοση 1.75.

Νόριτς – Μπόλτον: Έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο για μία ακόμα αγωνιστική και έτσι η Νόριτς πανηγύρισε μία άνετη νίκη απέναντι στην αδύναμη Ρόδεραμ με 3-1 εντός έδρας. Αν και οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο εξαιτίας της σκληρής άμυνας των φιλοξενούμενων, τελικά βρήκαν χώρους με αποτέλεσμα να πετύχουν τρία γκολ από το 55ο λεπτό και μετά. Σταθερά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας τα «Καναρίνια» με ρεκόρ 35-22 και 40 βαθμούς. Απόντες για μία ακόμα αγωνιστική οι Μακλίν (μέσος), Πίντο (επιθετικός), Τόμσον (στόπερ) και Μόρις (μέσος).

Για πρώτη φορά έπαιξε ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο αυτή την σεζόν η Μπόλτον και κατάφερε να φέρει εντός έδρας ισοπαλία απέναντι στην Γουίγκαν με 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Μπάκλει όμως ισοφαρίστηκαν στο 25ο λεπτό έπειτα από πέναλτι του Γκριλς. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιξαν αμυντικά με αποτέλεσμα να μοιραστούν τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην 23η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Κουκ με ρεκόρ 13-26 και 18 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Σαφώς και υπάρχει διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες με την Νόριτς φυσικά να έχει το πρώτο χέρι στην αναμέτρηση. Σε πολύ καλή κατάσταση ο σέντερ φορ Πούκι, θα βρει πολλούς ελεύθερους χώρους στην προβληματική άμυνα της Μπόλτον. Από την άλλη πλευρά η Μπόλτον μοιάζει καταδικασμένη στην αναμέτρηση καθώς δεν έχει το ρόστερ που θα μπορέσει να φανεί ανταγωνιστικό απέναντι σε μία ποιοτική ομάδα όπως οι φιλοξενούμενοι. Άσσος και Over 2.5 σε απόδοση  2.25.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Πρέστον: Συνεχίζει το αήττητο της σερί η Νότιγχαμ Φόρεστ η οποία αυτή την φορά πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη απέναντι στην Ίπσουιτς με 2-0. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γκράμπαν ο οποίος ήταν και ο σκόρερ των δύο τερμάτων. Ελάχιστες φορές απειλήθηκαν οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα αυτή η νίκη να χαρακτηριστεί άνετη. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Καράνκα με ρεκόρ 32-21 και 34 βαθμούς. Μοναδικός απών της αναμέτρησης ο Φιγκερέντο.

Ήττα μετά από 10 αγωνιστικές για την Πρέστον η οποία έχασε στην έδρα της Μπέρμιγχαμ με 3-0. Δεν λειτούργησε τίποτα σωστά για τους φιλοξενούμενους και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο εκεί όπου δέχθηκε τρία γκολ από το 46’ μέχρι το 77’. Στην 18η θέση πλέον η ομάδα του Νέιλ με ρεκόρ 31-35 και 22 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Εντυπωσιάζει τις τελευταίες αγωνιστικές η Νότιγχαμ καθώς παίζει όμορφο επιθετικό ποδόσφαιρο μην αφήνοντας τους αντιπάλους να αντιδράσουν. Από την άλλη πλευρά τέλος στο αήττητο σερί της Πρέστον έβαλε η Μπλάκμπερν με την ομάδα ωστόσο του Νέιλ σε αυτό το διάστημα να μην εντυπωσιάζει. Οι δύο ομάδες θα κυνηγήσουν την νίκη περιμένω όμως το σκορ να μην ξεφύγει. Σύνολο τερμάτων 2-3 σε απόδοση 2.05.